Gala koncertom Tamare Rađenović otvoren 37. Barski ljetopis

Koncert je, uz pratnju orkestra, pod vođstvom maestra Darka Butorca, počeo arijom iz čuvene opere „Karmen“, a uslijedile su one iz „Samson i Dalila“i „Gianni Schicchi“

6345 pregleda 24 reakcija 2 komentar(a)
Foto: Opština Bar
Foto: Opština Bar

Tradicionalna manifestacija kulture i umjetnosti, festival Barski ljetopis, započeo je sinoć gala koncertom operske umjetnice Tamare Rađenovic uz pratnju simfonijskog orkestra „Belgrade classic“ i hora „Beli andeo“ pod dirigentskom palicom Darka Butorca.

Festival se odvija pod pokroviteljstvom Opštine Bar, Ministarstva kulture i medija, Filmskog centra Crne Gore i Turističke organizacije Bar, a organizator manifestacije je JU Kulturni centar Bar. Trajaće do 30. avgusta, a za posjetioce je pripremljen bogat kulturno-umetnički repertoar od 62 programa na 10 lokacija.

Koncert je, uz pratnju orkestra, pod vođstvom maestra Darka Butorca, počeo arijom iz čuvene opere „Karmen“, a uslijedile su one iz „Samson i Dalila“i „Gianni Schicchi“.

S obzirom na to da je Rađenović imala namjeru da se približi što široj slušalačkoj publici, repertoar je bio šarenolik – sopranske arije, filmska muzika, mjuzikli... Izvedena su djela Hansa Zimmera, Ennia Moriconea, Lucia Dalla...

Publika u Crnoj Gori je sinoć prvi put bila u prilici da uživo čuje i duet iz mjuzikla „Fantom iz opere“, otpjevan je sa Vasom Stajkićem, prvakom Srpskog narodnog pozorišta. Gost večeri je bio Nikola Radunović, pjevač cetinjskog sastava „Perper“ sa čuvenom i od publike sjajno primljenom „Goro moja“, a na Tamarine crnogorske korijene publiku je podsjetilo i djelo Momčila Zekovića Zeka – „Spring“.

Barski ljetopis
foto: Opština Bar

Tamaru Rađenović, jednu od posljednjih učenica slavne Montserrat Caballe, na sceni je pratio simfonijski orkestar „Belgrade classic“, akademski hor „Beli anđeo“, baletski izvođači, tango plesači, performeri. Poseban ugođaj predstavljali su i vizuali koji su djelo Dejana Senića i scenski efekti u vidu vatre, dima... Publika je s pažnjom pratila tok koncerta, nagrađivala aplauzom svaku izvedbu i izmamila čak četiri bisa.

„Ovo je moj prvi koncert u Crnoj Gori u posljednjih pet godina, Bar me je dočekao na veličanstven način, ovo ću dugo pamtiti“, kazala je Tamara nakon silaska sa scene.

„Dali smo sve od sebe da koncert bude poseban, drugačiji, srećni smo, vjerujemo da je i publika zadovoljna. Veliki broj ljudi stoji iza ovog projekta, aja sam bila uključena u sve segmente njegove realizacije. Večeras sam bila ono što jesam – umjetnica koja uživa pokazujući svoje emocije, svoj glas. Klasična muzika ima svoju publiku, ipak, ovakav koncert, sa svim tim efektima, bio je jedan od načina da privučemo omladinu koja možda nikada prije nije slušala koncert klasične muzike. S obzirom na to da je ljetnji koncert, na otvorenom, moja je zamisaobila da napravimo iskorak, a on se ogleda upravo u tim scenskim efektima koji izazivaju posebnu pozornost“, kazala je ona.

Dirigent Darko Butorac će kako je istakao, iz Bara ponijeti lijepe uspomene u SAD, gdje živi i radi. „Publika je“, kaže,„divna, kao i ambijent, a muzičari se hrane upravotom energijom“.

„Užitak je muzicirati u Baru, uslovi su odlični, čast je raditi sa umjetnicima kakva je Tamara. Ovo je velika, specijalna prilika za mene. Muzičari se, uglavnom, teško probijaju, moramo da radimo, da vjerujemo u sebe, da širimo kontakte, a kvalitet se, na kraju, prepozna. Ja u to vjerujem i tako gradim svoje buduće puteve. Dirigent mora da vjeruje muzičarima, moje je da dam malo dodatne energije, da se ’pokrene mašina’ da to postane specijalno“, pojasnio je Butorac.

„Orkestar, hor, solisti, dodatni instrumenti nisu neophodni zbog gromoglasnosti koliko zbog boje zvuka i specifičnog, mediteranskog ambijenta, na tome nam je i bio fokus“, zaključio je Butorac i izrazio zahvalnost muzičarima na odgovornom odnosu prema zadatku.

Raičević: Bar promoviše bogatstvo kulturne baštine, tradiciju...

Predsjednik Opština Bar, Dušan Raičević, je proglasio festival otvorenim i istakao je da gotovo četiri decenije trajanja festivala predstavljaju simbol tradicije, kulturnog bogatstva, raznovrsnog umjetničkog izraza i kreativnosti. Dodao je da Bar s pravom nosi epitet mjesta kulture.

Barski ljetopis
foto: Opština Bar

“Upravo ta njegova dugovječnost, kao znamen jedinstva i borbe protiv mraka, te stalno unapređenje njegovog kvaliteta, dokaz su da Bar, uprkos svim izazovima, posebno u trenucima kada je sklono reviziji sve ono što su vrijednosti jedne zajednice sa svim njenim različitostima, ljubomorno čuva te vrijednosti, promovišući bogatstvo naše kulturne baštine, tradiciju, ali i stvarajući savremene kulturne interpretacije, neophodne za razvoj modernog i kosmopolitskog društva”, poručio je Raičević.

Direktorica JU Kulturno centar Bar, Aleksandra Grabež, istakla je da je Ljetopis bio i ostao neodvojivi dio „žive" umjetnosti koja se odupire prolaznosti.

“Poklonicima kulture, naročito poštovaocima Barskog ljetopisa, kao simbola duge tradicije, kojim se s razlogom ponose ne samo Barani, moramo i u ovom svečanom trenutku reci da je Ljetopis najmanje što zaslužuje grad u kojem su se vjekovima preplitale kulture i civilizacije, koji je iznjedrio poštovanja vrijedne stvaraoce i djela, koja su izdržala sve probe vremena”, kazala je Grabež.

Bonus video: