Više od jedne trećine hrane proizvedene u svijetu se baci ili pokvari. Amerikanci bacaju i do 40 odsto krane koju kupuju, a raspadanje organsko otpada na deponijama stvara 20 odsto svih emisija metana, gasa koji doprinosi promjeni klime.
Autor stranice Wasted Food, Džonatan Blum, dao je za Mashable nekoliko savjeta kako da uštedite na hrani i pritom sačuvate životnu sredinu.
Prije svega, on savjetuje pametnu kupovinu. To znači da ne kupujete previše. Možda ćete zbog toga morati da u trgovinu idete češće, ali ćete biti sigurni da ćete potrošiti sve što ste kupili i da se kupljena hrana neće pokvariti. Zato, ako stanujete daleko od trgovine, dobro razmislite šta ćete kupiti sljedeći put kada odete u nabavku hrane.
"Planiraje svoje obroke i napravite detaljnu listu za kupovinu i držite se popisa dok ste u prodavnici", kaže Blum.
On kaže da je to lakše učiniti nego uraditi, ali dodaje da je disciplina te vrste vrlo korisna.
Njegov sljedeći savjet se odnosi na veličinu porcija hrane koju poslužujete tokom obroka. Prepun tanjir znači da je vrlo moguće da će hrana završiti u smeću. Radije sipajte više manjih porcija i budite sigurni da će ono što ste stavili na tanjir zaista biti i pojedeno, a hrana koja je, ako je, i ostala u šerpi, može biti kasnije poslužena ponovo.
I tu dolazimo do Blumovog sljedećeg savjeta - hranu koja nije pojedena i koja je ostala u šerpama, ostavite u frižideru ili, ako baš ne možete da je pojedete istog dana, u zamrzivaču.
Takođe, dodaje, važno je da u frižideru, odnosno zamrzivaču, postoji neki red, kako biste u svakom trenutku znali šta je šta i kako se ne bi dogodilo da je neka hrana zatrpana i da do nje dođete kad više i ne bude dobra za konzumiranje. Blum napominje da hrana ne može vječno stajati u zamrzivaču.
Blum kaže da je za hranu važno da ona bude pravilno čuvana.
"Neko voće i povrće duže ostaje svježe ako ga držite van frižidera, na sobnoj temperaturi", kaže on.
Kada su u pitanju datumi koji se odnose na istek roka trajanja hrane, Blum kaže da obraćate mnogo pažnje na to - datum, kaže on, ne govori o bezbjednosti hrane.
"Vjerujte radije svom čulu mirisa i ukusa".
Blum savjetuje i da prije nego odete u trgovinu provjerite šta imate u frižideru, kako biste izbjegli kupovinu onoga što već imate.
Ako imate višak hrane za koju znate da je nećete moći pojesti, radije je donirajte banci hrane ili bilo kome drugom kome je hrana potrebna.
Kada vidite da neke namirnice nećete pojesti, pokušajte sa konzerviranjem i kiseljenjem. Takav način čuvanja hrane produžava njen rok trajanja mjesecima.
I na kraju, umjesto da ih bacite, određene namirnice možete iskoristiti i pretvoriti u prirodno đubrivo (kompost).
Bonus video: