Crnogorske manekenke: Ljepota i pamet su idealan spoj

Manekenke Milena Marković, Jovana i Olivera Biševac i Žarklina Iković bave se modom, ali i svojim obrazovanjem
919 pregleda 24 komentar(a)
Ažurirano: 14.01.2013. 16:38h

Jedna od predrasuda sa kojima se svakodnevno susrećemo, odnosi se na djevojke koje se bave manekenstvom i njihovu inteligenciju. Veliki je broj ljudi koji vjeruje da ljepota i pamet ne idu jedno uz drugo, ali par crnogorskih ljepotica, ovo mišljenje veoma uspješno pobija.

Manekenke Milena Marković i Jovana Biševac akademski su građani, dok su njena sestra Olivera i Žarklina Iković na putu da to postanu.

"U Italiji studiram moderne jezike u oblasti turizma na državnom fakultetu, kako bih pored engleskog i francuskog usavršila italijanski jezik. To je neophodno za ostvarenje moga cilja, odnosno upisivanje Arhitektonskog fakulteta" objašnjava Žarklina, koja se manekenstvom bavi od 14. godine.

"Prvu reviju sam radila za poznatu modnu kuću “Dior”, koja mi je otvorila vrata svijeta mode. Tada sam počela da zarađujem džeparac, sarađujući sa svim domaćim modnim kreatorima, čiji rad izuzetno cijenim" priča ona i dodaje da je nakon toga nerijetko dobijala angažmane u Italiji i Turskoj.

Za razliku od nje, Jovana Biševac profesijom modela bavi se znatno kraće, jer je prvi put prošetala pistom sa 23 godine.

"Manekenstvom sam počela da se bavim kada sam pobijedila na Izboru za mis Beograda i potom postala prva pratilja Srbije. Imala sam divnu priliku da ponosno predstavljam Crnu Goru u Kini, gdje sam osvojila nagradu “Mis turizma Evrope”",prepričava manekenka, koja je i pored učešća na brojnim takmičenjima uspješno završila Medicinski fakultet.

Postala ljekar: Olivera Biševac

"Fakultet sam završila sa 24 godine, sa prosječnom ocjenom 9,8 na Univerzitetu u Beogradu. Odmalena sam bila odličan đak i oduvijek mi je bio san da postanem ljekar i pomažem ljudima”, dodaje Jovana koja je jednako uspješna i u modnom svijetu.

"U Koreji sam na Izboru za mis World University ušla u top deset, a prisustvovala sam i svjetskom prvenstvu u fudbalu u Južnoj Africi" objasnila je ona.

Njena koleginica Milena Marković, prije tri godine završila je osnovne studije ekonomije na državnom fakultetu, a prošle je i magistrirala.

"U maju 2012. magistrirala sam na Univerzitetu Mediteran u oblasti marketinga i uspješno odbranila tezu na engleskom jeziku. Ekonomija je vrlo kompleksna oblast pa me stalno podstiče na usavršavanje, tako da je ovaj fakultet bio pravi izbor za mene kao osobu koja uvijek želi i može više”, pojasnila je ona.

Za manekenstvo se zainteresovala tokom srednje škole.

"Priča o manekenstvu je počela sasvim slučajno, prije tačno devet godina, tako da sam na sve to gledala kao na hobi koji mi je pružao predah od učenja i svakodnevnih obaveza. Kada u nečemu uživate, onda definitivno nije problem da uz dobru organizaciju sve i postignete, što je bilo u mom slučaju" ističe Milena.

Voli da pomaže i daje savjete: Olivera Biševac

Olivera Biševac, kao i ona, dokazuje da modne revije i učenje idu jedno uz drugo. Manekenstvom se bavi već deset godina i kaže da joj nikada nije bilo teško da usklađuje obaveze, kada su u pitanju stvari koje voli.

"Trenutno sam apsolvent na Filozofskom fakultetu, odsjek psihologija. Oduvijek sam se zanimala za modele ljudskog ponašanja i odmalena su me drugari pitali za pomoć i slušali savjete. Smatram da je danas potrebno pomagati ljudima kako bi bolje upoznali sebe i svijet koji nas okružuje", objašnjava Olivera.

Ona ističe da joj manekenstvo pruža priliku i da osjeti glamur i sofisticiranost modela i modne piste, ali i mogućnost da iskaže svoju ženstvenost i gracioznost.

"Smatram da je moć transformacije veoma bitan element da bi bio dobar model, kao i velika sigurnost kojom manekenke zrače, a to se ne može postići samo fizičkim izgledom" priča ona.

Nerijetko se dešava da se modeli prilikom ponude za rad u inostranstvu, nađu u dilemi i odlučuju između profesionalne karijere manekenke i obrazovanja. Na pitanje da li bi zbog rada za najpoznatije svjetske dizajnere odustala od školovanja, Jovana Biševac odgovara:

Ekonomija je podstiče na usavršavanje: Milena Marković

"Manekenstvo smatram zabavom, hobijem i uživanjem, kroz koje mogu da doživim čarobna i neponovljiva iskustva, ali moja prava ljubav je medicina, tako da je to moj prvi izbor" ističe ona.

Modu ne napuštaju

I pored toga što još nije završila fakultet, Olivera Biševac ima praktično znanje i sa nestrpljenjem čeka da ga primijeni.

"Kao apsolvent sam sa ostalim studentima iz grupe i mentorom imala nekoliko praktičnih iskustava i jedva čekam da završim fakultet i počnem da primjenjujem svoje znanje u praksi", kaže manekenka i ističe da ni tada neće zapostaviti modnu scenu.

"Smatram da izgled i obrazovanje moraju biti tijesno povezani kako bi čovjek bio kompletna ličnost. Manekenstvom ću se baviti sve dok moj fizički izgled to bude dozvoljavao", zaključuje ona.

"Manekenstvom ću se baviti sve dok moj fizički izgled to bude dozvoljavao"

Sa njom se slaže i Žarklina Iković, koja će takođe ostati na pisti i kada bude obavljala posao u struci:

"Odgovaraću na svaki poziv za modnu pistu, bez obzira na honorar, čak i kada budem imala svoj arhitektonski studio."

Njihova koleginica Milena Marković nakon fakulteta završila je pripravnički staž u građevinskoj firmi, gdje je stekla i iskustvo u oblasti računovodstva, a trenutno teži ka dobijanju licence ovlašćenog računovođe. Ipak, samostalnost u ovom poslu neće je natjerati na povlačenje sa piste.

"Modelingom ću se baviti sve dok me modni organizatori i kreatori budu tražili, tako da će to i dalje biti za mene jedan vid relaksacije", kazala je ona.

Ljepota zavisi i od duhovne nadogradnje

Tokom profesije modela, djevojke se, naročito u ex-Yu prostoru često susreću sa predrasudama.

"Mnogi mi kažu da razbijam predrasude o lijepim ženama, kao neko čiji je koeficijent inteligencije veći do 160. Meni je drago zbog toga, jer smatram da prava ženska ljepota dolazi od duhovne nadgradnje", priča Jovana Biševac.

Žarklina Iković ističe da do sada nije doživjela neprijatnosti, ali je imala priliku da na svojoj koži osjeti uticaj predrasuda

Žarklina Iković ističe da do sada nije doživjela neprijatnosti, ali je imala priliku da na svojoj koži osjeti uticaj predrasuda.

"Prvi put sam se susrela sa predrasudama prilikom pokušaja da upišem Arhitektonski fakultet u Podgorici, kada moj rad nije ocijenjen, niti je cijenjeno moje znanje. Visoko rangirani intelektualac u crnogorskom obrazovanju mi je sugerisao da svoj trud i rad zanemarim i da mi je bolje da se bavim manekenstvom ili košarkom, aludirajući na moju visinu", kaže ona.

Na pitanje kako je odreagovala u toj situaciji, manekenka objašnjava:

"Nastavila sam ka svom cilju, preduzela sve zakonske radnje protiv takvih lica u crnogorskom obrazovanju i otišla u Italiju iako su moji prvobitni planovi bili vezani za studije u Crnoj Gori."

Galerija

Bonus video: