Mečevima 20. kola sjutra se nastavlja Meridian 1. Prva crnogorska fudbalska liga. U preostalih 18 proljećnih kola biće kompletirano njeno 17. izdanje od sticanja nezavisnosti.
Može li elitno domaće takmičenje baš ovog proljeća da ponudi nešto novo? Vrlo teško, ili još preciznije - ne može, osim tradicionalne neizvjesnosti i tenzija u trci za titulu, plasmana u Evropu i borbi za opstanak.
Jer, o interesantnosti i privlačnosti takmičenja koje je već godinama na poražavajuće lošem glasu govori jesenji prosjek od oko 400 gledalaca po utakmici, po podacima na sajtu Fudbalskog saveza Crne Gore.
O kvalitetu te borbe govori i Uefina tabela nacionalnih šampionata gdje je crnogorsko prvenstvo trenutno rangirano na pretposljednjem mjestu u Evropi po učinku klubova u internacionalnim takmičenjima u prethodne četiri sezone. Slabiji je samo šampionat San Marina, a ispred su Andora, Gibraltar, Vels, Farska Ostrva, Estonija, Gruzija...
Crnogorski timovi zato će se od subote nadmetati za samo tri, umjesto dosadašnja četiri mjesta u evropskim takmičenjima, a šampion će krajem juna, gotovo bez pauze nakon završetka prvenstva, igrati “kvalifikacije za kvalifikacije” za Ligu šampiona.
U pitanju je pretkvalifikacioni turnir u kojem će se naš šampion nadmetati sa prvacima Islanda, San Marina i Andore za jedno mjesto u 1. kolu kvalifikacija.
Dalje, o infrastrukturi i terenima na kojima će se nastaviti prvenstvo govori i to što će čak tri od 10 prvoligaša na proljeće koristiti alternativne stadione kao domaće, gostovaće praktično na svakom meču - u pitanju su Jezero, Arsenal i Dečić.
Sutjeska još čeka na zapadnu tribinu, čija je rekonstrukcija davno počela, za novi stadion na Cetinju, za koji su odavno probijeni svi mogući rokovi, a na kojem je eventualno moglo da se igra finale Kupa i poneki evropski meč, još nema pouzdanjih informacija kada bi mogao da bude završen.
Uz neke trenutno drugoligaške stadione koji su u boljem stanju od mnogih prvoligaških (Berane, DG arena, pa i Trešnjica - kakva god da je), nije pretjerano, ni potcjenjivački, već sasvim realno, iako surovo, reći: u subotu se nastavlja jedno od najslabijih evropskih fudbalskih takmičenja u Evropi.
Pa i takvo, fudbalski zaostalo nadmetanje, čak i za prosječne evropske standarde, često proizvodi tenzije i nervozu - kao da je ulog mnogo veći od nekoliko stotina hiljada eura koje Uefa dijeli učesnicima svojih takmičenja.
Kroz CFL su se tako u prethodnih godinu i nešto više preplitale ne samo izborna trka za prvog čovjeka Fudbalskog saveza, koja je po prvi put dobila drugog kandidata (česta klupska saopštenja o “ugroženosti”, dvojica ponajboljih sudija koja su, privremeno ili trajno, ostavila pištaljku), već i političke, pa i nacionalne tenzije. Dovoljno je prisjetiti se dešavanja na meču Petrovac - Jezero krajem oktobra prošle godine...
Lopta će, ipak, uz sve ove “detalje”, nastaviti da se kotrlja, a u maju će biti poznat 17. prvak u nezavisnoj Crnoj Gori.
Vrlo je vjerovatno da to neće biti neko novo ime, jer je teško očekivati da Dečić, koji kasni devet bodova, i koji je ove zime mijenjao kao Čelsi (ali na našem - mikronivou), te Petrovac, mogu da ugroze Budućnost i Sutjesku na vrhu.
Podgoričani i Nikšićani su sa plus devet - a bodovno izjednačeni na vrhu - jedini pravi pretedenti na tron. Njihova proljećna trka za titulu ujedno je i borba za status najtrofejnijeg kluba u samostalnoj Crnoj Gori, jer i jedni i drugi imaju po pet titula, ako je to nekom uopšte značajno...
Tek, i Sutjeka i Budućnost, ali i većina ostalih klubova, baš kao i Dečić i Petrovac, barem su se potrudili da proljeće dočekaju jači - u igračkom, i nekom drugom smislu. Da li je to “jačanje” urađeno na pravi fudbalski, planski i sistemski način - veliko je pitanje.
U svakom slučaju, završetak jesenje polusezone i start priprema za nastavak obilježili su blago pesimistički tonovi trenera dva vodeća tima, Nenada Brnovića i Miodraga Džudovića. Prvi je tražio - pojačanja, drugi je žalio što je njegov tim prinuđen da cijele zimske pripreme provodi na podgoričkoj i budvanskoj plastici (vještački tereni), umjesto da uživa u blagodetima Antalije.
Ipak, nakon što su Nikšićani popunili igrački kadar (u napadu se vratio Božo Marković, stigao je Dušan Živković, ofanzivac Rudara, odbranu je pojačao Amir Bilali), a posebno Podgoričani (stigli Marko Pavlovski, Filip Knežević, Balša Sekulić, vratio se Petar Grbić...) završetak priprema protekao je u znatno optimističnijim tonovima - i Brnovića, i Džudovića.
Najveći problem novog trenera Dečića Vladimira Gaćinovića biće kako da za kratko vrijeme uigra tim sa toliko novih fudbalera (otišlo je devet, došlo - 12 igrača), dok je najveći hendikep pojačanog Petrovca (stigli Adžović, Brnović i Malešević, uz očuvan jesenji tim) zapravo to što je Crna Gora izgubila jedno mjesto na evropskoj sceni u odnosu na prethodne sezone.
Debitant Arsenal je na granici timova koji se bore za Evropu i opstanak, a svi ispod su ugroženi. I svi su se manje-više pojačali: Jedinstvo, Rudar, Jezero, te Mornar i Iskra - dva glavna kandidata za direktno ispadanje.
Bonus video: