O Dostojevskom i čovjeku

Nova tribina "Agore", koju organizuje JU "Zahumlje" iz Nikšića

3557 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Promo
Foto: Promo

Tema tribine "Agora", koju organizuje JU "Zahumlje" iz Nikšića, biće vizija čovjeka kakvu je dao jedan od najznačajnijih pisaca u istoriji Fjodor M. Dostojevski, pišući romane kakvi su "Zapisi iz podzemlja", "Braća Karamazovi", "Zločin i kazna"... Tribina pod nazivom "Jedan pogled na čovjeka: slučaj 'Dostojevski'", biće održana u četvrtak, 5. decembra, u sali "Zahumlja", sa početkom u 19 časova.

"Ovaj ruski metafizičar koji je svoj stvaralački potencijal usmjeravao ka čovjeku i njegovoj predstavi o svijetu, Bogu i drugom čovjeku, i danas je aktuelan, njegova djela se nanovo iščitavaju i za njega važi mišljenje da je bio neprikosnoveni poznavalac ljudske duše", stoji u najavi tribine.

O tome šta njegovu misao o čovjeku čini aktuelnom, koja pitanja postavljamo i danas, imamo li odgovore na njih i šta o čovjeku možemo saznati čitajući djela Dostojevskog, urednica tribine, Anđela Peković, razgovaraće sa prof. dr Jovanom Popovim i dr Jasminom Ahmetagić. Kako je navedeno u najavi, knjige Popova "Gordi i ponizni" i Ahmetagić "Knjiga o Dostojevskom", su razlog više da tema tribine budu Dostojevski i čovjek.

Popov je istoričar i teoretičar književnosti, komparatista i prevodilac. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu. Redovni je profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu. Dobitnik je nagrade "Nikolaj Timčenko" za 2020. godinu, kao i nagrade Društva književnika Vojvodine za najbolju knjigu u 2006. godini, odnosno za najbolji prevod u 2003. godini. Autor je više knjiga.

"Gordi i ponizni: paradoksalisti Fjodora Dostojevskog je intelektualno izazovna studija koja razmatra duboku psihološku dramatiku književnih junaka ruskog klasika. Ova knjiga otkriva kompleksne dinamike dominacije i pokornosti u ljubavi i vlasti, doprinoseći time i sveukupnom razumijevanju složene i tragične prirode čovjeka - kako u vrijeme Dostojevskog, tako i danas. Kako autor i sam ističe: Ponizni, dakle, ne moraju biti poniženi, kao što poniženi ne moraju biti ponizni već, naprotiv, mogu u sebi sačuvati određenu meru gordosti, katkad i vrlo visoku", stoji u opisu Popove knjige.

Jasmina Ahmetagić je teoretičarka i kritičarka književnosti, koja je diplomirala i doktorirala na Filološkom fakultetu u Beogradu. Dobitnica je nagrade "Nikola Milošević" 2014. godine za knjigu "Pripovedač i priča" i nagrade "Isidorijana" za najbolje knjige srpske književnosi u 2007. godini ("Antropopeja: biblijski podtekst Pekićeve proze" i "Unutrašnja strane postmodernizma: pogled na teoriju/o Paviću"). Autorka je više knjiga. Radi u Institutu za srpsku kulturu Priština - Leposavić.

"U knjizi Jasmine Ahmetagić 'Knjiga o Dostojevskom, analizirana su djela koja ne čine centralnu struju opusa Dostojevskog, od kojih neka npr. uopšte nisu proučavana u našoj sredini (npr. 'Gazdarica'), ali o njima postoji opsežna bibliografija van našeg govornog područja. No, i kada je riječ o djelima o kojima je i kod nas i u svijetu mnogo pisano, autorka uspijeva da pruži sasvim nove i drugačije uvide, zahvaljujući interdisciplinarnom pristupu (spoj psihologije, psihijatrije, naratologije i književne teorije). Posebna vrijednost ove knjige jeste dijalog koji se na njenim stranicama vodi sa proučavaocima djela Dostojevskog. Autorka je polemična i prema onima koji važe za najveće poznavaoce djela Dostojevskog (npr. Bahtinu), ali je ta polemičnost diskretna i podrazumijeva da su autoriteti postavljeni u dijalošku poziciju. Ono što treba istaći, jeste jednostavnost s kojom je napisana ova, inače, složena knjiga koja se, fokusirana na djela Dostojevskog, bavi centralnim ljudskim iskustvima, od kojih je ljubav i gubitak kapaciteta za bliskost možda i jedno od najvažnijih", navedeno je u opisu "Knjige o Dostojevskom".

Bonus video: