Murakami: Volio bih da moji čitaoci, kada završe sa čitanjem knjiga, nastave da razmišljaju o njima

On je nedavno objavio novi roman "Grad i njegove nestalne zidine", zasnovan na noveli koju je napisao 1980. godine. Objasnio je zašto mu je važno bilo da ova priča dobije novo ruho

6621 pregleda 3 komentar(a)
Haruki Murakami, Foto: Philip FONG / AFP / Profimedia
Haruki Murakami, Foto: Philip FONG / AFP / Profimedia

Djela japanskog pisca Harukija Murakamija često izazivaju podijeljene reakcije čitalaca. Neki ostanu zbunjeni, nekima se sviđa što im nisu izloženi svi odgovori. Murakami kaže da voli da navodi čitaoce na razmišljanje.

"Mislim da izvanredan roman uvijek teži da postavi neka intrigantna pitanja - ali ne i da ponudi jasan, jednoznačan zaključak. Volio bih da moji čitaoci, kada završe moje knjige, nastave da razmišljaju o njima. Na primjer, kakvi su završeci mogući? Ubacujem neke naznake u svaku priču kako bih ih naveo na razmišljanje. Ono što bih želio jeste da čitaoci prepoznaju te naznake i svaki dođe do svog, jedinstvenog kraja", istakao je slavni pisac u razgovoru za Gardijan.

On je nedavno objavio novi roman "Grad i njegove nestalne zidine", zasnovan na noveli koju je napisao 1980. godine. Objasnio je zašto mu je važno bilo da ova priča dobije novuo ruho.

"To je jedino djelo koje sam ikad napisao, a da nikada nisam dozvolio da bude ponovo štampano u formi knjige. Drugim riječima, jednostavno nisam bio zadovoljan pričom. Smatrao sam da je tema veoma važna, ali, nažalost, tada nisam imao dovoljno spisateljskog umijeća da je prenesem na način na koji sam želio. Odlučio sam da pričekam dok ne steknem potrebne vještine kao pisac, a tek onda se potpuno posvetim prepravljanju priče", kazao je Murakami.

Međutim, u međuvremenu je imao mnogo drugih projekata na kojima je želio da radi i jednostavno nije mogao da započne ovaj, dodaje.

"Sljedeće što sam shvatio bilo je da je prošlo 40 godina, a ja sam ušao u svoje sedamdesete. Pomislio sam da je krajnje vrijeme da se ozbiljno posvetim ovom projektu, jer možda nemam mnogo vremena pred sobom. Osjetio sam i snažnu potrebu da ispunim svoju odgovornost kao romanopisac", istakao je pisac.

Ovaj roman Murakami je pisao tokom "lokdauna" zbog pandemije koronavirusa, što je i uticalo na priču koja je, po riječima slavnog književnika, neka vrsta metafore za situaciju u kojoj se svijet tada nalazio.

"Dok sam pisao ovaj roman, bila mi je potrebna određena količina mira i tišine, kao i vremena za razmišljanje. Situacija grada okruženog zidinama takođe je bila metafora za globalni 'lokdaun'. Kako je moguće da ekstremna izolacija i topli osjećaji empatije koegzistiraju? To je bila jedna od glavnih tema ovog romana i, u tom smislu, predstavlja značajan napredak u odnosu na originalnu novelu", istakao je Murakami.

Bonus video: