Jedinstven događaj na crnogorskoj pozorišnoj i festivalskoj sceni, Manifestacija kamernih dramskih ostvarenja - MAKADO, koja se tradicionalno organizuje u februaru u Kulturno-informativnom centru (KIC) “Budo Tomović” u Podgorici, tokom godina je izgradila svoje ime, identitet, značaj, ali i kreirala sopstvenu publiku - ljubitelje intimnog teatra, poštovaoce nezavisne scene, one koji u sali Dodest uživaju u bliskom kontaktu sa magijom kamerne postavke, ljude autentične koliko i sami festival.
O evoluciji sve popularnijeg Makada, pored interesovanja javnosti i unaprijed rasprodatih ulaznica, svjedoči i gostovanje izuzetno kvalitetnih regionalnih predstava, ali i najzvučnijih glumačkih imena sa prostora bivše Jugoslavije, kao i nagrade “Sat kula”, u prvom redu ona za bravuru, a tako i za najbolju žensku, odnosno mušku ulogu i predstavu u cjelini, a koje su za kratko vrijeme dobile na renomeu...
No, februar prolazi, a Makado je izostao sa repertoara. Željno iščekivano, jubilarno, deseto izdanje sve popularnijeg Makada, ove godine ipak će biti odloženo i realizovano u novembru, potvrdila je Vijestima direktorka KIC-a Aida Batilović, uprkos pripremljenoj selekciji (za koju je zadužen jedan od osnivača Manifestacije Zoran Šoškić) i unaprijed dogovorenim gostovanjima. Razlog tome je neusvajanje budžeta Glavnog grada Podgorica, odnosno privremeno finansiranje koje je ograničilo rad brojnih ustanova, pa tako i KIC-a.

“Tradicionalno, festival se održavao i planiran je u februaru, ali uzimajući u obzir privremeno finansiranje u Glavnom gradu koje sa sobom nosi određene procedure i ograničenja, planirano smo odložili za novembar kako bi što kvalitetnije realizovali ovu značajnu manifestaciju. To nam neće poremetiti planirane programske aktivnosti. Odlaganje festivala predstavlja vremensko pomjeranje u skladu sa trenutnim okolnostima”, istakla je Batilović odgovarajući na pitanja Vijesti.
Budući da se Predlog odluke o budžetu za 2025. godinu nalazi u skupštinskoj proceduri, Batilović je optimistična, pa se nada i očekuje da će u što skorijem roku biti usvojen, čime će biti okončano privremeno finansiranje.
“Prethodno, usljed drugačije dinamike i procedura tokom privremenog finansiranja, najzahtjevniju manifestaciju planiranu za februar nakratko smo pomjerili za jesen. Događaji planirani u 2025. godini biće realizovani, a publika će imati priliku da uživa u brojnim koncertima, predstavama, filmovima...”, obećava.

Batilović je svjesna da je Makado respektabilan pozorišni festival koji proslavlja deset godina postojanja, a tvrdi da aktuelna situacija, promjena termina i situacija sa budžetom, neće uticati na publiku ili sami festival.
“Malo je postojanih i zaokruženih priča koje imaju kvalitet i kontinuitet, a mi smo to sa Makadom postigli. Imamo toliko poslovnih prijatelja i potencijalnih predstava koje konkurišu za naš festival. Novi termin takođe odgovara našim programskim nastojanjima da festival unaprijedimo. Održaće se, naravno, kao što smo rekli u novembru. Jubilej je značajna prilika da se predstave iz regiona, odnosno male i intimne dramske forme prikažu podgoričkoj publici”, kaže direktorka.
Batilović dodaje da je “potrebno njegovati i očuvati saradnje i steći povjerenje na osnovu kvaliteta i međusobnog razumijevanja”. Naglašava i da je namjera da jubilej bude adekvatno obilježen.

“Makado se etablirao na umjetničkoj sceni i od osnivanja je stekao renome u domaćim i regionalnim okvirima. Imamo i svoju publiku koja redovno prati i podržava festival. Novi termin neće uticati na postojeći odnos sa publikom. Jednostavno, namjera je da deseti Makado protekne onako kako smo ga i zamislili, odnosno da bude praznik pozorišne kulture u domenu malih dramskih formi. Dakle, u pitanju je jubilej i zbog toga smo planirali da ovogodišnji Makado bude prepoznatljiv, značajan i programski bogatiji sa iskrenom namjerom da publici predstavi 10 aktuelnih predstava iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Napravili smo selekciju koja odgovara osnovnom konceptu festivala koji se od osnivanja temelji na otvorenom pristupu, regionalnoj saradnji i njegovanju domaće nezavisne produkcije”, poručila je Batilović.
Direktorka KIC-a naglašava da nije lako koordinirati učešće deset predstava na festivalu, te da organizacija podrazumijeva niz logističkih aspekata.
“To je zahtjevan i ozbiljan posao. Ali, moramo reći da su producenti svih predstava koje su planirane za februarsko izdanje Makada prihvatile novi termin. Naravno, u protoku vremena moguće su i poneke izmjene. Pozorište je uvijek živa i nepredvidljiva aktivnost. Ali, pratimo situaciju i ne odustajemo od početne koncepcije, sve teče po planu”, kaže.
Batilović dodaje i da Makado ima jasan programski okvir, ali i da kao direktorka KIC-a “Budo Tomović” prati aktuelna događanja na domaćem i regionalnom planu.
“Svakako, podržavaćemo i dalje nezavisnu crnogorsku produkciju. Otvoreni smo takođe i za nove ideje i projekte, nova čitanja i eksperimentalne pristupe. Razvoj uz očuvanje autentičnosti”, poručuje Batilović.
Najveći izazovi su finansije, prostor, infrastruktura...
Direktorica je za Vijesti istakla da KIC “Budo Tomović” nastavlja radi na očuvanju i unapređenju kulturne ponude, uprkos različitim izazovima, a otkriva i koji su.
“Među ključnim izazovima su finansijska i prostorna ograničenja, budući da je veliki broj projekata koji se svakodnevno realizuju u našoj ustanovi, zatim tehničke i infrastrukturne potrebe, koje zahtijevaju redovno održavanje i unapređenje uslova rada. U fokusu ostaje obezbjeđivanje stabilnog funkcionisanja KIC-a, jačanje saradnje sa domaćim i međunarodnim partnerima, kao i prilagođavanje programa potrebama publike i umjetničke zajednice... Bez obzira na izazove, KIC nastoji da održi kontinuitet u organizaciji raznovrsnih kulturnih sadržaja i doprinese obogaćivanju kulturnog života grada, kroz promociju umjetnosti, edukaciju i podršku kreativnim inicijativama”, kaže Batilović.
Ona dodaje da su budući prioriteti KIC-a unapređenje uslova za rad, očuvanje kontinuiteta kulturnih aktivnosti.
"Cilj je da ustanova bude ne samo mjesto okupljanja ljubitelja umjetnosti, već i snažan pokretač kreativnih inicijativa koje doprinose kulturnom identitetu i razvoju zajednice. Kultura i umjetnost igraju ključnu ulogu u društvu, a zadatak institucija je da stvore uslove za njihov nesmetan razvoj, uz poštovanje autonomije i kreativne slobode. Iako kultura i politika funkcionišu u različitim okvirima, njihova korelacija je neizbježna, posebno u kontekstu institucionalnog finansiranja i strateškog planiranja", smatra.
Batilović podsjeća da KIC posjeduje prihodni račun koji je dio trezora Glavnog grada Podgorica, pa se tako i finansiranje i planiranje odvija u skladu sa definisanim procedurama.
"Svi prihodi koje ustanova ostvaruje usmjereni su ka trezoru Glavnog grada Podgorica", kaže Batilović i dodaje da je KIC "Budo Tomović" u kontinuiranoj komunikaciji sa nadležnim organima Glavnog grada.
Bonus video:
