Šta sve liječi divlji origano

Lišće i cvjetovi divljeg origana imaju antiseptičko dejstvo, a pomažu i protiv grčeva i nadimanja jer spriječavaju pritisak dijafragme na pluća
2016 pregleda 0 komentar(a)
divlji origano, Foto: Shutterstock
divlji origano, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 15.02.2017. 17:14h

Dugovječna žbunasta zeljasta biljka vranilova trava (Origanum vulgare) ili divlji origano izuzetno je popularna u italijanskoj i grčkoj kuhinji.

Na grčkom njeno ime znači "radost planina" jer plijeni karakterističnim aromatičnim, blago gorkim ukusom listova. Snaga arome varira, ako je dobrog kvaliteta ukus je toliko snažan, da gotovo jezik utrne.

Vranilova trava je u narodu vrlo cijenjena zbog nutritivnih, antioksidantnih i drugih blagotvornih svojstava. Najčešće uspjeva na sušnim obroncima i livadama, šumskim padinama, šikarama.

Cvjeta od kraja juna do oktobra, zavisno od nadmorske visine staništa, a cvjetovi su purpurne cvasti na vrhu stabljike, prijatnog mirisa i privlačnog izgleda. Divlji origano je po sastavu i delovanju sličan majčinoj dušici, pa na istovjetan način može i da se upotrebi. Ljekoviti djelovi su vrhovi grančica u cvijetu, koji se suše i koriste kao lijek i začin.

Sadrži veće količine izuzetno važnih esencijalnih ulja kao što je karvakrol, timol, limonen, pinen, ocimen i kariofilen. Biljka je bogata i polifenolnim flavonoidima, antioksidantima, vitaminom A, karotenom, luteinom, zea-ksantinom i kriptoksantinom. Zovu je čudesnom i zbog obilja minerala: kalijuma, kalcijuma, mangana, bakra, gvožđa i magnezijuma.

Kalijum je izuzetno značajan sastojak ćelija i tjelesnih tečnosti, reguliše rad srca i krvnog pritiska. Mangan i bakar su u organizmu zaduženi za antioksidantne enzime, dok gvožđe pomaže u spriječavanju anemije. Magnezijum i kalcijum su važni za zdravlje kostiju.

Lišće i cvjetovi divljeg origana imaju antiseptičko dejstvo, a pomažu i protiv grčeva i nadimanja jer spriječavaju pritisak dijafragme na pluća. Biljka je i holagog jer podstiče lučenje žuči, znojenje, iskašljavanje. Esencija biljke kada se uzima oralno, liječi prehladu, grip, groznicu, stomačne tegobe, bolne menstruacije.

Sastojak timol posjeduje antibakterijska i antigljivična svojstva. Etarsko ulje vranilovke sadrži čak 50 odsto timola, zbog čega je izuzetno moćan, prirodni lijek protiv bakterija. Bogata je riznica vitamina C, koji organizmu pomaže da razvije otpornost prema infekcijama, a podstiče i izbacivanje štetnih slobodnih radikala.

Blagotvorni čaj

Osim za liječenje različitih bolesti, čaj se koristi i za jačanje organizma. Istraživanja su potvrdila da efikasno može da eliminiše ešerihiju koli, kandidu, ali i razne viruse i parazite koji ugrožavaju zdravlje.

Izuzetno je djelotvoran kod respiratornih infekcija, bronhitisa i astme, upale crevne sluzokože.

Zbog prijatnog ukusa se pije i radi uživanja, bez posebnog zdravstvenog povoda. Spolja se koristi za liječenje upalnih i drugih procesa na koži, kao što je ekcem, osip, bradavice, psorijaza...

Priprema se tako što se supena kašika osušenih grančica divljeg origana prelije sa 250 ml ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji 30 minuta. Potom se procijedi i pije tri puta dnevno prije jela, po mogućnosti nezaslađen, prenose Novosti.

Bonus video: