Njemačka upornost vratila Lajpcig u igru, Lukaku srušio Porto

Inter golom Romelua Lukakua savladao Porto 1:0, Lajpcig i Mančester siti remizirali (1:1) na posljednjim utakmicama osmine finala Lige šampiona

5269 pregleda 1 komentar(a)

Velika greška Gzavera Šlagera prijetila je da ostavi Lajpcig na koljenima, ali se njemačka upornost po ko zna koji put isplatila - "bikovi" su u 2. poluvremenu napali Mančester siti iz svih oružja, a sudbina je htjela da im remi u prvom meču osmine finala (1:1) donese jedan od najtraženijih mladih defanzivaca svijeta, Joško Gvardiol.

A 880 kilometara južnije, heroj je bio čovjek koji je u posljednjih godinu i po često bio na meti kritika, Romelu Lukaku.

Napadač koji je izgubio iskru kada se ljeta 2021. za 113 miliona eura iz Intera vratio u Čelsi nikako nije uspijevao da nađe formu ni na povratku na "Đuzepe Meacu", ali je večeras pokazao kakva je klasa i donio "nerazurima" pobjedu nad Portom (1:0).

Snažni špic je nakon centaršuta Nikoloa Barele glavom pogodio stativu, neko je vjerovatno već "premotao film" sa utakmice Belgije protiv Hrvatske, ali se Lukakuu lopta vratila na lijevu nogu, pa Diogo Košta nije mogao da uradi...

Na "Dragau" će revanš sigurno biti vatren, jer su izabranici Serža Konseisaa pokazali da nisu slučajno bili 1. u grupi.

Imali su i dvije velike šanse - u 1. poluvremenu, Marko Grujić je jako šutirao, ali pravo u Andrea Onanu, nakon čega je Galeno promašio praznu mrežu, da bi kamerunski golman u 57. minutu sjajno odbranio šuteve Zaidua i Mehdija Taremija za nekoliko sekundi.

Inter je u finišu napravio veliki pritisak, a posao mu je bio olakšan od 78. minuta, kada je Otavio dobio drugi žuti karton.

Lukaku je to iskoristio, a mogao je da postigne još jedan gol već u 88. minutu, ali je Košta sjajno odbranio.

Golman Porta je i u sudijskoj nadoknadi u 1. poluvremenu izvanredno reagovao i u stilu najboljeg libera u odbojci podlakticom odbranio udarac glavom Alesandra Bastonija iz blizine.

U Njemačkoj je Siti bio na pragu osme pobjede na posljednjih devet prvih utakmica osmine finala Lige šampiona, jer je austrijski reprezentativac Šlager u 26. minutu na 30 metara od gola dao loptu pravo u noge Džeku Grilišu, Englez ju je odmah dodao Rijadu Marezu, koji je savladao nemoćnog Janisa Blasviča.

Tim Marka Rozea je u 2. poluvremenu napao iz svih oružja, Ederson je sve branio, ali je upravo on pogriješio u 70. minutu - pogrešno je procijenio let lopte nakon centaršuta Marsela Halštenberga, a Gvardiol lagano nadskočio Rubena Dijaša i zatresao praznu mrežu.