Crnogorski udar na britansku privredu

Računica je jasna: Država Engleska rizikuje da izgubi milijardu funti ukoliko momci Branka Brnovića istraju do kraja, a Albion ne uspije da se plasira na Svjetsko prvenstvo
63 pregleda 22 komentar(a)
Ažurirano: 22.04.2013. 10:53h

Od kada je Crna Gora pokazala snagu protiv Engleske i sjajnom partijom u drugom poluvremenu osvojila bod kojim je sačuvala prvo mjesto u grupi, na Ostrvu stanuje strah: Šta ako se ne plasiramo na Svjetsko prvenstvo?

O bojazni neodlaska na Mundijal, paklu dodatnih kvalifikacija i ostalim (opravdanim) dilemama već su dovoljno pisali mediji, govorili treneri, analitičari, penzionisane fudbalske legende...

Ovoga puta otišlo se korak dalje, pa su konsultovani ekonomski eksperti. Računica je jasna: Država Engleska rizikuje da izgubi milijardu funti ukoliko momci Branka Brnovića istraju do kraja, a Albion ne uspije da se plasira na Svjetsko prvenstvo.

Najuticajniji londonski list “San” objavio je ovu računicu pod naslovom: “Milijardu razloga zašto moramo da se plasiramo na Svjetsko prvenstvo”.

“Šefovi Fudbalske asocijacije izgubiće 26 miliona funti ako Engleske ne bude u Brazilu, a trošak cijele zemlje mogao bi da iznosi milijardu funti! Mnoge trgovce koji se bore protiv recesije, ovo bi moglo da gurne u još veću bijedu”, navodi londonski list.

A onda, sve po stavkama…

Fudbalska asocijacija Engleske (kao i svi Fudbalski savezi na svijetu) prihodovala bi osam miliona funti od samog plasmana na Mundijal. To je po Fifinoj tarififi najmanja zagarantovana cifra za sve učesnike grupne faze Svjetskog prvenstva.

Ova suma bila bi udvostručena u slučaju plasmana u četvrtfinale, što je engleski prosjek na posljednjim velikim takmičenjima, a narasla bi do 26,5 milona funti kada bi Albion napravo podvig i osvojio Svjetsko prvenstvo.

Engleska kuća fudbala, čije su kancelarije smještene na zapadnoj tribini Vemblija, računa da će zaraditi dodatnih 10 miliona funti od prodaje dresova i ostalih rekvizita sa grbom “tri lava”, ukoliko se reprezentacija plasira na Svjetsko prvenstvo.

Kada se Englezi 2008. godine nisu plasirali na Evropsko prvenstvo, dugogodišnji oficijalni sponsor “Umbro” poslao je upozorenje - ako se to još jednom desi, raskidamo ugovor. Prodaja replika dresova Engleske tada se spustila do minimuma u posljednje dvije decenije...

Kompanija “Najki”, koja je kupila brend “Umbro” prije pet godina, uskoro će predstaviti novi komplet engleskih dresova i očekuje se rekordna prodaja - ako se Engleska plasira na Svjetsko prvenstvo…

Stručnjaci takođe vjeruju da će Fudbalska asocijacija biti u značajno oslabljenom položaju u pregovorima o novim sponzorskim ugovorima ukoliko se Runi i društvo ne nađu u avionu za Brazil.

FA godišnje prihoduje oko 50 miliona eura od svojih komercijalnih poslova, što je ključna stavka ukupnih prihoda. Podsjeća se da su engleski finansijski brendovi “Nationwide” i “National Express” raskinuli ugovore sa FA nakon debakla reprezentacije ne Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi 2010. i ispadanja od Njemačke u osmini finala.

Neka "pokisne" i nakon kvalifikacija: Vejn Runi

Šta će se tek dogoditi ako se Englezi ne plasiraju u završnicu?

"Neuspjeh u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo imao bi strašne finansijske posljedice", upozorio je Najdžel Kari, direktor vodeće kompanije za sportski marketing “Brend report”.

"Šteta bi bila značajna. Fudbalska reprezentacija Engleske i dalje ima dobar status, ali bi on počeo značajno da se smanjuje u slučaju neuspjeha. Mnoge velike kompanije već grade svoje sponzorske aktivnosti za Svjetsko prvenstvo. Sve bi bilo prekinuto ako Engleska ne ode u Brazil. Bio bi to žestok udarac", naveo je Kari.

Štete koje bi pretrpjela britanska privreda bile bi mnogo veće. Tvrgovci hrane i alkoholnih pića, pa čak i televizora, propustili bi veliku šansu da značajno povećaju promet, uobičajen za vrijeme praćenja mečeva Gordog Albiona na velikim takmičenjima.

Nacionalna trgovinska asocijacija Engleske izračunala je prije pet godina da je neodlazak na Evropsko prvenstvo u Austriji i Švajcarskoj 2008. ugrubo koštao tamošnju privredu čak 600 miliona funti propuštene dobiti.

Crnogorska ekonomija pretrpjela bi nauporedivo manju štetu od britanske u slučaju da se “sokoli” ne plasiraju na Mundijal. Praktično da ne bi bilo finansijkih gubitaka, jer Crna Gora nikad nije igrala na velikom takmičenju.

A koliko bi Crna Gora finansijski dobila u slučaju istorijskog putovanja u zemlju kafe, sambe i fudbala, u nekom od narednih brojeva…

Točilo bi se manje piva

Tokom Mundijala u Južnoj Africi 2010, pabovi, klubovi i ostala mjesta u Engleskoj na kojima su se pratile utakmice, zaradili su čak 250 miliona funti više nego “običnim” danima.

Prodaja dresova Engleske bi mogla da pada: Dejan Damjanović i Miloš Krkotić nakon meča pod Goricom

U slučaju neodlaska Engleske u Brazil, na gubicima bi bili i veliki engleski trgovinski lanci, koji za vrijeme velikih takmičenja bilježe porast prodaje brojnih artilala (roštilja prije svega), zatim kladionice, televizijske kuće, turističke agencije koje već spremaju aranžmane za Rio de Žaneiro...

Poljska i duhovi prošlosti

Posljednji meč u kvalifikacijama Engleska će odigrati 15. oktobra na "Vembliju" protiv Poljske. I zbog tog detalja Englezi osjećaju nelagodu.

Mediji se prisjećaju davne 1973. godine, kada su Poljaci remijem na Vembliju (2:2, golovi Domarskog i Tomaševskog) zaustavili Engleze na putu ka Mundijalu u Zapadnoj Njemačkoj.

Neodlazak na Svjetsko prvenstvo na Ostrvu je tretiran kao skandal - samo osam godina ranije Gordi Albion je osvojio prvu i jedinu titulu prvaka svijeta.

Osim prva tri svjetska prvenstva, kada nisu željeli da učestvuju smatrajući događaje takve vrste nedostojnim za zemlju koja je izmislila fudbal, Englezi su propustili još tri mundijala: pomenuti 1974, zatim 1978. godine u Argentini, te 1994. u Sjedinjenim Američkim Državama.

"Kraj svijeta", bio je naslov u "Dejli Miroru" 1993, kada je bilo jasno da Engleska propušta Svjetsko prvenstvo u Americi.

Bonus video: