Savjeti stručnjaka: Kako odabrati najbolji dezodorans

Mirisni ili bez mirisa, sa ili bez alkohola, roll on, sprej ili krema. Ovo su savjeti stručnjaka za svaki tip kože

6730 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Dezodorans je uvijek važan, ali pogotovo ljeti. Proizvod koji koristimo svaki dan kako bismo bili sigurni da uvijek prijatno mirišemo, čak i satima nakon tuširanja. Uglavnom je lako dostupan i ne preskup, ali ne odgovaraju sve vrste svim tipovima kože.

Prema izvještaju Cosmetica Italia, nacionalnog udruženja kozmetičkih firmi, među najprodavanijim kozmetičkim proizvodima dezodorans je odmah nakon proizvoda za njegu lica. Uzrok neprijatnog mirisa nije sam znoj nego bakterije kožnog mikrobioma koje se u dodiru s kožnim slojem povećavaju, razmnožavaju i izlučuju materije neprijatnog mirisa.

Dezodoransi i antiperspiranti

Dezodoransi se bore protiv neprijatnog mirisa na dva načina: mirisima, čija je nota jača od one bakterija, kao i korištenjem antimikrobnih sredstava, poput alkohola, koji usporavaju njihovu degeneraciju i na koje treba pripaziti ako imate posebno osjetljivu kožu.

Antiperspiranti, s druge strane, djeluju, kao što i im samo ime govori, na znojenje. Aluminijumske soli sadržane u formulaciji proizvode, u dodiru s kožom, stvaraju neku vrstu gela koji prekriva znojne žlijezde i zadržava znoj, smanjujući njegovu količinu i blokirajući bakterije.

Kako bismo znali šta kupujemo, a prije svega šta je za nas najbolje, treba pogledati sastojke. Na primjer, ako proizvod sadrži aluminijumske soli, to će uglavnom biti antiperspirant.

Kako odabrati najbolji?

Nakon što ste ustanovili da nemate alergiju ili intoleranciju na bilo koju komponentu ili aktivni sastojak, kako odabrati proizvod koji vam najviše odgovara?

znojenje
foto: Shutterstock

To zavisi od potreba, koje se takođe mogu mijenjati tokom vremena, zato se mogu koristiti različiti proizvodi, kaže dermatološkinja Michela Castello za Ok-salute.

Prvo što treba odabrati je vrsta: stick, roll on, sprej ili krema. U slučaju neobrijanih pazuha ili zajedničkog korištenja (para ili cijele obitelji), sprej je bolji i više higijenski, slažu se stručnjaci. Ako imate suvu i osjetljivu kožu, prednost se daje kremastom dezodoransu koji ne sadrži alkohol, a pogodan je i kod hiperhidroze (obilnog znojenja) i bromhidroze (neprijatnog mirisa).

Treba uzeti u obzir i vrstu aktivnosti kojom se bavite. Na primjer, za one koji se bave sportom zbog čega se obilno znoje, upotreba antiperspiranta koji ograničava proizvodnju znoja nije potrebna. Bolje je koristiti jači dezodorans namijenjen aktivnom životu, koji prekriva neprijatne mirise.

Za svaki dan, međutim, antiperspirant bi mogao biti korisniji, jer će proporcionalno smanjiti znojenje. Ukratko, ista osoba potencijalno može koristiti više vrsta dezodoransa. Zbog aluminijuma i njegove sposobnosti začepljivanja pora, antipersirante treba koristiti umjereno.

Higijena na prvom mjestu

Castello podsjeća i da je prvi dezodorans sapun i voda.

Nijedan kozmetički proizvod neće biti djelotvoran bez prethodnog korištenja vode i sapuna za uklanjanje bakterija s kože, posebno ako područje nije bez dlačica. Antibakterijski sapun nije potreban. Redovno pranje je neophodno, jer bez njega dezodoransi imaju suprotno dejstvo, kaže ona.

Dodaje kako nekima uz redovito tuširanje dezodoransi uopšte neće biti potrebni, pogotovo ako su pazusi bez dlaka i znojenje nije obilno.

Ali također morate paziti na hormonske promjene. Razmislite samo o tome kako se miris tijela mijenja kod adolescenata ili kako se žena drugačije znoji tokom menstruacije i prije ciklusa, napominje Castello.

Probajte više proizvoda dok ne pronađete onaj koji vam najviše odgovara, savjet je Michele Castello.

znojenje
foto: Shutterstock

Kao što je slučaj s parfemima, miris se mijenja na vašoj koži. Kako biste izbjegli rizike i interakciju s vašim parfemom, možda bi bilo bolje koristiti proizvode bez mirisa ili čak s aktivnim sastojcima samo prirodnog porijekla, rekla je.

Znojenje stopala

I dezodoranse za stopala treba birati prema potrebama. To su proizvodi koji u suštini djeluju kao i svi dezodoransi i antiperspiranti – bore se i protiv hiperhidroze i protiv neprijatnih mirisa.

Najčešće su u kremi koja ima i hidratantnu funkciju, u prahu ili su to kreme koje u dodiru s kožom postaju puder ili obrnuto, puderi koji postaju kreme. Svi sadrže aluminijumske soli koje djeluju antiperspirantno, ali neki imaju i elemente djelotvorne protiv gljivica, kaže Castello.

Djelotvornost je garantovana ali samo ako se dezodorans nanese nakon pranja. Čarape su takođr važne, uvijek treba birati pamučne, a ne od sintetičkih vlakana, pogotovo ako se nose s patika.

Bonus video: