Fudbaleri su na granicama izdržljivosti jer organizatori takmičenja pokušavaju da "stisnu" uobičajeni broj utakmica u kraći vremenski period nakon izbijanja pandemije koronavirusa.
Iako klupski treneri, selektori i igrači protestuju, ni kontinentalni savezi ni domaće lige nisu voljne da smanje broj utakmica kako bi ublažili mentalni i fizički stres glavnih aktera ovog sporta.
"Svi prepoznaju probleme, ali preduzimanje radnji je vrlo sporo," rekao je generalni sekretar Međunarodne federacije profesionalnih fudbakera (FIFPRO) Jonas Baer-Hofman za Rojters.
Prethodna evropska sezona završila je sredinom avgusta, a nova je počela sredinom septembra, otprilike mjesec kasnije nego inače.
Grupna faza Lige šampiona, koja uključuje šest kola, igra se tokom osam sedmica umjesto uobičajena tri mjeseca, dok su u reprezentacije u septembru, oktobru i novembru imale po tri utakmice umjesto dvije.
"Ljudi se pitaju zašto je toliko povreda, ali jednostavno je. Previše je utakmica i nemoguće se oporaviti. Bez odgovarajućeg slobodnog vremena, lično sam imao samo osam slobodnih dana, bez prave sezone i osim ludog rasporeda," napisao je na Twitteru defanzivac hrvatske reprezentacije Dejan Lovren.
Fudbalski stručnjaci smatraju kako je teško očekivati manji broj utakmica, realnije rješenje bilo bi ograničiti broj utakmica u kojima pojedini igrači mogu da igraju tokom sezone.
"Treneri i igrači shvataju da ih neozbiljno shvatanje zdravlja igrača košta iz sportske i komercijalne perspektive", dodao je Baer-Hofmann.
"Ali ne možete očekivati da će vas tamo dovesti reforma takmičenja, teško je očekivati da će se izbaciti 20 utakmica iz kalendara."
"Organizatori i klubovi moraju da se okupe i razgovaraju kako da smanje opterećenje igraća," dodao je generalni sekretar FIFPRO-a.
Idealan broj utakmica u sezoni bio bi oko 50, međutim mnogi igraći imaju i po 70 nastupa.
Bonus video: