Ovogodišnje izdanje festivala „Barski ljetopis“ zatvoreno je uz konstataciju da je pred kulturom i umjetnošću veliki izazov, ali i da ne fali entuzijazma i energije da se on prevaziđe što je ovoj manifestaciji uspjelo, čemu svjedoči 26 programa održanih tokom 21 dana festivala, uz poštovanje svih ograničenja.
Festival je zatvoren u nedjelju veče koncertom duvačkog i gudačkog ansambla Crnogorskog simfonijskog orkestra sa solistkinjom violinistkinjom Mirkom Šćepanović, u sali Doma kulture, nakon čega je u Dvorcu kralja Nikole održana završna konferencija „Festivali u doba korone“. Organizatori su se zahvalili publici koja je uz maksimalnu disciplinu pokazala interesovanje i ispratila 33. izdanje festivala, ali su postavljena i pitanja od egzistencijalnog značaja kada su u pitanju festivali i kulturne manifestacije u Crnoj Gori.
“Šta raditi sa skoro 200 festivala koje Crna Gora ima na godišnjem nivou? Da li manji festivali mogu opstati? Da li je racionalno i razumno tokom naredne godine za koju se predviđa ekonomska kriza organizovati sve velike primorske festivale sličnog koncepta? Da li je dobro i potrebno tražiti zajednički model saradnje koji neće neutralisati identitet svakog, ali će omogućiti njihovo lakše preživljavanje tokom 2021. godine? Koje modifikacije neće naškoditi kulturi i uskratiti publici ono što joj pripada? Na ta i sva druga pitanja tek treba odgovoriti”, poručili su oni.
Konferencija “Festivali u doba korone” prvo je otvorena na Kotor Artu, potom se nastavila u sklopu Festivalu internacionalnog alternativnog teatra u Podgorici, da bi se završnica “odigrala” u Baru. Svoja gledišta o završenoj sezoni primorskih festivala, radu u odnosu na okolnosti epidemije, funkciji festivala i okupljanju publike u doba krize, poziciji glumaca i planovima, govorili su: direktorica Direktorata za kulturno-umjetničko stvaralaštvo u Ministarstvu kulture Dragica Milić, direktorica Budva Grad teatra Milena Lubarda Marojević, reditelj Zoran Rakočević ispred festivala „Korifej“, Žana Gardašević Bulatović u ime Udruženja glumaca Crne Gore i selektorka pratećeg programa Barskog ljetopisa Vesna Vujošević Labović, a domaćin večeri bila je direktorka Ljetopisa Ksenija Popović.
“Najprije smo prekinuli Zimsku scenu. Planirali smo veliki festival za ljeto, ali smo nakon proglašenja pandemije te planove odbacili i napravili drugu koncepciju, da bismo na kraju održali festival po trećem konceptu. Mi smo održavanje festivala poistovijetili sa činom hrabrosti koja je neophodna za ono što vjerujemo da predstavlja borbu za kulturu i umjetnost u vremenu u kome se to pomalo zaboravilo”, kazala je Popović ističući da je zdravlje ljudi važnije od svega.
Dragica Milić je kazala da je dobra stvar što su festivali koji su se održali fokusirali na domaće umjetnike.
“U samom startu je bilo dosta nepoznanica, nesigurnosti i dilema. Pitali smo se šta možemo da uradimo da se ovo prevaziđe... Ipak, postoji pozitivna strana ove situacije. Naime, ove su godine svi festivali i manifestacije morali uključiti crnogorske umjetnike i stvaraoce i mislim da je to koncept na kome i dalje treba insistirati. Oni i ubuduće treba da budu okosnica programa svakog festivala, naravno ne sporeći potrebu da se razvijaju i drugi modeli saradnje sa regionom, Evropom i svijetom”, zaključila je Milićeva.
Na konferenciji su istaknuti brojni problemi koje su ove okolnosti izbacile na vidjelo. Glumica Gardašević Bulatović istakla je da se pokazalo koliko je neophodno da se što prije riješi pitanje nezavisne scene i umjetnika na koje se programski moglo osloniti u ovoj situaciji, a Rakočević je dodao da bi upravo nezavisna scena mogla biti budućnost scene, kao i da je ne treba potcjenjivati.
Bonus video: