Čak je i iskusnim psihoterapeutima ponekad teško pomoći nekom ko pati od depresije. Ali zamislite kako se pacijent može otvoriti kada vidi razigranog psića koji mu se mota pod nogama i svojim velikim, veselim očima zove na igru.
Ali ne koriste se ovih dana samo psi kao pomagači u terapiji: pomažu i konji, zamorci, kornjače i brojne druge životinje.
"Terapijama u kojima asistiraju životinje može se ostvariti veliki uspjeh, posebno u liječenju depresije", rekao je dr. Arno Deister, šef odjela psihosocijalne medicine u bolnici u njemačkom Itzehoeu i predsjednik njemačkog saveza za psihijatriju, psihoterapiju i psihosomatiku (DGPPN).
"Depresivni, na primjer, ponekad teško uspostavljaju kontakt i grade povjerenje sa svojim terapeutom", kaže Deister. Životinja tada može biti učinkovita u 'razbijanju leda', djeluje kao posrednik među njima, dodao je. Naravno, pod pretpostavkom da i pacijentii terapeut imaju pozitivna iskustva s vrstom u pitanju.
Ključni faktor u pozitivnom učinku životinja leži u tome što ljudi znaju biti kritični i skloni predrasudama. "Životinje prihvataju ljude onakve kakvi jesu, sa svim njihovim slabostima", Deister.
Životinje se ne koriste samo u terapijama nego i u unapređenju života u institucijama za osobe s posebnim potrebama ili invaliditetom.
Služe za podizanje kvaliteta njihovog života motivacijom, edukacijom ili rekreacijom te im podižu samopouzdanje, prenosi Hina.
Bonus video: