Razvoj novih saobraćajnih koridora u Crnoj Gori

U okviru sveobuhvatnog pristupa razvoju, Monteput nastavlja rad na unapređenju saobraćajne infrastrukture u saradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, stvarajući povoljno okruženje za investitore i doprinos razvoju crnogorskog društva i tržišta

3255 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Monteput
Foto: Monteput

U skladu s nacionalnim razvojnim prioritetima, Vlada Crne Gore postavila je pet ključnih saobraćajnih koridora kao osnovu za prostorno i ekonomsko unapređenje države. Ovi koridori, koji obuhvataju auto-puteve i brze saobraćajnice, osmišljeni su s ciljem optimizacije povezanosti u Crnoj Gori i unapređenja saobraćajne infrastrukture. Navedeni koridori uključuju autoput Bar – Boljare, Jadransko-jonski autoput, brzu saobraćajnicu duž crnogorskog primorja, te brze saobraćajnice Bijelo Polje – Pljevlja – granica sa BiH i Podgorica – Nikšić – Šavnik – Žabljak – Pljevlja. Glavni partner u ovom investicionom zamahu je Monteput.

Ovi projekti čine osnovu za donošenje Prostornog plana Crne Gore, najvažnijeg strateškog dokumenta koji definiše pravac prostornog, ekonomskog i ekološkog razvoja zemlje. Prostorni plan poslužiće kao platforma za precizno pozicioniranje i definisanje koridora, omogućujući ostvarenje državnih ciljeva u skladu s ekonomskim i kulturno-istorijskim nasljeđem Crne Gore. Postavljena strategija, osim infrastrukturnog unapređenja, predviđa i pozitivan uticaj na bezbjednost, udobnost i ekonomsku efikasnost saobraćaja širom Crne Gore.

Monteput
foto: Monteput

Planirana mreža obuhvata pet glavnih koridora podijeljenih na 18 dionica, pri čemu svaka predstavlja zasebnu građevinsku i funkcionalnu cjelinu.

„Da bi se otpočela izgradnja dionica, neophodna je izrada tehničke dokumentacije, čime se stiču preduslovi za dobijanje potrebnih dozvola i dalju realizaciju projekata. Nakon pripreme dokumentacije, dinamika izgradnje zavisiće od obezbjeđivanja sredstava, kao i od regionalnih razvojnih planova, čime se osigurava međusobna koordinacija i održivost investicija“, objasnio je Milan Ljiljanić, izvršni direktor Monteputa.

Početkom 2024. godine Monteput je usvojio ambiciozan Plan rada, koji je u najvećoj mjeri već ispunjen.

Objavljeni su značajni tenderi za pojedine dionice, među kojima je Idejni projekat za autoput Bar – Boljare, dionica Andrijevica – Berane – Boljare, kao i dio dionice Podgorica – Bar, poddionica Smokovac – Tološi.

Monteput
foto: Monteput

Takođe, objavljeni su i tenderi za izradu idejnih rješenja, a za većinu od njih i potpisani ugovori sa izvršiocima usluga, poput planiranog ukrštanja autoputa Bar – Boljare sa Jadransko-jonskim auto-putem i brzom saobraćajnicom; prelaza preko Bokokotorskog zaliva; izrada idejnih rješenja brze saobraćajnice Podgorica – Tuzi (Božaj); brze saobraćajnice Danilovgrad – Nikšić; te za dio Jadransko-jonskog autoputa Sozina –granica sa Albanijom; kao i izrada idejnog rješenja Jadransko-jonskog autoputa, dionica Čevo – granica s Bosnom i Hercegovinom, čime su obuhvaćeni svi neophodni koraci ka efikasnijem povezivanju primorskih i sjevernih oblasti.

Predstoji objavljivanje dodatnih javnih poziva za izradu idejnog rješenja za brzu saobraćajnicu poddionica Nikšić – Šavnik, Šavnik – Žabljak, Žabljak – Pljevlja (Vrulja). Završetkom ovih tendera očekuje se dodatno unapređenje transparentnosti i efikasnosti realizacije ovih razvojno-investicionih projekata.

Monteput
foto: Monteput

S obzirom na strateški značaj svih projekata, njihova implementacija imaće dugoročan uticaj na društveno-ekonomski napredak Crne Gore. Osim što će smanjiti vrijeme putovanja i poboljšati bezbjednost na putevima, ovaj investicioni ciklus doprinijeće jačanju turizma, lokalnog preduzetništva i privredne saradnje u regionu. Posebno je važno što sve planirane saobraćajnice moraju biti projektovane prema savremenim standardima, što garantuje bezbjednu i udobnu vožnju, uz optimizovano vrijeme putovanja na osnovu predviđenih brzina kretanja.

U okviru sveobuhvatnog pristupa razvoju, Monteput nastavlja rad na unapređenju saobraćajne infrastrukture u saradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, stvarajući povoljno okruženje za investitore i doprinos razvoju crnogorskog društva i tržišta.

Predložena mreža saobraćajnica omogućiće bržu i efikasniju komunikaciju između crnogorskih gradova, dok istovremeno povezuje Crnu Goru sa susjednim državama, čineći je važnom tranzitnom tačkom Balkana. Monteput ostaje posvećen ostvarivanju vizije modernog saobraćajnog sistema u Crnoj Gori, pri čemu prostorni planovi i tehnička dokumentacija postaju temelji za ekonomski i prostorni napredak, u skladu s najvišim evropskim standardima.

( Monteput )