Međufestivalska saradnja na dobrobit mladih

Kada je riječ o izvedenom programu, mogu se uočiti određeni aspekti promišljanja koncepcije, što je donekle primetno u hronologiji stilova, jer su na početku izvedene kompozicije klasicizma, a potom romantizma i 20. vijeka

7780 pregleda 0 komentar(a)
Foto: KotorArt
Foto: KotorArt

U svom raznovrsnom programu, KotorArt kontinuirano njeguje orkestarsku muziku. Ove godine, pored simfonijskog orkestra na svečanom otvaranju, ljeto u Kotoru i Boki obilježavaju nastupi orkestara čiji je sastav oslonjen na mlade talente i njihovu edukaciju tokom same pripreme koncertnog programa. Pored izuzetno uspjelih nastupa Festivalskog orkestra s mladim crnogorskim izvođačima, te Omladinskog orkestra Zapadnog Balkana, u četvrtak su scenu Crkve Sv. Duha zauzeli predstavnici i učesnici Music& More SummerFesta.

Gostujući festival na KotorArtu, Music&More SummerFest bazično je vezan za Trebinje, od 2018. godine. Ovaj dvonedeljni festival na kojem mladi umjetnici sarađuju s profesionalncima, osnovala je pijanistkinja Tatjane Ranković, koja i sama učestvuje u interpretacijama. Festival okuplja pijaniste, gudače, pjevače, kompozitore i dirigente i, za razliku od uobičajenih majstorskih kurseva, učenje u ovom okruženju traje duže a mentori s ciljem veće motivacije nastupaju zajedno s polaznicima.

Kada je riječ o izvedenom programu, mogu se uočiti određeni aspekti promišljanja koncepcije, što je donekle primetno u hronologiji stilova, jer su na početku izvedene kompozicije klasicizma, a potom romantizma i 20. vijeka. Iako se i u dramaturgurškom smislu pronalaze kulminacije pozicionirane mjestimično i na samom kraju, programska koncepcija u cjelini ima jednu zajedničku odliku – visok nivo komunikativnosti s najširom publikom, jer sve izvedene kompozicije ne samo da su poznate već su i izuzetno popularne.

Gudački orkestar The SummerFest Camerata, sastavljen od profesora i najuspješnijih polaznika majstorskih radionica, nastupio je na početku i na kraju koncerta. Taj muzički okvir ispunjavala je muzika Volfganga Amadeusa Mocarta, mada njegova popularna Mala noćna muzika nije izvedena integralno već su se između njenih stavova našle arije iz Figarove ženidbe i Čarobne frule. Premda je balans orkestarskih grupa bio neuobičajen, s četiri violončela naspram tri prve, tri druge violine i dvije viole, interpretacije su izazvale veliku pažnju publike, posebno nastup solo pjevačice Ksenije Kumento. Orkestar je predvodio Paskal Vero, inače šef-dirigent Sendajske filharmonije u Japanu, koji je u svijetu klasične muzike postao poznat još 1985. godine, kada je nakon specijalne nagrade na Međunarodnom takmičenju dirigenata u Tokiju postao asistent Seiđi Ozave.

Rezultate rada prikazali su i solisti: pijanista Kiril Gladkovski i veoma mlada violinistkinja Tjen Tjen Lu, dok su ostali učesnici nastupili u različitim kamernim sastavima. Violinistkinja Džulijet Mihai i pijanista Sin Min Kim izveli su Špansku igru iz opere Karatak život Manuela de Falje, a violončelista Mladen Miloradović i pijanistkinja Tatjana Ranković djelo Precipitando Jonela Petroija. Kada je riječ o radionici gudačkog kvarteta, četvoro umjetnika – Džulijet Mihai, Danica Terzić, Panta Veličković i Mladen Miloradović – izveli su četvrti stav iz Američkog gudačkog kvarteta Antonjina Dvoržaka. Koncert je završen izvođenjem poznatih Rumunskih igara Bele Bartoka i, na samom kraju, stilizacijom rumunskog folklora Gigoraša Dinikua. Iako kompozicija Hora Margsorului često služi instrumentalistima, obično violinistima, za nadmetanje u virtuoznosti, ova orkestarska verzija Petroija nije pružila zaslijepljujući virtuozitet, ali ritmičku ujednačenost i dozu elegancije svakako jeste.

KotorArt festival ove godine još jednom potvrđuje svoju posvjećenost mladim talentima, a kroz saradnju s međunarodnim festivalima poput Music&More SummerFesta razvija platformu za njihov profesionalni razvoj i snažniju interakciju s publikom.

Bonus video: