Roman nastao na ajpedu Anđeline Džoli

“Blank”, potresna i nadahnjujuća autobiografska priča holivudskog glumca

2862 pregleda 0 komentar(a)
Sa promocije u Podgorici, Foto: Radojica Ivanović
Sa promocije u Podgorici, Foto: Radojica Ivanović

Roman “Blank” Feđe Štukana, predstavljen je danas na 16. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga, a razgovor sa autorom vodila je Ksenija Rakočević.

Izražvajajući zadovoljstvo zbog toga što podgorički sajam postaje sve zrelija manifestacija i da okuplja sve više stvaralaca, ona je istakla i da je Štukanov autobiografski prvijenac, mnogo više od autobiografskog romana i da zadovoljava sve književno-teorijske kriterijume, pozicionirajući se time kao ozbiljan književni tekst.

"Nikakvu formu nisam preuzeo ni od koga, to je potpuno free style pisanje, nisam htio da se bavim nikakvom književnošću, ako sam ipak uspio u tome, onda mi je drago zbog toga”, kazao je Štukan i istakao da on romanom ništa nije htio ni da kaže ni da poruči.

"Ja sam samo želio da to što nosim u sebi izbacim iz sebe. Čak i naziv 'Blank' je potpuno spontano, pa i glupo nastao, jer sam sve vrijeme na ajpedu koji mi je dala Anđelina Džoli, pisao sam bukvalno u blank dokumentu. Ali, blank kao termin ipak znači puno stvari. Svaka upotreba pojma 'blank' ima mnogo značenja”, ispričao je Štukan.

Roman je nastao spontano, kako je konstatovano, čak “nehotično” prvobitno je bio zamišljen kao sinopsis za film, a autor je štivo dopisivao kao svojevrsni dnevnik.

"Bio je to rukopis od stotinjak stranica, dao sam ga prijatelju koji me je zamolio da ga objavi. Ja to nisam htio uopšte, ali kasnije sam shvatio da želim da ostavim svjedočanstvo svojoj kćerci iz prve ruke. Djeca treba da znaju ko su im roditelji”, naveo je on.

Feđa Štukan, čovjek sa vrlo burnom životnom pričom, jedno je vrijeme u mladosti živio u Kotoru za koji ga vežu sjećanja na veliku ljubav, koja nije imala filmski kraj.

Bio je to period od 1990. godine do početka rata u BiH 1992. godine, kada je pristupio specijalnim jedinicama Armije BiH.

Nakon dvije godine teških borbi, napustio je vojsku, odbijajući da se bori, kako kaže, u „vjerskom ratu“. Uspio je da napusti vojsku pretvarajući se da je psihički poremećen, otišao je u Njemačku i nije se vratio u Sarajevo dok se rat nije završio.

Ono što je poseban kuriozitet vezan za ovo neobično izdanje je to da je “Blank” uvršten u mnoge školske programe širom regiona, a u proceduri je i da postane dio školskog programa u Crnoj Gori, a još veći kuriozitet je to da je njegov roman štivo za izučavanje ne samo u teoriji književnosti, nego i u sociologiji i psihologiji.

Autobiografski roman glumca Feđe Štukana, bi se s pravom mogao svrstati i među istorijske udžbenike. Napisan je na nagovor Anđeline Džoli i Breda Pita kao moguća građa za igrani film, o čovjeku koji je od snajperiste u specijalnim jedinicama u ratu, beskućnika iheroinskog zavisnika u miru, pa sve do reflektora holivudske A produkcije.

Bonus video: