U zemljama istoka Evrope za profesionalni fudbal najteži problem je lažiranje utakmica, a mnoge igrače na to primoravaju uprave klubova povezane s mafijom koja drži kladionice.
To su danas, u Briselu, saopštili čelnici sindikata profesionalnih fudbalera (FIFPro), koji su predočili da neplaćanje plata i premija, zlostavljanje i prijetnje dovode mnogo igrača u situaciju da prihvataju da igraju namještene utakmice.
Sindikat fudbalera je predstavio "Crnu knjigu o istočnoj Evropi" u kojoj su izneseni svi podaci o lošem položaju fudbalera, lažiranju utakmica, kao i iskazi dvadesetorice igrača koji su bili primorani da prihvate namještene mečeve i trpjeli razna zlostavljanja i nasilje.
Jedan od tih fudbalera, Dragiša Pejović, bio je prisutan na konferenciji za novinare i izjavio je da mu je bilo prijećeno, da je zlostavljan i na njega vršen pritisak da igra namještene mečeve.
Pejović je rekao da je na kraju bio primoran da zasad prekine fudbalsku karijeru i da mjesečno od sindikata fudbalera u Beogradu kao pomoć dobija mjesečno 200 eura.
"Crna knjiga" je analiza izrađena na temelju svjedočenja 3.357 fudbalera u Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Crnoj Gori, Grčkoj, Mađarskoj, Kazahstanu, Poljskoj, Rusiji, Srbiji, Sloveniji i Ukrajini.
Kako su predočili rukovodioci FIFPro, zakoni kojima bi se oštro suzbijalo lažiranje utakmica su ili jako manjkavi ili uopšte ne postoje u nekim istočnoevropskim zemljama, iako mafijaški klanovi naročito iz istočne Azije na ovom prljavom biznisu namještanja rezultata na kladionicama obrću preko 500 milijardi dolara.
Zato je zatraženo od vlada, domaćih i međunarodnih pravosudno-policijskih tijela, Evropske unije i prvenstveno svjetske i evropske fudbalske federacije, FIFA i UEFA, da pokrenu opipljive mjere da se ovakav organizovani kriminal spriječi, a profesionalnim fudbalerima i na istoku Evrope zajamče ugovori po propisima UEFA.
Ovde je riječ i o kršenju ljudskih i građanskih prava onih koji su jednostavno "radnici", a kojima se uskraćuju mnoga prava i koji su žrtve organizovanog kriminala, rekli su član Upravnog odbora FFIPro Toni Higins, kao i predstavnici Evropske komisije i Evropskog parlamenta.
U knjizi FIFPro je, pored ostalih, naveden i iskaz hrvatskog fudbalera Marija Cizmeka, koji je objasnio da je poslije dugotrajnog pokušaja da dobije neisplaćene honorare ili nađe novi klub, u očajanju prihvatio da igra i lažirane utakmice, "koje je organizovano jedan dobro poznati instruktor domaće fudbalske federacije".
"Boban Dmitrović je zaprepastio srpski fudbal kad je objelodanio da su mečevi namještani", stoji u knjizi.
Posebno je ukazano na slučaj "brzopletog" kažnjavanja od strane UEFA dugogodišnjom zabranom igranja fudbalerima madjarskog tima Debrecin, Norbertu Mesarošu i bivšem crnogorskom reprezentativcu Vukašinu Poleksiću. Sindikat FFIPro je stao u njihovu odbranu, jer je utvrdio da nema dokaza da su oni učestvovali u namještanju meča s Fiorentinom u oktobru 2009. godine.
Na pitanje da li su na predstavljanje "Crne knjige" o istočnoj Evropi bili pozvani i zvaničnici Evropske fudbalske federacije, rukovodioci sindikata FIFpro su odgovorili da jesu, ali da su odgovorili da ne mogu doći, jer prvo moraju da prouče analizu i podatke u toj knjizi da bi mogli da reaguju.
Etički odbor FIFA ima sva prava i ovlašćenja da pokrene istražne i kaznene mjere u slučajevima namještanja utakmica, kršenja ugovora i prijetnji igračima, ali, čelnici evropskog sindikata profesionalnih fudbalera ukazali su da je do sada bez ikakvog odjeka za FIFA ostalo sve ovo što se dešava na istoku Evrope.
Bonus video: