Beskonačne varijacije u percepciji i interpretaciji prostora

Izložba "Antifraktal" umjetnika Davida Husića iz Bara otvorena je u Galeriji Vitomir Srbljanović u Pljevljima do 14. februara

3469 pregleda 81 reakcija 0 komentar(a)
Foto: Galerija Vitomir Srbljanović
Foto: Galerija Vitomir Srbljanović

U Galeriji Vitomir Srbljanović u Pljevljima otvorena je izložba "Antifraktal" umjetnika Davida Husića iz Bara. Otvarajući izložbu direktor Galerije Aleksandar Ostojić kazao je da je "izložba jedinstvena prilika da uđemo u vrlo specifičan svijet fragmentarnosti prostora i boje, istražen kroz serije malih formata koji propituju konvencionalne granice slike, te postaju dinamične cjeline autorovog specifičnog senzibiliteta za organizaciju prostora".

Sa izložbe
Sa izložbefoto: Galerija Vitomir Srbljanović

"David Husić je bio rezident naše ustanove 2023. godine kroz program koji sprovodimo kao podršku mladim akademskim autorima nazvan Artist in Residence. Artist in Residence je program Umjetničke galerije "Vitomir Srbljanović" koji omogućava mladim umjetnicima iz Crne Gore i regiona da kroz desetodnevni boravak istražuju kulturno-istorijsko nasljeđe grada, ambijent lokalne sredine, odnose unutar lokalne zajednice i različite fenomene i specifičnosti našeg grada, što u konačnom može biti predmet njihovog umjetničko-istraživačkog rada. Tokom rezidencije, mladi autori se upoznaju sa drugim autorima, stiču nova poznanstva i kontakte, što doprinosi saradnji čiji cilj se ogleda u stvaranju novih umjetničkih djela koja će biti izložena u tekućoj ili narednim godinama. Ovaj program, jedinstven u Crnoj Gori, afirmiše mlade autore, pružajući im priliku da rade u novom okruženju i predstavljaju svoje radove široj publici", rekao je Ostojić.

David Husić je jedan od učesnika programa, i njegova izložba predstavlja dio istraživačkog rada nastalog tokom rezidencije, a Ostojić je dodao da ga poznaje skoro 20 godina, što bi trebalo da znači da je upoznat sa njegovim likovnim izrazom i stremljenjima koje ima u svom umjetničkom radu.

"Međutim, kako to obično biva sa prirodom umjetnosti, nepredvidivom komponentom kreativnosti, koja je u ovom slučaju i refleksija autorovih stremljenja za poetskim izrazom, zavarala je trag i pokazala mi da je veoma teško reći za jednog umjetnika da ga poznajete, pa makar vam to bio i jako dobar prijatelj. Ističem ovo kao svoju impresiju postavkom koja je pred vama večeras i koja će u našoj galeriji biti do 14. februara, a koja je specifična po tome jer je jedinstven izraz autorovog stremljenja da se in situ pozabavi prostorom, fragmentarnošću i organskom igrom svoje intuicije", rekao je Ostojić.

Husić je rođen 1989. godine u Baru. Završio je Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju 2015. godine, u klasi prof. Dragana Karadžića, specijalizujući se za slikarstvo, nešto kasnije - 2021. godine u klasi prof. Ratka Odolovića. Svoje radove izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama, uključujući međunarodne umjetničke simpozijume i rezidencijalne programe. Djelo ovog ciklusa nastao je kao rezultat njegovog boravka na rezidencijalnom programu u Pljevljima 2023. godine, gdje je produbio svoje istraživanje prostora, boje i formata.

antifraktal
foto: Galerija Vitomir Srbljanović

"Izložba "Antifraktal" istražuje odnose između haosa i preciznosti, uvlačeći posmatrača u proces koji se odvija pred njim. Mali formati, koji dominiraju ovom postavkom, funkcionišu kao fragmenti unutar širih cjelina. U Davidovom radu, granice formata prestaju biti fizičke barijere; one se šire kroz prostor, izazivajući percepciju posmatrača i omogućavajući da boja preuzme jednu od centralnih uloga u procesu stvaranja slike. Boja postaje krik vizuelnog izraza, gradeći slojevite strukture koje premošćuju granice tradicionalne slikarske forme, kako autor navodi u tekstu koji možete pročitati u katalogu a koji autor lično potpisuje. Njegov rad stvara interakciju između haotičnih i preciznih elemenata, čineći da prostor postaje dinamičan i neprestano transformisan. Boja za njega nije samo vizuelni element; ona je događaj, proces i emocija (kako i sam navodi). Njegov pristup prostoru otkriva njegovu moć da ga transformiše i poveže sa posmatračem. Svaki mali format postaje fragment priče, dok ukupnost tih fragmenata gradi cjelinu koja je otvorena za interpretaciju. U radu "Antifraktal", mali formati dimenzija 7x7 cm, 7x10 cm i 10x10 cm služe kao autonomne jedinice koje se povezuju u veće, dinamične strukture. Kombinacijom spontanog i racionalnog pristupa (koristeći se jasnom simetrijom), umjetnik stvara mrežu odnosa koja omogućava beskonačne varijacije u percepciji i interpretaciji prostora. Ovi mali formati, serijalno organizovani, stvaraju mogućnost istraživanja beskonačnosti unutar ograničenog prostora", istakao je Ostojić.

U kataloškom tekstu koji prati izložbu, autor ističe da njegovi radovi nisu samo vizuelni objekti već i filozofski prostori.

"On se bavi pojmom prostora kao fragmenta, koji neprestano širi granice svoje definicije. Inspirisan konceptima poput fraktala, ali odbacujući njihovu repetitivnost, on kreira "antifraktalne" strukture gdje je svaki dio jedinstven i neponovljiv. Kako autor navodi na jednom mjestu u tekstu a govoreći o prostoru: Prostor je domaštavanje njega samog. Mali format (uslovno govoreći), najpribližnije može dati utisak rasprskavanja. Govoreći o fenomenu Antifraktala ističe: Primjeri se mogu vezati za kombinatoriku u operaciji Faktorijela ili u mogućim pozicijama šaha jer je gotovo nemoguće da se ponove dva ista oblika. Postoje dva pristupa. Prvi je pristup kroz cjelinu u svojoj kompoziciji, dok je drugi kroz fragment koji je samosvojna cjelina u datoj prirodi. Izložbom "Antifraktal" autor pokreće pitanja vizuelnog doživljaja, ali i razmišljanja o beskonačnim mogućnostima prostornih konstelacija", kazao je Ostojić.

Bonus video: