Čudesna lavanda: Protiv stresa, akni, kašlja...

Esencijalno ulje lavande sadrži flavonoide, tanine i diterpene koji umirujuće deluju na nervni sistem
2224 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Pixabay
Ilustracija, Foto: Pixabay
Ažurirano: 13.05.2019. 17:44h

Lavanda se od davnina smatra prirodnim sredstvom koje je pomaže u liječenju niza zdravstvenih tegoba, od nesanice i nemira do reumatskih bolova i tegoba sa varenjem. Lavanda ima umirujuće delovanje na nervni sistem. Eterično ulje ove biljke se u aroma terapiji koristi protiv glavobolje i depresije. Čaj lavande pomaže kod tegoba u sistemu za varenje, kao što su prekomjerno lučenje želudačne kiseline, bolovi u stomaku i nadutost. Lavanda opušta mišiće i na taj način ublažava grčeve.

Miris čistog rublja: Lavanda je čest sastojak muških parfema sa mirisnom notom paprati, ali se u nešto blažem obliku njena mirisna nota srijeće i u ženskim parfemima. Osim toga, ona je već vjekovima „miris za cijelu porodicu“, pošto asocira na čistoću. Tome umnogome doprinose njena antiseptička, antibakterijska i antibiotska i svojstva.

Protiv stresa: Prema predanju, u 13. vijeku sveta Hildegarda je nervoznim ženama preporučivala čaj od lavande, pošto je čvrsto vjerovala da ovaj cvijet ima umirujuće dejstvo. Danas je naučno potvrđeno da je bila u pravu, a dokazano je i da lavanda ublažava stres, opušta organizam, regeneriše umornu kožu i ublažava opadanje kose.

Esencijalno ulje lavande sadrži flavonoide, tanine i diterpene koji umirujuće deluju na nervni sistem. Ova biljka može da se koristi kao čaj, koji se priprema od kašičice sušenog i usitnjenog cvijeta prelivenog šoljom ključale vode, ili u vidu tinkture koja se pravi od 65-procentnog alkohola.

Protiv akni: Nakapajte desetak kapi eteričnog lavandinog ulja u pola litre tople vode. Natopite čistu gazu tom tečnošću i oblogu držite desetak minuta na djelovima lica gdje su se pojavile akne.

Nedostatak apetita: Nekoliko kapi lavandinog ulja nakapajte na kašičicu šećera i polagano otopite u ustima, najbolje neposredno prije obroka.

Grčevi u stomaku: Jednu kašičicu osušenih lavandinih cvjetića prelijte sa dva decilitra vrele vode. Čaj ostavite da odstoji pet minuta i procijedite. Možete ga piti jednom do dva puta dnevno.

Iscrpljenost: Prokuvajte 50 g osušenih lavandinih cvjetova. Procijedite i sipajte u vodu za kupanje. Poslije 15 minuta opuštanja u aromatičnoj kupki lezite u krevet i dobro se pokrijte.

Kašalj: U jednu kašičicu meda dodajte dvije kapi lavandinog ulja i progutajte. Ovo sredstvo bi trebalo da smiri nadražajni kašalj.

Ubod komarca: Na mjesto uboda utrljajte lavandino ulje. Postupak ponavljajte dok se otok i crvenilo ne povuku.

Perut: Možete da napravite prirodni losion - 15 g lavandinih cvjetova ostavite da odstoje nedjelju dana u 100 ml alkohola. Potom alkohol procijedite. Prije svakog pranja ovu tečnost utrljajte u vlasište i ostavite da deluje 15 minuta.

Opekotine od sunca: Pomešajte 30 kapi lavandinog ulja sa četiri kašike maslinovog ulja u kom je odstajala gospina trava. Dovoljno je da tu mješavinu dva puta nanete na opečenu kožu.

Za masažu: Za masažu protiv reumatskih bolova i za opuštanje koristi se čisto esencijalno ulje. Esencijalno ulje se ne dobija presovanjem, već destilacijom. "Jednostavnu verziju lavandinog ulja možete i sami da pripremite kod kuće", tvrde stručnjaci. "Kuvajte 60 minuta na pari 25 g lavande i 100 g maslinovog ili bademovog ulja. Kada se prohladi, procijedite kroz gazu i koristite za masažu"

Bonus video: