Zdravstveni testovi koji se rade bebama odmah pošto su rođene mogu da otkriju budući školski uspjeh. Studija koja odrađena na 877,000 tinejdžera u Švedskoj upoređivala je uspjeh u školi sa njihovim skorom na Apgar testu koji se radi po rođenju.
Apgar je test koji ocjenjuje zdravlje novorođenčadi na skali od jedan do 10 i procjenjuje koliko će bebi trebati medicinske njege. Istraživači su ustanovili vezu između skora na Apgar testu ispod sedam i niže inteligencije, prenosi Daily Mail.
Dr Andrea Stjuart, akušer u bolnici u Helsingborgu u Švedskoj izjavio je da Apgar skor sam po sebi ne vodi do slabijih kognitivnih sposobnosti. "Razlozi koji uzrokuju niži Apgar skor ( uključujući gušenja, prijevremeni porođaj, porodilje narkomanke, infekcije) mogu imati uticaj na buduće funkcionisanje mozga", rekao je on. Studija će biti objavljena sljedećeg mjeseca u časopisu Obstetrics & Gynecology.
Šta je Apgar test?
Čim se beba rodi, uključuje se hronometar i na kraju prvog minuta izvrši se ocjena vitalnosti. Nakon pet minuta, ocjenjivanje se ponavlja još jednom, a može se uraditi i naredno, za 10 i za 30 minuta od rođenja.
Ocjenjuje se pet parametara, bodovima od nula do dva i zbir tih bodova daje „Apgar score“, odnosno ocjenu bebe na rođenju. Ti parametri su:
•boja kože
•disanje
•srčana radnja
•tonus mišića
•refleksna podražljivost
Optimalnom ocenom 8 do 10 ocjenjuju se zdrava novorođenčad. Apgar skor od sedam do pet dobijaju novorođenčad rođena u umjerenoj hipoksiji, tj. smanjenom dotoku kiseonika. Apgar skor 4 i manje je stanje teške hipoksije novorođenčeta.
Apgar skor u prvom minutu života daje dragocjene podatke za ocjenu stanja novorođenčeta na rođenju i omogućava retrospektivnu dijagnozu intrauterine i intrapartalne hipoksije ploda.
Bonus video: