Pandemija koronavirusa dovela je u ozbiljnu sumnju i moć najmoćnije fudbalske lige na svijetu, engleskog Premijeršipa.
COVID-19 nije jedini problem, već i izlazak iz Evropske unije, tzv. Bregzit, koji je zadao prvi udarac ostrvskom fudbalu.
Mašina za novac
Dvadeset klubova Premijer lige potrošilo je 1,774 milijardi eura na obeštećenja igrača samo u sezoni 2019/20.
Nije tajna da je najveća zarada od TV prava, jer su klubovi u prethodnoj sezoni zaradili 2,785 milijardi eura. Od toga je samo Hadersfild, koji je završio na začelju, inkasirao 110 miliona.
Sudeći po globalnoj anketi o platama u sportu, učesnici Premijer lige su u 2019. godini samo na tu stavku potrošili tri i po milijarde eura!
Hoće li koronavirus biti gori od Bregzita?
Kriza zbog pandemije koronavirusa smanjuje kupovnu moć Britanaca svakim danom, što se odražava i na fudbal.
„Koronavirus će imati ozbiljni uticaj nego Bregzit”, rekao je za madridsku „Marku” univerzitetski profesor Kiran Megvajer, koji vodi studiju nazvanu Cijene fudbala.
„Biće uzdrmana tri velika izvora prihoda fudbala: prodaja ulaznica, sponzorski ugovori i TV prava. Tu će se patiti dok se mečevi ne nastave. Prihodi klubova po sezoni su 5,2 milijarde eura. Bez fudbala, oni bi mogli da se redukuju 70 ili 80 odsto. Šezdeset odsto, približno tri miliona eura, dolazi od TV prava, a bez mečeva taj prihod će nestati”.
„Takođe, neće biti prodaje karata, a mnogi vlasnici sezonskih ulaznica ih neće obnoviti. Prodaja ulaznica predstavlja 13 odsto prihoda. Mančester siti, Čelsi, Mančester junajted i Liverpul će i dalje biti jaki na tržištu, ali bi ostali mogli da pate”, naglasio je Megvajer.
Smanjenje plata i donacije
Klubovi su pokušali da oslabe uticaj krize smanjenjem plata, ali su neki povukli veoma nepopularne poteze - Njukasl i Norič su prijavili sve radnike, ne računajući igrače i trenere, kao tehnološki višak, koji plaća država.
To su uradili i Liverpul i Totenhem, ali su povukli te odluke nakon pritiska javnosti.
Doduše, premijerligaši i pomažu - donirali su 23 miliona eura zdravstvenim institucijama, a 142 miliona nižim ligama.
Ekipe bi trebalo da počnu da treniraju 18. maja, a sezona bi mogla da se nastavi 8. juna, ako to dozvoli Vlada Ujedinjenog Kraljevstva. Plan je da se 92 utakmice odigraju za 40 dana, čime bi klubovi sačuvali novac za TV prava.
Kako je ostalo još 23 odsto utakmica, klubovi će imati 640 miliona razloga da nastave sezonu...
Bonus video: