Najpoznatije evropske supe i čorbe

Ove supe su zbog svoje specifičnosti prešle granice svoje zemlje i mogu se naći u meni kartama u cijelom svijetu.
1019 pregleda 0 komentar(a)
supa, Foto: Www.easteuropeanfood.about.com
supa, Foto: Www.easteuropeanfood.about.com
Ažurirano: 25.06.2011. 12:54h

Supa se najčešće tretira kao predjelo, mada može da posluži i kao kompletan obrok.

Supe se većinom poslužuju vruće, a pojedine su prepoznatljive kao hladne.

U nju se može dodavati tjestenina, riža, tvrdi, najbolje preprženi hljeb ili jaja.

Poznate supe različitih evropskih kuhinja, ogledalo su njihovih gastronomskih posebnosti, omiljenih namirnica i njihovih kombinacija.

Predvodnici u supama, kao i svemu ostalom, što se tiče evropske kuhinje, su Francuzi.

Francuska supa od luka često se služi na gala večerama kao jedno od predjela. Francuski Consomme naziv je za krepku mesnu supu koja je često osnova mnogih drugih supa i sosova.

Najpoznatija italijanska supa je Minestrone. Poznata italijanska supa je i Stracciatella čiji su osnovni sastojci pileći temeljac i jaja, uz naravno dodatak parmezana.

Španski Gazpacho je hladna supa od svježeg povrća primarno paradajza, koja originalno potiče iz Andaluzije, a zavisno o španskoj pokrajini priprema se s kockicama isprženog hljeba, zgušnjava se pavlakom i brašnom ili joj se dodaju kuvana jaja.

Grci su svoj “gastronomski stil” u svijetu proslavili supom Avgolehmonoh koja je bazirana na jajima i limunu. Jedina razlika između supe i istoimenog umaka je što je supa malo rjeđa i u nju se dodaje riža.

Mađarska kuhinja je uticala na sve okolne svojom gulaš supom. Jedno od najpoznatijih poljskih jela je supa Krupnik - ječmena supa s povrćem.

Francuska supa od luka

Sastojci:

l jake goveđe supe

2 dl bijelog vina

500 g luka

60 g maslaca

francuski suvi, narezani hljeb

3 češnja bijelog luka, so, papar

120 g sira Bilogorca

Priprema:

Narežite luk na sitne rezance i pržite na maslacu dok ne dobije svijetložutu boju. Dolijte bijelo vino, kratko prokuvajte i dolijte goveđu supu. Kuvajte 20 minuta. Dodajte so, papar i sitno sjeckani bijeli luk. Supu podijelite u četiri šoljice u koje ste stavili kriške suvog francuskog hljeba. Pospite sa puno ribanog sira i zapecite u vrućoj rerni dok se sir ne rastopi.

Marsejski bouillabaisse

Sastojci:

500 g kanja

500 g špara

500 g škarpine

500 g ovčica

250 g malih liganja

250 g malih sipa

500 g škampi

500 g dagnji

5 rakovica

3 dl maslinovog ulja

500 g luka

2 glavice bijelog luka

2 lista lovora

2 grančice ruzmarina

kg paradajza

l bijelog vina

2 dl konjaka (vinjaka)

2 limuna

4 g šafrana

1/2 l vode

3 vezice peršuna

kašika papra

so

Priprema:

Ribu, sipe i lignje očistite i stavite u hladnu vodu do upotrebe. U velikoj posudi, na ulju popržite sitno rezani bijeli i crni luk. Dodajte lovor i ruzmarin, još malo pirjanite pa dodajte oljušteni i sitno narezani paradajz. Posolite i popaprite. Pirjanite 10 minuta na tihoj vatri. Nakon toga ulijte bijelo vino, konjak i limunov sok. Nastavite s kuvanjem.

U međuvremenu kuvajte šafran u ½ l vode oko 8 minuta. Odmah zatim procijedite, pa vodu u kojoj se kuvao ulijte u posudu s lukom i začinima. Maknite s vatre, pa u sos nasložite očišćenu ribu, lignje, sipe i rakovice. Pospite sitno sjeckanim peršunom i kuvajte 20 minuta. Nakon toga dodajte oprane dagnje (u školjki) i cijele škampe. Nastavite da kuvate još 20 minuta.

Bouillabaisse poslužite u dubokim tanjirima ili zdjelicama s kockicama prženog hljeba.

Krepka goveđa supa

Sastojci:

kg goveđeg mesa

3 kg goveđih kosti

vezica miješane zeleni

2 lista lovora

2 kašičice papra u zrnu

2 glavice luka

1,5 kašika paradajz - koncentrata

4 jaja

so

Priprema:

Goveđe kosti blanširajte, stavite u lonac s vodom i zagrijte na 80°C; voda ne smije da provri. Blanširane kosti isperite u hladnoj vodi. Goveđe meso sameljite, stavite u veliki lonac, dodajte očišćenu zelen narezanu na listiće, lovor, koncentrat od paradajza, dodajte blanširane kosti, papar u zrnu i jaja. Posolite, rukom sve dobro izmiješajte i polako ulijte 5 l hladne vode. Stavite da se kuva, a kada provri dodajte oprani luk s ljuskom, prerezan na pola, prethodno ispečen na ploči. Kuvajte na tihoj vatri 3 sata, povremeno promiješajte da mljeveno meso ne zagori. Kuvanu supu maknite s vatre, poklopite i pustite da odleži 30 minuta. Kada se slegne procijedite je kroz cjediljku preko koje ste stavili mokru gazu ili krpu.

Italijanski minestrone

Sastojci:

150 g pasulja

150 g margarina

2 glavice luka

200 g šargarepe

100 g korijena peršuna

1/2 glavice celera

200 g svježeg kupusa

list lovora

150 g suve slanine

150 g paradajza

2 češnja bijelog luka

150 g špageta

vrećica ribanog parmezana

100 g krompira

so, biber

Priprema:

Pasulj stavite u hladnu vodu, pa kada nabubri skuvajte ga. Na margarinu ispržite sitno sjeckani luk, dodajte očišćenu zelen i krompir narezan na štapiće, a kupus na tanke rezance. Pirjanite na umjerenoj vatri oko 20 minuta. Nakon toga stavite lovor, dolijte vodu i nastavite s kuvanjem. U međuvremenu priredite fil: sitno isjeckajte slaninu, bijeli luk, peršun i oljušteni paradajz, pa dodajte usitnjene špagete i pasulj. Posolite, popaprite i kuvajte dok špagete ne omekšaju. Poslužite s ribanim parmezanom.

Straćatela

Sastojci:

6 šoljica pileće supe

60 g naribanog parmezana

3 jaja

1/3 šoljice svježe narezanog peršuna

Priprema:

Skuvajte pileću supu. U posudi osrednje veličine , izmiješajte zajedno parmezan, jaja i peršun. Smjesu brzo ulijte u vruću pileću supu. Miješajte 1-2 minuta dok ne provri.

Prije posluživanja dodatno pospite parmezanom i peršunom.

Gaspačo

Sastojci:

800 g paradajza

2 zelene paprike

manji krastavac

100 g luka

100 g starog bijelog hljeba

4 češnja bijelog luka

100 ml maslinovog ulja

2-4 kašike vinskog sirćeta

so

malo svježeg mljevenog papra

800 ml vode

kašika usitnjenog sezonskog začinskog bilja

zelena paprika za garnir

glavica luka za garnir

veći paradajz za garnir

100-150 g bijelog hljeba za garnir

Priprema:

U 8 dl vode stavite začinsko bilje, prokuvajte i ohladite. Hljeb narežite na komadiće i namočite ih s malo prokuvane supe. Očišćenu papriku, krastavac i paradajz narežite na kocke. Zatim povrće stavite u sjecka, dodajte nakvašeni hljeb, bijeli luk, maslinovo ulje, vinsko sirće i ohlađenu supu od začinskog bilja. Sve dobro izmiksajte da dobijete homogenu smjesu. (Ako sve namirnice ne stanu u mikser odjednom, postupak ponovite 2-3 puta).

Tako dobijeni Gaspačo stavite u odgovarajuću zdjelu, začinite svježe mljevenim paprom i dosolite po želji. Pokriveno ostavite u frižider da se dobro rashladi.

Za garniranje: papriku, luk i paradajz narežite na sitne kocke i to prije samog posluživanja Gaspača. Hljeb takođe izrežite na kocke i po želji ga popržite na malo maslaca. Narezano povrće i hljeb posložite u male zdjelice koje stavite uz zdjelu sa Gaspačom.

Portugalska kamena supa

Sastojci:

8 šoljica pileće ili neke slične supe

0.5 kg kobasica, narezanih

0.5 kg kuvanog pasulja

0.5 kg krompira narezanog na kocke

0.3 kg oguljenog paradajza narezanog na kocke

4 i po šoljice skuvanog, narezanog kelja

0.5 kg repe narezane na kocke

2 praziluka

2 velike šargarepe

4 češnja bijelog luka

list lovora

Priprema:

Sve sastojke narezane staviti u veliku posudu. Zakuvati i na laganoj vatri i kuvati 2 sata, povremeno miješajući. Posoliti i popapriti. Može se pripremiti dan unaprijed.

Supa se zove “kamena” zbog pasulja.

Avgolehmonoh

Sastojci:

6 šoljica pileće supe

3/4 šoljica riže

2 jaja (odvojena)

1/2 šoljice limunovog soka

Priprema:

Skuvajte vještačku bistru pileću supu. Dodajte rižu i miješajte 8-10 minuta dok ne omekša. Umutite bjelanca u čvrst snijeg. Dodajte žumanca i dobro izmiješajte. Postepeno dodajte limunov sok i supu, neprestano miješajući. Smjesu brzo izlijte na kuvanu rižu i dobro promiješajte.

Mađarska gulaš supa

Sastojci:

glavica crnog luka

2 kašike ulja

kašičica crvene paprike

400 g junetine

zelena paprika

jedan veći paradajz

100 g šargarepe

100 g korijena peršuna

300 g krompira

so

ljuta paprika po želji

Za tijesto:

jaje

100 g brašna

so

Priprema:

Pirjanite nasjeckani luk na ulju. Kad postane proziran, pospite ga crvenom mljevenom paprikom. Dodajte meso narezano na kocke, so, zelenu papriku i paradajz. Kuvajte poklopljeno na laganoj vatri dok meso ne omekša. Dodajte na kocke narezanu šargarepu, peršunov korijen i krompir. Prelijte s 1 l vode i kuvajte dok povrće ne omekša.

Od brašna, jaja i malo soli umijesite čvrsto tijesto. Kidajte komadiće veličine riže i ukuvajte u kipuću supu.

Krupnik - ječmena supa s povrćem

Sastojci:

150 g ječmene kaše

20 g sušenih vrganja

100 g luka

50 g suve slanine

150 g šargarepe

2 grančice celera

500 g krompira

0,5 dl ulja

2 lovorova lista

2-3 češnja bijelog luka

so, crni papar

peršun ili kopar

kašika miješanog začinskog bilja

Priprema:

Ječmenu kašu ostavite da bubri i to najbolje preko noći. Ocijedite je i stavite da se kuva u oko 2 l malo posoljene vode. Sušene vrganje poparite, nakon kratkog vremena ocijedite, osušite na upijajućem papiru i nasjeckajte.

U posudi zagrijte ulje i kratko popržite nasjeckani luk i slaninu, pa dodajte pripremljene vrganje. Po želji možete dodati i malo svježih pečurki narezanih na listiće. Nakon toga umiješajte šargarepu i krompir koje ste narezali na kocke, lovorov list, začinsko bilje i sve zajedno pirjanite. Nakon toga dodajte ječmenu kašu zajedno s tečnošću, grančice celera, svježe mljeveni papar i nasjeckani bijeli luk i kuvajte još oko desetak minuta.

Po potrebi krupnik razrijedite s malo vode. Prije posluživanja izvadite grančice celera i u jelo umiješajte nasjeckani peršun ili kopar.

Bonus video: