Koliko puta ste čuli da, ako želite da bez problema oljuštite jaja, vodu u kojoj se kuvaju treba posoliti i da ne treba viljuškom ubosti meso na tiganju jer će tako izgubiti dragocjene sokove? Neki od savjeta te vrste, jednostavno, nijesu dobri, riječ je o mitovima.
Koristite puno vode kad kuvate tjesteninu
Tradicionalno, ljudi koriste puno vode pri kuvanju tjestenine kako bi voda nastavila da ključa nakon što se ubaci tjestenina. Zapravo, ako napravite maleni test kod kuće i stavite vodu u manju i veću posudu, vidjećete da će voda u manjoj posudi brže da proključa. I jednom i drugom loncu je potrebno neko vrijeme da ponovno proključaju, a s manje vode je to brže budući da veći lonac gubi energiju brže od manjeg.
Odrezak prvo zapecite kako bi ''zarobili'' sokove
Ako pečete dva odreska jedan pored drugog, jedan zapečen na početku, a drugi na kraju, vidjetćete da će onaj zapečen na kraju izgubiti puno manje sokova. Dakle, najbolja tehnika je da ga ispečete u rerni i zapečete na tiganju pred kraj.
Meso nemojte probadati viljuškom
Korištenje viljuške da biste okrenuli vaš odrezak ga neće uništiti. Parče mesa nije veliki vodeni balon, već skup malih vodenih balona. Korištenjem viljuške ćete možda probušiti jedan ili dva balončića, ali to neće uticati na veliko gubljenje sokova.
Ne solite jaja dok ih miješate
Mit govori da dodavanje soli jajima na početku prženja čini jaja tvrdima. To nije istina, jer so zapravo razbija proteine u jajima i formira mrežu koja zadržava vlagu dok se jaja prže.
U vodu za kuvanje jaja dodajte sirće ili so da biste ih lakše oljuštili
Zaboravite sve trikove oko ljuštenja: posolite vodu, dodajte sirće, probušite rupicu u jajetu… Jedino pravilo kojeg se treba držati je da jaje ubacite u vrelu vodu. Dakle, što je voda toplija, to će se jaja bolje skuvati i lakše ljuštiti.
Bonus video: