Nedavno sprovedeno istraživanje bacilo je novo svjetlo na čudesan proces usvajanja jezika kod beba. Ispostavlja se da je prenatalni period mnogo važniji nego što se to ranije mislilo.
Posmatranjem djece koja su usvojena u inostranstvu nedugo po svom rođenju i koja su odrasla učeći različit jezik u odnosu na onaj kojem su bila izložena u majčinom stomaku naučnici su ustanovili da bebe mogu da čuju prije i nedugo nakon što se samim rođenjem promijeni način na koji čujemo zvuk, što ideji "maternji jezik" daje sasvim novo značenje.
Naučnici su već neko vrijeme upoznati s činjenicom da novorođene bebe preferiraju da slušaju iste glasove koje su slušale tokom prenatalnog perioda, kaže Ana Katler, psiholingvista i profesor na Marks institutu za mozak, ponašanje i razvoj na Univerzitetu u Zapadnom Sidneju, Australija.
Novorođene bebe mogu da prepoznaju glasove koje su slušale tokom posljednja tri mjeseca trudnoće, a zato što ti zvuci dolaze od njihovih majki, ove bebe više vole da slušaju glasove svojih majki nego nepoznatih ljudi.
One, takođe, više vole druge jezike sa sličnim ritmom kao onim koje su slušale u stomaku, u odnosu na jezike koje imaju drugačiji ritam. To se procjenjivalo tako što se mjerilo koliko dugo su bebe sisale cuclu koja je specijalno dizajnirana za svrhe ovakvog mjerenja.
U istraživanju koje je u januaru objavljeno u "Royal Society Open Science", Džijun Čoj, doktor na "Maks Plank" institutu za psiholingvistiku u Holandiji, i njegove kolege istraživali su na odraslima koji govore holandski od kojih je jedan dio njih usvojen iz Koreje, ali niko ne govori korejski.
Rezultati su pokazali da su ljudi rođeni u Koreji i usvojeni od strane Holanđana bili u stanju da nauče zvuke koje korejski jezik zahtijeva, i to značajno bolje nego kontrolna grupa koju su činili Holanđani rođeni i odrasli u ovoj zemlji.
Bebe i djeca nakon rođenja savršeno mogu ovladati novim jezikom, ali učenje koje se odvija prenatalno otkriva fascinantne procese usvajanja jezika i razvoja mozga, koje možemo podstaći pjevušenjem, čitanjem naglas i pričanjem.
"Osnovna poruka roditeljima je da se ne zamajavaju idejama da svoju veoma malu djecu forsiraju na učenje jezika. Jednostavno, radite one stvari koje su vam prirodne i lake", kaže dr Mun. Dr Katler savjetuje roditeljima da pričaju sa svojim bebama:
Vaše bebe upijaju korisno znanje o jeziku čak i kada ne uče riječi. I zato bebe uživaju u društvenim interakcijama koje podrazumijevaju da im se priča, ali istovremeno prikupljaju korisno znanje svaki put kad čuju govor, prenose Nezavisne.
Bonus video: