Koje namirnice obavezno treba prati, a koje nikada ne treba

Orašaste plodove treba prati i kada su očišćeni od ljuske, suvo voće se smatra jednom od najprljavijih namirnica, jaja ne treba prati…

8348 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Pinterest
Ilustracija, Foto: Pinterest

Iako nas od malih nogu uče da treba oprati svu hranu prije jela ili prije kuvanja, to nije baš tako. Neke namirnice neophodno je dobro oprati, za neke to nije preporuka, dok kod nekih postoji dilema.

Ove tri namirnice ne treba prati baš nikada:

1. Jaja

Ljuska jajeta često sadrži poseban premaz kako bi se jaje zaštitilo od bakterija. Voda uništava tu zaštitu pa jaja nije dobro prati, a nema ni potrebe.

2. Tjesteninu

Vrhunski kuvari kažu da bi pranje tjestenine trebalo biti protivzakonito jer se na taj način uklanja skrob koji je kasnije potreban da bi se sos dobro spojio s tjesteninom. Kuvana tjestenina može se staviti pod vodu jedino ako je predviđena za salate.

3. Pečurke

Pečurke dobro apsorbuju vodu i zato nije dobra ideja prati ih pod vodom, ili još gore, držati ih u vodi - izgubiće elastičnost i postati podložnije kvarenju.

Ako su baš jako prljave, brzinski ih provucite kroz vodu i brzo obrišite papirnim ubrusom. Inače, zemlja s gljiva uklanja se četkicom.

Ovih pet namirnica treba oprati baš uvijek:

1. Voće i povrće s jestivom korom

Ako je takvo voće i povrće naizgled čisto i sjajno, to ne znači da ga ne treba dobro oprati hladnom vodom. Ne koristite sapun za to i dobro ih prebrišite papirnim ubrusom nakon pranja.

2. Voće i povrće s korom koja se ljušti

Iako voće i povrće ljuštite, tokom tog procesa ga držite u rukama i bakterije dolaze na vašu kožu s koje prelaze na oljušteni dio koji jedete. Zato prije ljuštenja treba dobro oprati, npr. banane, mandarine, dinje...

3. Limenke

Iako zvuči pomalo čudno, stručnjaci preporučuju pranje limenki prije otvaranja i istresanja hrane iz nje. Kažu da na limenkama može biti puno bakterija koje nakon otvaranja mogu doći na hranu koju jedemo.

4. Orašaste plodove

Treba ih prati i kada su očišćeni od ljuske jer ne možete znati gdje su sve tokom proizvodnje i transporta bili čuvani. Osim toga, pranje pomaže da se ukloni i fitinska kisjelinu koja ih održava svježima i štiti ih od parazita, a može škoditi ljudskom tijelu.

5. Suvo voće

Ova vrsta voća smatra se jednom od najprljavijih, posebno ako nije pakovano već se prodaje u rinfuzi. Sušeno voće bi trebalo dobro oprati pod mlazom vode ili čak potopiti pod vodu na nekoliko sati, otkriva Bright Side.

Ove namirnice možete prati, ali i ne morate:

1. Piletinu

Bakterije na svježem pilećem mesu mogu biti opasne za zdravlje, a najčešća je salmonela. Mnogi ljudi zbog toga piletinu operu pod vodom. Ali, drugi to ne rade nikada zbog teorije da se pranjem riskira razmnožavanje bakterija i njihovo širenje na ruke, sudoperu, kuhinjsku ploču...

Stručnjaci se ne mogu složiti koja od teorija je tačna - treba li piletinu prati ili ne. Pa tako, jedni savjetuju da se ne pere, dok drugi kažu kako to nema nikakve veze i da pranje ne može da škodi. Zato, odlučite sami. Inače, kuvanjem se bakterije uništavaju.

2. Ostalo meso

Kao i kod piletine, i kod ostalih vrsta mesa (svinjetine, govedine, teletine, jagnjetine...) jedni stručnjaci kažu kako ga nije dobro prati, dok drugi u tome ne vide problem.

Ako ste u dilemi, a želite da se riješite viška krvi na mesu, umjesto da ga operete vodom, prebrišite ga papirnatim ubrusom. Nakon toga ruke dobro operite sapunom i vrućom vodom.

Bonus video: