Mržnja kao izvor inspiracije i vrhunskih umjetničkih djela

U stvaralaštvu likovnog umjetnika, esejiste i romansijera Dimitrija Popovića radi se o “osebujnoj interakciji pisane riječi i slike, odnosno o plodnosti i produktivnosti intermedijalnih dodira”, kazao je akademik Krešimir Nemec

1567 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Svaki posmatrač i promatrač na različit način doživljava umjetničko djelo. Kada je forma umjetničkog djela otvorena, što u umjetnost najčešće i jeste slučaj, pojedinac će ga doživjeti onako kako ga njegovo biće, obrazovanje, osjećanje, ukus za umjetnost i drugi elementi, prihvata, razumije i osjeća. To je kazao poznati crnogorski slikar, ali i književni stvaralac, Dimitrije Popović, na promociji svoje knjige likovnih eseja “Slikarstvo i mržnja” koja je predstavljena u galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu.

A njegovu knjigu, koja u nekoliko poglavlja analizira mržnju kao negativnu emociju ali istovremeno i inspiraciju i izvorište u stvaralaštvu niza vrhunskih likovnih umjetnika i njihovih ostvarenja, brojna publika u Zagrebu je prihvatila odlično. U skladu sa tematikom knjige, Dimitrije Popović je koncipirao i performans “Juditino svitanje” kao produžetak teme o starozavjetnoj heroini Juditi.

Tako je priču o hebrejskoj lijepoj udovici Juditi koja je asirskom vojskovođi Holofernu odrubila glavu nakon što je provela noć s njim u šatoru, na Popoviću svojstven način, utjelovila manekenka Ivana Majstorović. Pored toga, Popović se bavio i mnogobrojnim drugim tematima mržnje, od onih iz mitskog svijeta, kao što su Meduza ili Medeja do judeohrišćanskih, odnosno do istorijskih događaja tragične ratne stvarnosti 20. vijeka.

Knjiga je objavljena u izdanju Naklade Ljevak, a govoreći o njoj, akademik Krešimir Nemec je istakao da se u Popovićevom stvaralaštvu likovnog umjetnika esejiste i romansijera radi o “osebujnoj interakciji pisane riječi i slike, odnosno o plodnosti i produktivnosti intermedijalnih dodira”.

Istoričarka umjetnosti dr Mikica Maštrović primijetila je da je Popović istovremeno i promatrač i interpretator koji koncizno razlaže likovno estetske i simboličko značenjske slojeve umjetničkih djela.

”Slikarstvo i mržnja” je sedma u nizu knjiga likovnih eseja koje je umjetnik do sada objavio, ali sveukupno njegova 16. knjiga, dok za sobom ima veliki broj samostalnih izložbi u prestižnim galerijama u zemlji i svijetu, a učestvovao je i na više od 300 grupnih. Dobitnik je brojnih nagrada za likovnu umjetnost i književnost.

Bonus video: