Novi protest u Tivtu: Uklanjanje male scene CZK je "kulturocid"

Među okupljenima je bilo više glumaca, reditelja, pozorišnih i kulturnih radnika iz Crne Gore. Na protestu su bili i funkcioneri i lokalni rukovodioci opozicionih partija DPS, SDP, SD i HGI, a tu je bila i poslanica DPS u Skupštini Jovanka Laličić i potpredsjednik SDP-a Aleksandar Đurović

25131 pregleda 25 komentar(a)
Sa protesta, Foto: Siniša Luković
Sa protesta, Foto: Siniša Luković

Par stotina građana okupilo se u podne ispred kompleksa srednjevjekovnog ljetnjikovca Buća-Luković na drugom po redu protestu zbog uklanjanja male scene "Atrijum" Centra za kulturu (CZK) Tivat iz atrijuma tog zaštićenog spomenika kulture.

Sa protesta je poručeno da je uklanjanje scene "Atrijum" iz kompleksa Buća-Luković na čemu insistira konzervatorsko- restauratorska struka i rukovodstvo JU Muzej i galerija koja gazduje tim kompleksom, "kulturocid" i da se ne smije dozvoliti protjerivanje ambijentalnog pozorišta iz tog jedinstvenog prostora.

Među okupljenima je bilo više glumaca, reditelja, pozorišnih i kulturnih radnika iz Crne Gore. Na protestu su bili i funkcioneri i lokalni rukovodioci opozicionih partija DPS, SDP, SD i HGI, a tu je bila i poslanica DPS u Skupštini Jovanka Laličić i potpredsjednik SDP-a Aleksandar Đurović.

Pozdravljajući prisutne, direktorica CZK Dijana Sindik je zahvalila građanima na podršci toj JU u njenim zahjevima da se scena vrati ju atrijum ljetnjikovca "jer zaista, zahvaljujući vama i opstajemo i uspjećemo da ostvarimo i simbiozu muzeja i pozorišne umjetnosti na našoj maloj sceni".

Sindik
Sindikfoto: Siniša Luković

Ovacijama i dugotrajnim apluzom pozdravljena penzionisana direktorica CZK Milena Radojević za čijeg je mandata prije dvadesetak godina u toj ustanovi utemeljena i počela da se razvija vrlo uspješna pozorišna produkcija, kazala je da "ni slutila nje da će se ponoviti nesretne devedesete godine prošlog viijeka i da će se kultura ponovno braniti na ulici ispred zaključanih prostora namijenjenih izvođenju umjetničkih programa".

"Onda je to urađeno pod okriljem mraka, sada pod okriljem praznika – vidan napredak! Radnicima u kulturi i umjetnicima je oduzeto ptavo na rad, pravo da vjernoj publici pruže sve one užitke koje su imali decenijama na ambinjentalnoj sceni Buća. Na brutalan način su optuženi, bez dogovora, bez razgovora, bez dijaloga, da su uzurpatori kulturnog dobra", kazala je Radojević pitajući se "da li iko u ovom gradu, Boki i Crnoj Gori vjeruje u te nebuloze da jedna svjetska diva Milena Dravić, zaljubljenik u Tivat i naše Pine – legenda Gaga Nikolić, Đuza Stojiljković, Anita Mančić, Seka Sabljič, Jagoš Marković, Egon Savin, Milan Karadžić, Stevan Koprivica i mnogi drugi, da su oni pristajali da i sami učestvuju u devastaciji kulturn dobara grada Tivta".

Radojević
Radojevićfoto: Siniša Luković

"Ne, oni su svojom umjetnošću obogatili i proslavili čarobni ambijent Buće, Tivta i Boke Kotorske. Vjerujte, voda Bući kao ni pijesak, nisu nanijeli nikakvo oštećenje- naprotiv, to su antologijske scene koje su sačuvane u pozorišnim analima regiona", istakla je Radojević, zamjerajući nekim svojim nekadašnjim kolegama iz bivšege jedinstvenog CZK "da učestvuju u ovoj prestavi sa rješenjima iz pozadine" jer su kako je kazala, "došla druga vremena da je uzurpacija atrijuma umjetnošću, grijeh nad grijehovima".

Prozvala je i zaštitare "da im se glas nije čuo svih prethodnih godina kada su se dešavale razne uzurpacije i devastacije po Crnoj Gori a Kotoru zaprijetilo brisanje sa UNESCO liste" i pozvala ih da daju rješenje "mobilne cene po svim konzervatorskim uslovima, iste onakve kakva se montirala u gradu Perastu za jedno tamošnje igranje "Bokeškog D-mola" i pozvala na "razum, pamet i dogovor, pa će i umjetnost pobijediti".

U ime građana Tivta, advokat Nikša Miljanić je kazao da je na djelu "mala scena anticivilizacije" i da se "pod okriljem zaštite kulturnog dobra ne može rušiti bilo šta, a ovdje je uništena i u potpunosti devastirana jedna istinska vrijednost koja je postojala".

Miljanić
Miljanićfoto: Siniša Luković

Negirao je da u protestima ima bilo kakve politike i pozvao sve strane na dogovor, ali i zaključo da "mala scena mora ostati tu gdje jeste".

Filmski radnik iz Crnogorske kinoteke Andro Martinović istakao je da je Tivtu "gradu koji je u pokretu i jako se brzo razvija, važno da definiše svoj kulturni profil", ali da se u slučaju kompleksa Buća –Luković po njemu, ide pogrešnim putem jer "od ovog fantastičnog ljetnjikovca žele napraviti kulise prošlog vremena i nikada odigrane predstave".

Martinović
Martinovićfoto: Siniša Luković

Kritikovao je ljude iz Opštine i Muzeja i galerije kao nedovoljno spremne na dijalog i dogovor i poručio da "ovaj prostor treba da ostane ono što jeste jer jednu tradiciju ne treba gušiti na račun one prethodne".

"Da li se planira postavljanje nove scene u atrijumu, ako se planira, kada će se projektovati i postaviti? Koji će biti njeni kapaciteti?", upitala je glumica Jelena Simić.

Ona je apelovala da se zakaže sastanak CZK sa Opštinom Tivat i Muzejem, kako bi dobili odgovore na ova pitanja i potpisali sporazum.

Simić
Simićfoto: Siniša Luković

"Otvorio se prostor i prilika da se u ovom atrijumu napravi nova, savremenija i bolja scena koja će jednako da doprinese radu i pozorišta i muzeja. Dvije institucije kultutre su dobile priliku da javnosti pokažu da nije sramota pomiriti se. Pomirenje je neophodno, katarzično je, oslobađa i uči nas. Skužajte me, ma mene je vrlo, vrlo stalo", istakla je Simić.

Glumac Slobodan Marunović je poručio da se, "ovdje, u ovom čarobnom ambijentu neće više nikada čuti velika glumačka riječ, muzika velikih kompozitora kao ni majstorstvo reditelja i slikara".

Marunović
Marunovićfoto: Siniša Luković

Dodaje da neće biti svega onoga što život čini dostojanstvenim.

"Bio sam šokiran informacijom da Buča treba da nestane. Pred time čovjek bukvalno zanijemi jer duhovno mora biti iznad svega što je materijalno. Ako ova pozrnica nestane neće ni nas biti i niko od nas neće preživjeti. Mogli bi smo preživjeti i da nema ni Porto Montenegram ni Luštice Bay, ali ako nam uzmu dušu, sve su nam uzeli. Potonučćemo u osrednjost, potonućemo u nešto što umjetnost ne poznaje i ne trpu – u nesporazum, u nezbor I u haos – jednostavno neće nas biti kao ljudi", poručio je Marunović izražavajući optimizam da se to neće desiti "iako postoje ljudi u čije se debelo uho teško može zabosti lijepa riječ".

On je poručio da je uklanjanje scene "Atrijum" kulturocid od kojeg je po njemu, gori bio samo 1956. kada je u Crnoj Gori ukinuto tadašnjih pet profesionalnih pozorišta u nekoliko gradova, te je pozvao gradonačeknika Tivta Željka Komnenovića da "prekine ovu blasfemiju" i ponovno aktivira scenu "Atrijum".

Tivatski novinar, pisac i pjesnik Dragan Popadić okupljenima je pročitao i svoju novu pjesmu "To neće proći" koju je posebno napisao povodom uklanjanja scene "Atrijum".

Na protestu su emitovane audio poruke podrške CZK -u i ostanku scene "Atrijum" koje su uputili reditelj Zoran Rakočević i glumci Anđelija Rondović, Dragana Varagić, Julija Milačić Petrović-Njegoš, Anita Mančić, Andrija Milošević, Branko Ilić kao i pjesma "Buća-naša kuća" koju je uradila autorka muzike za nekoliko tivatskih pozorišnih komada Milena Popović-Dragović.

Bonus video: