Neke žene nikako da se otrgnu iz kandži dijeta, posebno onih jo-jo dijeta gdje tijelo u većini slučajeva vrati izgubljenu težinu. Dijete utječu na mnogo stvari pa čak i na težinu koju dobijate u trudnoći. Studije pokazuju da su žene koje su često držale dijetu, u trudnoći dobile prekomjernu težinu.
Istraživanje Univerziteta Sjeverna Karolina u SAD-u ispitalo je 1.200 žena o njhovim dijetama, težini i debljanju tokom trudnoće.
Ispostavilo se da su žene koje su držale dijete, bez obzira na njihovu težinu prije trudnoće, uglavnom u trudnoći dobile previše kilograma. Izuzetak čine žene koje su prije trudnoće bile neuhranjene.
Žene koje su zbog dijeta bile neuhranjene nisu dobile dovoljno težine za razliku od prirodno neuhranjenih žena, prenosi klix.ba.
Gojaznost je i u Velikoj Britaniji sve veći problem, posebno trudnicama.
Anna Maria Siega-Riz, koautorka studije, kaže da je važno da se ženama sa istorijom nezdrave ishrane dodatno pruži podrška kako bi postigle zdravu težinu za vrijeme trudnoće.
Ona naglašava da se gojazne žene suočavaju sa mnogim komplikacijama u trudnoći, a to se održava i na njihove bebe. Višak kilograma povećava rizik za carski rez, kraće trajanje dojenja i teži gubitak težine nakon porođaja.
Takođe, bebe gojaznih žena se suočavaju s rizikom da budu rođene prije vremena i pothranjene.
Neka istraživanja pokazuju da višak tjelesne težine tokom trudnoće takođe može doživotno uticati na zdravlje majke i bebe. Bebe majki sa viškom kilograma mogu imati problema s visokim krvnim pritiskom, srčanim problemima i dijabetesom.
S obzirom na to da gojaznost počinje u utrobi, imaju i veći rizik da u dobi od sedam godina dobiju višak kilograma.
Takođe, gojaznost tokom trudnoće majkama može izazvati promjene u dojkama koje povećavaju osjetljivost na rak dojke u kasnijem periodu života.
Bonus video: