Sport, tradicija, religija - Sumo

Sumo prevazilazi sport - to je predstava koja u sebi ima elemente religije, tradicije i samurajskih rituala koji od borca zahtjevaju posebno ponašanje
570 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 20.07.2017. 14:18h

Sumo rvači unose i do 20.000 kalorija dnevno, konzumiraju alkohol, teški su i preko 200 kilograma i u prosjeku žive 65 godina, a njihova svakodnevica je neobična poput borilačkog sporta kom su se posvetili, pišu RIA novosti. Sumo prevazilazi sport - to je predstava koja u sebi ima elemente religije, tradicije i samurajskih rituala koji od borca zahtjevaju posebno ponašanje. Život rikiša, profesionalnih sumo rvača, suštinski se razlikuje od života drugih sportista. Po pravilu, najveći broj njih živi i trenira zajedno sa kolegama iz tima. U sumou se strogo poštuje hijerarhija - za trpezarijski sto najprije sedaju iskusni rvači, i tek kada oni završe s jelom mlađe kolege mogu sjesti. Neiskusne rikiše obavljaju najveći dio svakodnevnih obaveza u klubu. Dan im počinje u rano jutro napornim treninzima i sparingom. Osnovu obroka im čini posebna supa sa rezancima i drugim sastojcima bogatih proteinima. Piju i alkoholna pića, posebno pivo. U okviru podnevnog obroka unesu pet do osam hiljada kalorija, ali ta cifra može biti i nekoliko puta veća.

Zatim slijedi popodnevni odmor, pa još jedan trening i večera. Početnicima je veoma teško jer malo zarađuju. Najbolji borci mogu zaraditi i do pola miliona dolara godišnje.

Sumo uživa ogromnu popularnost u Japanu gdje se borci smatraju nasljednicima samurajske tradicije. U kodeksu ponašanja ključno mjesto zauzima koncept "hinkaku" - dostojanstvo. Bilo koji nedostojni postupak rvača utiče na njegovu reputaciju i može ga omesti u postajanju jokozunom - velikim šampionom. U borbi borac mora ostati smiren nezavisno od ishoda. Tokom velikih takmičenja rikiše iz više klubova borave u hramovima, a u profesionalnom sumou je zbog religijske tradicije ženama zabranjen pristup dohjou, ringu. Iako sve popularniji i u ostatku svijeta, profesionalna sumo takmičenja se održavaju samo u Japanu. Tu je sumo više od sporta. Prema legendi, prva sumo borba se odigrala prije više od 2.500 godina kada su se za vlast nad zemljom borili šintoistički bogovi Takemikazuki i Takemikanata. Takemikazuki je pobijedio i japanski carevi od njega vode porijeklo.

Galerija

Bonus video: