Incident i prekid utakmice Crna Gora - Rusija još je vruća evropska fudbalska tema, koja je bacila u sjenku ostale mečeve 5. runde kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
Nije to, međutim, prvi put u ovom takmičarskom ciklusu pod okriljem Uefe da se umjesto o fudbalu govori o navijačima. Ono što je upečatljivo - uvijek su u centru pažnje navijači sa Balkana, ili modernije rečeno jugoistočne Evrope.
"Očigledno da su to stvari koje su više zastupljene na Balkanu nego bilo gdje drugo. Evo i u Grčkoj se događaju huliganski ispadi. Nisam zapazio da je u Crnoj Gori bilo nereda do meča sa Rusijom. Čak sam bio na jednoj utakmici u Podgorici, atmosfera je bila divna. Ne znam kako bih objasnio to što se sada desilo", kaže za „Vijesti” Tomislav Dasović, novinar „Večernjeg lista” koji godinama izvještava sa mečeva fudbalske reprezentacije Hrvatske.
Balkan je fudbalska crna rupa Evrope - namještanja utakmica i navijački neredi su čak i dio fudbalske tradicije na ovim prostorima. Kada se, međutim, takve stvari događaju na međunarodnoj sceni, pred očima cijelog svijeta, sve dobija dodatnu dimenziju, često mnogo veću od sporta.
"Divljanja i nereda navijača bilo je svuda, ali podatak da je taj problem najizraženiji na Balkanu, govori o slabostima pravosudnih sistema. Kazne su preblage, znam višestruke povratnike u djelima narušavanja bezbjednosti na stadionima. Ovdje je sve isprepletano i ne primjenjuju se zakoni koji postoje", smatra Arsenije Šoškić, sportski urednik u beogradskim „Večernjim novostima”.
U kvalifikacijama za EURO 2016. četiri meča obilježili su navijački neredi - u sva četiri akteri su bili navijači sa ovih prostora...
Utakmica Srbija - Albanija, albanska provokacija dronom sa zastavom velike Albanije i reakcija srpskih navijača, poremetile su ionako nestabilne odnose dviju država...
"Problem se može riješiti primjenom zakona i drastičnim kaznama, a to pokazuju utakmice klubova u međunarodnim takmičenjima. Kazne Uefe su rigorozne, pa na utakmicama srpskih klubova u Evropi nema nereda, iako ne primjećujem da redarske službe više vode računa nego na domaćem vječitom derbiju", ističe Šoškić za „Vijesti”.
Mjesec kasnije, u novembru prošle godine, u Milanu su igrali Italijani i Hrvati. „San Siro” je bio pun hrvatskih navijača, koji su od utakmice napravili pakao. Baklje, stolice, sve i svašta upadalo je na teren, italijanska policija žestoko se sukobila sa huliganima, a meč je bio prekinut 10 minuta.
"Kod nas u Hrvatskoj ti huliganski ispadi povezani su sa nezadovoljstvom navijača radom Saveza. Oni su okrenuti protiv Davora Šukera i vladajuće garniture u Hrvatskom nogometnom savezu. Na taj vrlo ružan način ispoljava se to nezadovoljstvo", rekao je Dasović.
Uvertiru za Milano, hrvatski navijači imali su prethodno i u Sofiji, ali su tamo imali veliku pomoć bugarskih balkanskih huligana. I taj meč bio je na ivici prekida, ali su fudbaleri ipak igrali dok se na tribinama vodio rat.
Hrvatski nogometni savez žestoko se verbalno obrušio na navijače poslije dešavanja u Italiji...
"Do sada je ovo bila nezabilježena pojava da navijači žele izbaciti vlastitu reprezentaciju iz kvalifikacija, odnosno žele da naša reprezentacija bude kažnjena. To saznanje nas je šokiralo, nismo znali da to ludilo može ići tako daleko. Može neko biti nezadovoljan, ne moraju se svi slagati sa radom HNS-a, sa potezima čelnika, sa odlukama, sa takmičenjem, sa ligom, sa sudijama, ali ludilo da idete rušiti reprezentaciju koja je brend broj jedan hrvatskog sporta je izvan svake pameti. Naravno da smo osramoćeni. Ne radi se tu o grupici dječaka koja je došla gledati utakmicu, pa im je bilo dosadno i odlučili su da je prekinu. Radi se o koordiniranoj akciji, to je čist atentat na hrvatski nogomet", rekao je 18. novembra prošle godine Damir Vrbanović, potpredsjednik HNS-a.
I za kraj, Podgorica, 27. mart - baklja u glavu Igora Akinfejeva, nož u srce crnogorskom fudbalu.
"Ne razumijem zašto je nastavljen meč u Podgorici. Golman je povrijeđen zbog činjenice da organi reda nijesu bili u stanju da obave svoj posao i održe red na tribinama. Igrao sam protiv Akinfejeva i to je snažan golman, kojem želim brz oporavak, a Rusiji treba dodijeliti pobjedu službenim rezultatom. Ekipe sa Balkana treba da plaćaju ceh, dok se ne uvede red, a krajnje je vrijeme da se to uradi i na našim stadionima", naglasio je Branislav Ivanović, kapiten fudbalske reprezentacije Srbije, kojem su albanski reprezentativci zahvaljivali što ih je zaštitio na već pomenutoj utakmici u Beogradu.
Uefa neće imati milosti prema nama. Gubitak bodova i suspenzija stadiona, možda i eliminacija iz kvalifikacija, boljeće, ipak, manje od gubitka fudbalskog i ljudskog dostojanstva.
Puno godina kaskamo za svijetom
Tomislav Dasović je reprezentaciju Hrvatske pratio na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, gdje je slika bila potpuno drugačija. Navijači reprezentacija koje igraju jedna protiv druge zajedno bodre svoje timove, bez obzira na to da li su na stadionu ili u Fan fest zoni, zajedno piju pivo, mijenjaju dresove. Na utakmice odlaze čitave porodice, uključujući i malu djecu... Čak ni verbalni „rat” oko toga da li je bolji Maradona ili Pele ne može da utiče da Brazilci ili Argentinci naprave i najmanji eksces.
Navijači na Balkanu očigledno kasne po 30-ak godina...
"Kad su reprezentacije u pitanju, apsolutno kaskamo za svijetom, puno godina smo u zaostatku i to stvara veoma ružnu sliku o cijeloj regiji. Ali, kad su navijači klubova u pitanju, onda držimo korak, ili mi sa njima ili oni sa nama, svejedno. Vidite šta na gostovanjima rade Holanđani, Njemci... Očigledno je da su klupski navijači jedno, a navijači reprezentacija nešto sasvim drugo."
"Za dom spremni" i protiv Norveške
Pod lupom su u posljednje vrijeme bili i mečevi Srbije i Hrvatske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje je igrano u Brazilu prošle godine. Iako je obezbjeđenje na obje utakmice odradilo vrhunski posao, ipak su se mogle čuti dobro poznate parole mržnje „ubij, zakolji...”, itd.
"Bilo je, ali mislim da to nije zbog toga što je igrala Srbija, to je postao uobičajeni folklor. Evo, u petak je Hrvatska igrala protiv Norveške i opet su vikali „za dom spremni”. To je neki nepopularan trend koji se pojavio, što više nas Uefa kažnjava za to, oni više to rade. Čak i u Osijeku, gdje reprezentacija rijetko igra pa kažu da je tamo fenomenalna atmosfera, kad je počela utakmica protiv Azerbejdžana vikali su „za dom spremni”. Rekao bih da je to neko inaćenje i protiv Uefe i protiv rukovodstva našeg Saveza", zaključuje novinar „Večernjeg lista” Dasović.
Bonus video: