Lav Jašin bio je najbolji golman u istoriji fudbala, jedini čuvar mreže koji je dobio Zlatnu loptu “Frans fudbala”.
Ovaj ruski džin odveo je svoju selekciju do titule na prvom Evropskom prvenstvu u fudbalu 1960.
"Kada Lav Jašin stane na gol, lopta tu nema ni najmanji prolaz. Imao je ruke duge poput pauka, uvijek je bio obučen u crno, a odlikovao se svedenim stilom i ogoljenom elegancijom koja je prezirala spektakularnost suvišnih pokreta. Imao je običaj da silovite udarce zaustavlja samo jednom rukom, stiskom kliješta kojim bi zgradio i smrvio svaki projektil, dok mu je ostatak tijela ostajao nepokretan poput stijene. Mogao je jednim pogledom, ne pomjerivši se s mjesta, da skrene loptu. Iz fudbala se povlačio više puta pa se opet vraćao fudbalu. Bio je jedinstven. Za više od četvrt vijeka ovaj ruski golman je odbranio preko stotinu penala i spasio ne zna se koliko sigurnih golova. Kada su ga upitali u čemu je njegova tajna, odgovorio je da se recept sastoji u tome da popuši jednu cigaretu kako bi smirio živce i da drmne jednu čašicu kako bi opustio mišiće”, napisali su hroničari.
Lav Jašin je cijeli život bio posvećen Rusiji i moskovskom Dinamu, jedinom klubu u kojem je branio. Godine 1953, kada je još čekao šansu da stupi na scenu, oprobao se u hokeju na ledu. Naravno, bio je golman, i naravno, imao je uspjeha - sa Dinamom je osvojio Kup Rusije! Prije toga je radio 20 sati dnevno u jednoj vojnoj fabrici u Moskvi.
A kada su mu konačno pružili šansu da stane ispred fudbalskog gola, nastupio je period mraka za većinu napadača koji su igrali protiv Rusije ili Dinama. Šest godina zaredom bio je šampion sa svojim klubom, a za reprezentaciju je branio na četiri vezana Svjetska prvenstva (1958, 62, 66 i 70).
"Kakav je to golman koji nije razočaran kada primi gol? Mora da bude razočaran. Ako je ravnodušan, to označava njegov kraj. Bez obzira na to šta je bio u prošlosti, on više nema budućnost", izjavio je Jašin jednom prilikom.
U legendu je ušao već 1960. godine, kada je sa “zbornajom” osvojio Evropsko prvenstvo u Francuskoj. U polufinalu protiv Francuske (5:4) i u finalu protiv Jugoslavije (2:1) branio je kao da ima 100 ruku, iako je poneka lopta završavala u njegovoj mreži. Bio je specijalista za penale, niko od protivničkihigrača nije želio da ih šutira kada je on stajao na golu.
"Užitak koji Jurij Gagarin osjeća kada leti u svemir jedino se može porediti sa mojim užitkom kada odbranim penal", procijenio je Jašin.
Od fudbala se oprostio 1971. godine.
Oproštajnu utakmicu, u kojoj su igrali Pele, Bekenbauer i Euzebio na moskovskom stadionu “Lenjin” gledalo je 100 hiljada ljudi. Ispred stadiona Dinama i dalje stoji njegova bronzana statua.
Umro je 1990. godine, ali će legenda trajati vječno.
Idealni tim
Najbolji tim Evropskog prvenstva u Francuskoj 1960. godine činili su Lav Jašin (SSSR), Vladimir Durković (Jugoslavija), Ladislav Novak (Čehoslovačka), Igor Neto (SSSR), Jozef Masopust (Čehoslovačka), Valentin Ivanov (SSSR), Slava Metreveli (SSSR), Milan Galić (Jugoslavija), Viktor Ponedelnik (SSSR), Dragoslav Šekularac (Jugoslavija) i Borivoje Kostić (Jugoslavija). Finalnu utakmicu između SSSR i Jugoslavije, igranu na „Parku prinčeva” u Parizu, odlučio je Viktor Ponedelnik u drugom produžetku.
Bonus video: