Norveški istraživači tvrde da se sa produženim školovanjem povećava koeficijent inteligencije kod djece. Što je period obrazovanja djece i mladih ljudi duži, to je njihov koeficijent inteligencije viši, rezultati su istraživanja grupe naučnika sa Univerziteta u Oslu koji su objavljeni u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Obrazovanje predstavlja količinu znanja koje posjedujemo, a inteligencija našu sposobnost da shvatimo nove stvari. Dugo se, međutim, vodila rasprava o tome da li i koliko obrazovanje utiče na inteligenciju. Dio naučnika smatra da obrazovanje pomaže razvoj inteligencije, dok drugi insistiraju da nam je inteligencija zadata na rođenju.
Posljednjih godina, sve je više dokaza koji ukazuju da produženo obrazovanje pozitivno utiče na inteligenciju, ističu Kristina Brinč i Tarin An Galovej koje su predvodile ovo istraživanje.
Studija se temelji na podacima norveškog Zavoda za statistku o školskoj reformi kojom je 1955. godine obavezno srednje brazovanje u Norveškoj produženo za dvije godine.
Istraživači su kod muškaraca, rođenih između 1950. i 1958. godine, uporedili trajanje njihovog školovanja, kasnije zvanje i koeficijent inteligencije izmjeren prilikom regrutacije radi služenja vojnog roka.
Studija je pokazala da su oni koji su bili obuhvaćeni reformom školstva, te su proveli dvije godine više u srednjoj školi, imali viši koeficijent inteligencije.
Bonus video: