Izložba “TEMPLO - Braća Đinovski i njihovi ikonostasi” na kojoj će biti predstavljen dio stvaralačkog opusa Vasilija, Teofila i Aleksandra Đinovskog biće otvorena sjutra u Podgorici, u JU Muzeji i galerije Podgorice u 19 časova. Autor izložbe je Dragan Radović, kustos u podgoričkim Muzejima i galerijama.
U saopštenju se navodi da “stvaralački opus braće Đinovski predstavlja svojevrstan fenomen, po svom obimu jedinstven i neponovljiv”.
“Teofil (1846-1894), Vasilije (1848-1924) i Aleksandar (1851-1894) Đinovski predstavljaju posljednju generaciju ikonopisaca na prostoru Crne Gore, čija se djela možda ne mogu svrstati u najznačajnije primjere tradicionalne umjetnosti ikonopisa, ali su svakako svojim opusom zaslužili zapaženo mjesto u umjetnosti druge polovine XIX i prvih decenija XX vijeka. Podgorička porodica Đinovski, na prelazu iz XIX u XX vijek, bila je jedna od najznačajnijih porodica čiji su članovi kreirali društveni, umjetnički i gradski život u godinama nakon osnivanja Nove (Mirkove) varoši, na desnoj obali Ribnice, u Podgorici. Potomci učitelja Krsta Đinovskog iz Galičnika u zapadnoj Makedoniji, Panajot (1841-1886), Teofil 1846-1894), Vasilije (1848-1924) i Aleksandar (1851-1894) od svog oca su naučili i naslijedili umijeće oblikovanja drveta i kamena i sklonost ka umjetničkom izrazu”, podsjećaju organizatori.
Iz Muzeja i galerija dalje dodaju, da braća Đinovski na poziv Vladike Ilariona, dolaze u Podgoricu 1872. godine.
“Nastanjuju se u Balšićevoj ulici u Podgorici, na mjestu gdje se danas nalazi hotel ‘Hilton’ gdje su imali više kuća. Trojica braće su radila zajedno, preuzimajući na sebe sve poslove oko obnove i ukrašavanja unutrašnjosti sakralnih objekata. Istim entuzijazmom i predanošću su pristupali poslu oko velikih zadužbina, kao i oko malih seoskih crkava. Iz pisma koje je Vasilije uputio Mitrofanu Banu saznajemo da je sa svojom braćom od 1864. do 1902. godine izradio 110 ikonostasa”, pišu organizatori izložbe.
Bonus video: