Potrebno je:
- 2 kašike maslinovog ulja (oko 15g),
- crni luk srednje veličine,
- 3 čena bijelog luka,
- 3-4 usoljena inćuna (proizvoljno),
- 10-15 g sušenog paradajza (proizvoljno),
- 2 srednje šargarepe,
- 2 srednja paškanata (ako imate),
- polovina veće ili jedna manja paprika,
- 4-5 srednjih paradajza (oko 600 g),
- 350 g pirinča kratkog zrna,
- oko 6 dl vode ili povrćnog ili pilećeg bujona,
- so, biber, začinsko bilje po izboru (bosiljak, peršun, timijan, vlašac...)
Priprema:
Sitno nasjeckajte crni luk i propržite na maslinovom ulju dok se ne zacakli (dodajte prstohvat soli). Za to vrijeme nasjeckajte bijeli luk i ukoliko koristite inćune i sušeni paradajz, ovo je trenutak da ih dodate. Inače, oni će intenzivirati prirodan umami ukus paradajza, a čak i ako ne volite inćune, ne brinite, nećete osjetiti “riblji” ukus. Ako koristite sušeni paradajz koji nije u ulju, prethodno ga potopite u toploj vodi na 10-ak minuta.
Šargarepu, paškanat i papriku nasjeckajte na sitne kockice i dodajte ih kad se prethodni sastojci proprže.
Paradajzu sklonite peteljku i zeleni dio, podijelite na nekoliko djelova i izmiksajte u multipraktiku, zajedno sa sjemenkama. Tu tečnost dodajte proprženom povrću i pustite da se ukrčka 10-ak minuta na jačoj vatri.
Pošto ne želimo da jelo bude kremasto poput rižota, onda pirinač ispiramo pod mlazom vode, kako bismo sklonili višak skroba. Kad se paradajz prilično ukuva, dodajte ispran pirinač, posolite (recimo ravna kašičica), izmiješajte, nalijte ključalom vodom ili temeljcem (krenite od 5dl). Sačekajte da ponovo proključa, smanjite vatru na srednje, poklopite i ostavite da se krčka. Povremeno promiješajte i ako vidite da voda brzo uvire, dodajte još malo i smanjite vatru.
Potrebno je da pirinač bude skuvan, ali da se jasno osjeti pod zubom, jer imajte na umu da će se malo dokuvati i dok jelo bude “čekalo” serviranje. Kad je gotovo, dodajte svježe začinsko bilje, biber i so po potrebi.
Bonus video: