Početak godine za mnoge je vrijeme kada se razmišlja o promjenama, a jedna od njih bi mogla da bude i promjena u odnosu prema sopstvenom zdravlju. Bilo bi dobro usvojiti bar dio sljedećih savjeta:
Jedite više nerprocesuiranih namirnica
Najlakši i najodrživiji način da poboljšamo zdravlje jeste da konzumiramo cijele namirnice. To podrazumijeva neprocesuirano voće, povrće, sjemenke, ribu i orašaste plodove. Ova hrana, prema istraživanjima, umanjuje rizik od srčanih oboljenja, gojaznosti, visokog nivoa šećera u krvi i dijabetesa tipa 2.
Više se krećite
Zadajte sebi zadatak da se svakog dana što više krećete. Izađite iz autobusa stanicu ranije, koristite stepenice umjesto lifta, idite pješice u prodavnicu... Male promjene mogu i te kako da utiču na naše zdravlje, prenosi N1.
Izbacite zaslađena pića
Sokovi i druga zaslađena pića povećavaju rizik od srčanih oboljenja, masne jetre, gojaznosti, karijesa… Izbjegavajte ovakve napitke i izaberite prirodne varijante.
Više spavajte
Dovoljno kvalitetnog sna u toku noći smanjuje rizik od gojaznosti, depresije i srčanih oboljenja. Obezbijedite svom tijelu i umu zdrav san, svakog dana.
Budite fizički aktivni
Fizička aktivnost blagotvorno djeluje i na tijelo i na um. Izaberite onu u kojoj uživate i svakodnevno se krećite. Bilo da je u pitanju plivanje, vožnja bicikla, šetnja ili odlazak u teretanu, osjećaćete se bolje.
Nađite vremena za sebe
Izdvajanje vremena za sebe nije sebično, već je neophodno za optimalno zdravlje i dobro stanje. S vremena na vrijeme, budite sebi.
Jedite više domaće hrane
Potrudite se da što manje jedete napolju. Pripremajte jela unaprijed i nosite kuvani ručak na posao. Tako ćete spriječiti napade gladi i gojaznost, a ješćete zdravije.
Više vremena provodite napolju
Boravak u prirodi umanjuje stres i poboljšava raspoloženje. Zato se potrudite da u ovoj godini boravak u prirodi postane vaš svakodnevni ritual.
Ograničite vrijeme ispred ekrana
Kompjuter, laptop i smartfoni, njima smo svakodnevno izloženi. A to može da izazove depresiju, anksioznost i osjećaj usamljenosti. Potrudite se da ograničite vrijeme koje provodite pred ekranima.
Zaboravite na negativni odnos prema tijelu
Prestanite da na svoje tijelo gledate s negativnog aspekta. Probudite u sebi samopouzdanje koje se krije u svakome od nas.
Posjetite ljekara
Donesite odluku da idete na sistematske preglede svake godine. Uradite krvnu sliku, urinokulturu, posjetite ginekologa i stomatologa. Prevencija je ključna za mnoge bolesti, otkrivanje oboljenja u ranoj fazi često je presudan faktor za ilječenje.
Bonus video: