Za uređenje dječje sobe najbitnija je: funkcionalnost, doslednost, ličnost i sigurnost. Ovi kvaliteti ne zahtijevaju veliki budžet i više su vezani za planiranje. Za početak bi trebalo odrediti djelove u sobi koji služe za igru, odmor, učenje i odlaganje garderobe i igračaka.
Na osnovu funkcionalne podjele planirati određen oblik i dimenzije namještaja. Pri pronalaženju mjesta svakoj stvari u sobi treba se voditi logikom kako bi se posle i dijete dobro snalazilo.
Ponekad dijete zna najbolje gde bi koju stvar odložilo i kako mu je najjednostavnije da održava određeni red u sobi. Funkcionalnost je posebno bitna kod manjih soba gdje se lako stvara zatrpani izgled.
Što se tiče dosljednosti ona se odnosi na boje i vizuelnu temu sobe. Omiljen strip, crtani film ili bajka u najranijem dobu djeteta mogu biti glavni motiv za uređenje sobe.
Namještaj, zidovi, tepih, zavjese ili ormar mogu imati omiljene dječje motive. Što se odabira boja tiče najbolje pristaju svijetle koloritne boje.
Kombinacija više boja, zidni stikeri ili šarene tapete dodatno razigravaju zidove. Kod odabira boja za nameštaj veći komadi nameštaja će vizuelno manje zauzimati mesta ukoliko su svijetle bolje.
Originalnost i maštovitost je ono što sobu čini posebnom i ličnom. Bilo da se radi o jednom komadu namještaja koji je rasklopiv ili višefunkcionalan ili zanimljivom mjestu za igru, dijete će svoju sobu doživljavati kao intiman kutak.
Na jedan zid se može okačiti tabla za crtanje ili odrediti deo zida po kojem bi dijete moglo da crta. Prethodno je dobro zalijepiti jednobojne tapete koje nakon što su išarane možete lako skinuti.
Kroz sve aspekte vezano za uređenje sobe prožeta je sigurnost. Ona se ogleda u odabiru namještaja zaobljenih ivica bez suvišnih i sitnih djelova. Na dio na podu namijenjen za igru može se postaviti prostirka ili jastuci za sjedenje.
Bonus video: