Britanska vlada potvrdila je danas da je osnovala nezavisno regulatorno tijelo engleskog fudbala koje će, između ostalog, imati ovlašćenje da zaustavi klubove da se prebace u evropsku Superligu.
Jedan od ciljeva je i sprječavanje gašenja istorijskih klubova, odnosno zaštita kulturnog nasljeđa engleskog fudbala, prenio je BBC.
Glavni ciljevi regulatornog tijela biće sprječavanje engleskih klubova da se priključe zatvorenim takmičenjima, za koja se procjeni da štete domaćoj ligi, kao i sprječavanje ponavljanja finansijskih propusta viđenih u brojnim klubovima, prije svega u Beriju i Maklesfildu.
Takođe, pooštriće se uslovi za nove vlasnike i direktore klubova, kako bi se zaštitili klubovi i navijači, a navijačima će biti pružena mogućnost da spriječe vlasnike da mijenjaju ime kluba, grb i tradicionalne boje kluba.
Britanska vlada želi i da obezbijedi pravednu raspodjelu novca u engleskom fudbalu.
"Engleski fudbal ostaje jedan od najvećih kulturnih izvoznih proizvoda Ujedinjenog Kraljevstva, a klubovi i lige širom svijeta se modeliraju po njegovom uspjehu", saopštila je britanska vlada prije nego što je danas objavila Bijelu knjigu o upravljanju fudbalom, politički dokument koji opisuje predloženi zakon.
"Zato valda danas preduzima potrebne i ciljane korake da bi osigurala da se to nastavi generacijama", navodi se.
Kada su predlozi objavljeni prošlog aprila, Premijer liga je bila oprezna po pitanju regulatornog tijela.
Premijer liga navela je da je važno da regulator ne dovodi do "nenamjernih posljedica" koje bi mogle da utiču na njenu globalnu privlačnost i uspjeh.
Šest engleskih klubova, Arsenal, Čelsi, Liverpul, Mančester siti, Mančester junajted i Totenhem su bili među 12 klubova koji su u aprilu 2021. godine osnovali evropsku Superligu. Zbog brojnih oštrih kritika, prije svega navijača, poslije dva dana takmičenje je propalo, a prvo su ga napustili engleski klubovi i izvinili se.
Uprkos tome projekat Superlige je i dalje aktivan.
Bonus video: