Iz zarobljeništva nastala kompozicija

Djelom Olivijea Mesijana “Kvartet za kraj vremena” KIC “Budo Tomović” obilježiće Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

2573 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Promo
Foto: Promo

Djelo “Kvartet za kraj vremena” francuskog kompozitora Olivijea Mesijana, izvešće danas u Podgorici renomirani umjetnici: klarinetista Veljko Klenkovski, violinistkinja Nadežda Artamonova, pijanista Bojan Martinović i violončelista Dimitrij Prokofjev.

Koncert će biti upriličen u velikoj sali Kulturno-informativnog centra “Budo Tomović”, u 20 časova, a tako će KIC obilježiti Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Ulaz je slobodan.

“Kvartet za kraj vremena” je jedno od najznačajnijih djela 20. vijeka, nastalo tokom 1940. godine, u vrijeme kompozitorovog zarobljeništva pod njemačkom okupacijom, u logoru Gerlic u Šleziji. Ova istorijska kompozicija prvo je i jedino kamerno djelo u Mesijanovom opusu i predstavlja prekretnicu u njegovom stvaralaštvu, ističu iz KIC-a.

“Neobična instrumentacija djela proizašla je iz činjenice da su se među zatvorenicima nalazila još tri muzičara, violinista, klarinetista i violončelista. Prvo izvođenje upriličeno je u logoru Stalag VIII A, 15. januara 1941. po izuzetno hladnom vremenu. Čin komponovanja u teškim uslovima je pomoglo kompozitoru da sačuva psihičko zdravlje”, navodi se u saopštenju.

Kvartet sadrži osam stavova: Kristalna liturgija, Vokaliza za Anđela koji najavljuje kraj vremena, Bezdan ptica, Međuigra, Slavljenje vječnosti Isusa, Ples gnjeva, za sedam truba, Splet duga, za Anđela koji najavljuje kraj Vremena i Slavljenje Isusove besmrtnosti.

“Djelo je programski bazirano na biblijskoj priči koju je autor simbolički povezao sa konkretnim okolnostima. Kroz ovo djelo Mesijan je nagovijestio karakteristike daljeg razvoja svog muzičkog jezika koji se, pored rada na melodijskim obrascima vezanim za proučavanje ptičjeg pjevanja i njegovog transponovanja u muziku, kretao ka razrađivanju tehnike formulisanja modusa i razvoju potencijala ritmičke komponente djela”, piše u saopštenju.

Olivije Mesijan (Olivier Messiaen, 1908-1992) svojim djelovanjem snažno je uticao kako na svoje savremenike, tako i na buduće generacije muzičara. U zapadnom svijetu savremene muzike, muzikološkom krugu i umjetnosti uopšte, Mesijan se smatra za jednog od najznačajnijih predstavnika poslijeratne avangardne muzike.

“Nezavisan u svom stvaralaštvu od bilo koje škole, živio je i stvarao u atmosferi ispunjenoj raznovrsnim učenjima i strujanjima slobodnog duha. Njegov lični muzički izraz rezultirao je novim muzičko-vrijednosnim sistemom sa dalekosežnim posljedicama po savremenu muziku. Mesijanov kompozicioni stil karakteriše sinteza emocionalne ekspresivnosti, religiozne posvećenosti i vrhunske intelektualne kontrole muzičkog materijala. Formirao je originalan muzički jezik inspirisan prirodom, njegujući sklonost i interesovanje ka religioznim i mističnim fenomenima - muzici ptica”, ističe se u njegovoj biografiji.

Bonus video: