Vukoslavović, Rastoder i Gardašević laureati Crnogorskog likovnog salona "13. novembar"

Umjetnik Abaz Dizdarević dobitnik je Grand prix nagrade Salona. Stručni žiri, na čelu sa predsjednicom Majom Đurić, odlučio je da tri ravnopravne nagrade Salona budu dodijeljene Anki Gardašević, Adinu Rastoderu i Mileni Vukoslavović

2576 pregleda 4 komentar(a)
Foto: Printscreen/Youtube
Foto: Printscreen/Youtube

Tradicionalni 46. Crnogorski likovni salon „13. novembar” otvoren je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić” na Cetinju.

Umjetnik Abaz Dizdarević dobitnik je Grand prix nagrade Salona. Stručni žiri, na čelu sa predsjednicom Majom Đurić, odlučio je da tri ravnopravne nagrade Salona budu dodijeljene Anki Gardašević, Adinu Rastoderu i Mileni Vukoslavović, piše Mediabiro.

Otvarajući Salon, gradonačelnik Prijestonice Nikola Đurašković je kazao da Cetinje danas svjedoči o tome kako hrabrost i odlučnost donose slobodu, a sloboda, kao vječna inspiracija, donosi umjetnost, kulturu i intelektualno stvaralaštvo.

"Crnogorski likovni salon nastao je šezdesetih godina prošlog vijeka upravo u takvom duhu – duhu slobodnog stvaranja i okupljanja, kao svojevrsni omaž stečenoj slobodi i izraz umjetničkog stvaralaštva koje iz nje proizilazi. Na temelju tih vrijednosti, cetinjski umjetnici su se okupili kako bi pokrenuli manifestaciju u čast Dana oslobođenja, koja bi njegovala likovnu umjetnost, podsticala kreativnost i slavila dostignuća umjetnika širom tadašnje Jugoslavije", kazao je Đurašković.

On je iskazao zadovoljstvo što je i ove godine likovni salon okupio brojne umjetnike iz Crne Gore i regiona, potvrđujući da Cetinje ostaje mjesto gdje umjetnost i kultura nalaze svoj dom.

Postavka, obogaćena svojstvima stvaralačkog eksperimenta, ima poseban cilj – da kroz umjetničke izraze tematizuje i problematizuje stvarnost budućeg vremena, kazala je selektorka Salona Selma Đečević.

"Pojednostavljeno rečeno, umjetnička djela koja nastaju ove, 2024. godine, trebalo bi da predstavljaju stvarnost za 30, 50, 70 godina, stvarnost tadašnjih impresija, stvarnost tadašnjeg stvaralačkog iskaza i, u konačnom, stvarnost tadašnjeg referisanja na prošlost. Na izvjestan način ovaj izbor umjetničkih djela predstavlja pokušaj da se načini potpuni otklon od prošlosti ne kao prevashodno prostora sjećanja, već kao prostora u kojem obitavaju mjere i određenja koja definišu ovaj trenutak i našu buduću stvarnost", kazala je Đečević.

Na ovogodišnjem Salonu djela je predstavilo 15 umjetnica i umjetnika: Elisa Andessner, Marko Čakalović, Abaz Dizdarević, Stefan Doru Moscu, Vladimir Dado Đuranović, Darko Đurović, Tijana Gordić, Anka Gardašević, Nikola Marković, Tanja Markuš, Damir Murseljević, Lidija Nikčević, Adin Rastoder, Jovana Šarac Dakić, Milena Vukoslavović.

Organizatori Likovnog salona su Prijestonica Cetinje i Društvo istoričara umjetnosti Crne Gore. Sufinansijer je Ministarstvo kulture i medija, a partner Narodni muzej Crne Gore.

Tehničku podršku u realizaciji izložbe pružili su Muzej savremene umjetnosti, Narodni muzej i Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju.

Izložba će biti otvorena do 15. decembra, saopštili su iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje.

Bonus video: