Ako se bojite gripa ili prehlade, uz čaj, med i limun, svakako jedite bijeli luk. Ojačaćete imunitet, a zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih, antigljivičnih, antiparazitskih i antioksidacionih svojstava ova namirnica će držati infekcije dalje od vas.
Ljekovitost bijelog luka poznata je od davnina, ali uz puno prednosti ide i jedna neprijatna pojava – neprijatni miris bijelog luka nakon jela osjeća se satima.
Kako ne biste izbjegavali bijeli luk zbog neugodnog mirisa, kako piše Večernji list, postoji rješenje.
Razlog zbog kojeg snažni miris bijelog luka ostaje tako dugo nakon jela jeste to što se tokom varenja hrane u krvotok oslobađaju jedinjenja sumpora iz bijelog luka. Upravo zato osvježavajuće vodice za usta neće biti od pomoći u pokušaju da zakamuflirate prepoznatljiv miris bijelog luka.
Ali neke namirnice hoće. Istraživači tvrde da bi uz bijeli luk ili nakon jela s bijelim lukom trebalo jesti jabuke, zelenu salatu, celer, krompir, peršun, nanu, bosiljak ili gljive jer te namirnice sadrže fenole, jedinjenja koja će u hemijskoj reakciji reagovati sa sumporom iz bijelog luka i tako neutralizovati snažan miris.
Istraživači su to dokazali uređajem koji analizira molekule na osnovu njihove mase, a nakon konzumacije pomenutih namirnica, nivo sumpora bio je znatno niži u dahu volontera.
Najviše fenola ima u nani, ali naučnike je iznenadilo i kako list salate, koji ima znatno manje količine fenola, djelotvorno suzbija miris bijelog luka.
Bonus video: