Kompanija Henley & Partners osmislila je koncept i globalni je lider u planiranju prebivališta i državljanstva u svijetu. Svake godine, hiljade bogatih pojedinaca, porodica i njihovih savjetnika oslanja se na stručnost i iskustvo kompanije u ovoj oblasti. Henley & Partners grupa posluje u više od 60 kancelarija širom svijeta i, kao, od strane Vlade Crne Gore, ovlašćeni agent, putem Programa ekonomskog državljanstva za Crnu Goru zainteresovala je više od 500 investitora, koji su crnogorskoj ekonomiji doprinijeli sa 250 miliona eura. Henley & Partners u Crnoj Gori ima aktivnu kancelariju od 2018. godine i pruža podršku procesnim kancelarijama Grupe u Londonu, Cirihu, Montrealu, Nju Jorku, Majamiju, Istanbulu, Dubaiju, Kejptaunu, Hong Kongu i Singapuru, te pomaže investitorima koji su zainteresovani za ulaganja u Crnu Goru. Henley & Partners Montenegro višegodišnji je aktivni član AmCham Montenegro i Savjeta stranih investitora (MFIC). Više informacija o samoj kompaniji, kao i svoj osvrt na rezultate Programa ekonomskog državljanstva u Crnoj Gori, dao nam je Rade Ljumović, direktor Henley & Partners kancelarija u Crnoj Gori i Grčkoj.
Sada, kada su skoro sve aplikacije u Crnoj Gori procesuirane, i kada je 1000 novih porodica iz čitavog svijeta, putem Programa ekonomskog državljanstva u Crnoj Gori, zavrijedilo crnogorski pasoš, kako cijenite njegove rezultate?
Zaista smatram da je Program ekonomskog državljanstva u Crnoj Gori našoj državi donio nekoliko značajnih benefita, koji nadilaze značaj samo ekonomskih, iako su i oni, sa 500 miliona eura direktnog finansijskog uticaja, impresivni. Neki ekonomski indikatori pokazuju da je rast BDP-a u 2022. godini, zahvaljujući Programu, bio veći za 25%. Moje mišljenje je, da je na kvalitet samog Programa, presudno uticala činjenica da je koncipiran na način da su renomirane kompanije, specijalizovane u ovoj oblasti, Exiger iz Kanade i S-RM iz Velike Britanije, radile ozbiljne due diligence provjere kredibilnosti i finansijskih iskaza svakog aplikanta, koje su trajale minimum mjesec dana. Ako je nalaz ovih kompanija, čija reputacija na svjetskom nivou zavisi od kvaliteta njihovog posla, bio negativan, aplikacija se automatski odbijala, bez ikakvog diskrecionog prava da se proces za tog aplikanta nastavi. Tek ako bi taj due diligence nalaz bio u redu, onda bi se aplikacija kvalifikovala da je pregledaju nadležni državni organi, prvenstveno Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore. Ovaj sveobuhvatan i detaljan proces provjere diktirao je da zaista samo aplikanti koji su to zavrijedili dobiju pravo na crnogorski pasoš. Dakle, 500 miliona eura finansijskog uticaja, novoizgrađeni brendirani hoteli InterContinental, SIRO, Swissotel, Pullman, Radisson, koji su, posebno na sjeveru, realizovani zahvaljujući Programu, zatim državna administracija, prvenstveno Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agencija za investicije, koji su, kroz četiri različite vlade, uspjeli da se osposobe za ovako kompleksan Program, i da ga realizuju, nadalje Crna Gora kao uspostavljen ozbiljan brend u sektoru investicionih migracija, pun budžet Fonda za inovacije, kao jednog od korisnika sredstava, te fantastični aplikanti, najuspješniji individualci, preduzetnici, vlasnici i direktori kompanija, doktori medicine, jednom riječju lideri u industrijama iz kojih dolaze, smatram da daju dovoljno osnova da se ozbiljno razmisli da se Program produži ili otpočne novi.

Možete li nam dati sliku aktuelnih dešavanja u svijetu, kao i uloge Henley & Partners u sektoru investicionih migracija?
Kao što sam već naglasio, kompanija Henley & Partners globalni je lider u planiranju prebivališta i državljanstva. Pored naših osnovnih aktivnosti u vezi s programima državljanstva i prebivališta širom svijeta, Henley & Partners redovno kreira i publikuje izvještaje i korisne dokumente, kao što je Henley Passport Index. Indeks predstavlja pregled svih svjetskih pasoša prema broju destinacija kojima njihovi vlasnici mogu pristupiti bez prethodne vize. Indeks je zasnovan na podacima Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA), najveće i najtačnije baze podataka o putnim informacijama, koji biva poboljšan istraživačkim timom kompanije Henley & Partners. Trenutno najjači pasoš na svijetu imaju državljani Singapura i sa njim je bez vize moguće ući u 195 država. Nakon toga slijede Francuska, Njemačka, Italija i Japan. Nadam se da će aktivnostima našeg Ministarstva vanjskih poslova trenutno 42. mjesto Crne Gore biti unaprijeđeno. Henley & Partners takođe redovno objavljuje Izvještaj o globalnoj mobilnosti, sa osvrtom na aktuelne teme u oblasti migracija, a izrađuje i publikuje specijalizovane izvještaje, između ostalog na teme globalnog obrazovanja, najbogatijih svjetskih gradova, i kripto bogatstva, sa komentarima i mišljenjima vrhunskih stručnjaka u tim oblastima. Često i vaši čitaoci imaju priliku da pristupe podacima koje je sakupila i predstavila naša kompanija, a koji su zabilježeni na velikim svjetskim medijskim platformama, kao što su Forbes, Bloomberg, CNN ili The Economist. Prema našem iskustvu i informacijama, trenutno najinteresantniji programi državljanstva ili boravišta zasnovanih na investicijama u Evropi su Malta, Austrija, Portugal, Španija, Italija i Grčka. Ali, kako imam aktivnu ulogu u okviru Government Advisory Group naše kompanije, u prilici sam da se često susrijećem sa predstavnicima vlada velikog broja država, a posebno SEE regiona. Vjerujte da su svi veoma aktivni i da pokušavaju da za svoje države kreiraju najbolje modele kako da iskoriste programe ekonomskog državljanstva ili boravišta i da budu konkurentni u ovom sektoru, jer se naravno i aplikanti odlučuju za najbolju ponudu. U svakom slučaju, sektor investicionih migracija je odvajkada prisutan, tu je da ostane i da se razvija, a najrazvijenije države svijeta su se ekonomski razvijale zahvaljujući njemu. SAD su oduvijek prednjačile, a sada UAE i Japan, na primjer, imaju čitave timove eksperata posvećenih privlačenju talenata.

Kako protiče trenutak kada vaši aplikanti dobiju crnogorsko državljanstvo, da li se osjećaju počastvovano? Koje nacionalnosti su aplicirale preko Vaše kompanije i kako vidite određene rezerve EU prema ovom programu u Crnoj Gori?
Svakako, to je za naše aplikante i njihove porodice poseban i svečani trenutak. Moje kolege i ja uvijek nastojimo da im, tokom njihove posjete Crnoj Gori, osmislimo višednevnu agendu koja obuhvata mnogo više od same biometrije i preuzimanja pasoša. Želimo da im pružimo sveobuhvatno iskustvo koje obuhvata edukaciju o Crnoj Gori i kreiramo šansu za njihovu dodatnu investiciju u našu državu. To podrazumijeva da dođu, borave u dobrim hotelima, koriste adekvatan prevoz, posjećuju znamenitosti, plate ulaznice, objeduju... Uvijek se trudimo da počnemo sa Cetinjem, koje ih svojom istorijom, ako su i došli malo opuštenije, uozbilji i pošalje svoju poruku o tome ko smo i šta su naši korijeni. Nakon toga obilazimo sa njima sjever Crne Gore, posebno Bjelasicu gdje su mnogi investirali, zatim redom idu, Podgorica, Plantaže, Skadarsko jezero, Velika plaža, Čanj, Sveti Stefan, Budva, Porto Montenegro, Luštica Bay, Kotor i Žičara, Perast, Portonovi, Herceg Novi... I Crna Gora uvijek učini svoje – tu nije potrebno puno objašnjavati. Ukoliko su zainteresovani za dalje investicije, napravimo im sastanke sa institucijama ili pojedincima koji im mogu pomoći u realizaciji njihovih biznis ideja. Što se tiče nacionalnosti, imali smo aplikante iz država bivšeg SSSR, SAD, Kine, Japana, sa Bliskog istoka. Za mene lično je iznenađenje bio visok nivo interesa iz Južne Afrike i sa Filipina. Naravno, kada analizirate geopolitičku situaciju postaje jasnije zašto je to tako. Kada je u pitanju EU, interesantan je podatak uporediti broj državljanstava dobijenih u državama Unije uobičajenim rutama kao što su vjenčanje, spajanje porodice, porodični korijeni, dugogodišnje boravište, dakle bez ovako sofisticiranih due diligence provjera. Sama EU dodijeli stotine hiljada pasoša svake godine ovim putem. Naspram toga, broj ekonomskih pasoša je zanemarljiv. Ključ je zaista u adekvatno postavljenom sistemu, stalnoj edukaciji, objašnjavanju, transparentnosti, konstantnom poboljšavanju procesa i poštovanju procedura. Smatram da je ovo pitanje na kome treba sarađivati i dijeliti informacije i argumente. Mnogo je veći broj pozitivnih efekata, jer kako da zanemarimo stotine miliona eura koji su kroz ovaj Program, strukturirano, legalno, kroz bankarske procese i procedure ušli u Crnu Goru i to u doba pandemije i ekonomske krize.

Da li je dobro što se, zahvaljujući isključivo ovom Programu, grade hoteli na sjeveru, oživljava naš zimski i ljetnji turizam, što će auto-put, sa ovim hotelima, imati pravu svrhu? Da li je dobro što su kroz ovaj Program državljani Crne Gore postali članovi top menadžmenta najvećih svjetskih kompanija, kao što su Google i Cisco, ili doktori sa Harvard Medical? Smatram da jeste. A, kao i obično, kad uspijete da nekoga dovedete, da on zna da postojimo, da nas vidi i upozna, taj mora da se zaljubi u Crnu Goru i biće sigurno njen doživotni prijatelj. A naše je da mu pružimo šansu za dodatne investicije i poslovne prilike. Tek tada će Program ekonomskog državljanstva, za koji se nadam da će Vlada napraviti ozbiljne analize o njegovim rezultatima, imati pravu svrhu, a nadam se i svoj nastavak u Crnoj Gori.
( Henley & Partners )
