Dva kola prije kraja mundijalskih kvalifikacija Crna Gora je u sjajnoj poziciji da napadne premijerni plasman na Svjetsko prvenstvo.
Probijajući se ka Rusiji, selektor Ljubiša Tumbaković istovremeno je napravio još jednu krucijalnu stvar: formirao je tim i za naredne, puno lakše kvalifikacije za Euro 2020. godine.
Dvije reprezentacije iz grupe direktno će se plasirati u završnicu šampionata koji neće imati jednog ili dva domaćina, već će se igrati u cijeloj Evropi (pravi pravcati Euro!).
I, baš u pravo vrijeme za crnogorsku reprezentaciju, rađa se novo Uefino takmičenje: Liga nacija.
Ne samo što će zamijeniti, u većini slučajeva nezanimljive i ne previše korisne prijateljske utakmice, već će predstavljati još jedan put do Evropskog prvenstva. Četiri reprezentacije plasiraće se na EP 2020. preko Lige nacija, koja će startovati u septembru 2018. i trajaće do juna 2019.
Kakav je format i sistem takmičenja u Ligi nacija?
Sve evropske reprezentacije, njih 55, biće razvrstane u četiri kategirije, koje su već nazvane ligama: A, B, C i D.
Liga A i Liga B brojaće po 12 reprezentacija, Liga C 14, a najslabija Liga D 16 reprezentacija.
Reprezentacije su podijeljene po jačini, odnosno Uefinom koeficijentu, koji se formira na osnovu rezultata u kvalifikacijama i na završnim turnirima u prethodna tri ciklusa (posljednja dva ciklusa imaju po 40 odsto uticaja, prvi 20 odsto).
Po toj računici, Crna Gora je trenutno u trećoj kategoriji evropskih reprezentacija, odnosno Ligi C, zajedno sa Slovenijom, Albanijom, Srbijom, Škotskom, Češkom, Rumunijom, Grčkom, Bugarskom, Izraelom, Norveškom, Kiprom, Finskom, Estonijom i Azerbejdžanom.
UEFA Nations League updated through September's fixtures pic.twitter.com/qNYlAIyEVO
— We Global Football (@We_Global) September 6, 2017
Postoje šanse da se do kraja tekućih kvalifikacija ovaj ranking promijeni. U slučaju da izbori plasman na Mundijal u Rusiju, Crna Gora bi mogla da startuje iz Lige B.
Dakle, četiri lige sa velikim brojem reprezentacija, što ne znači da će Liga nacija biti glomazno takmičenje.
Kakav je sistem u ligama?
Svaka liga biće podijeljena na po četiri grupe, u kojima će se naći tri ili četiri reprezentacije.
Lige A i B sastojaće se od četiri grupe sa po tri reprezentacije, u našoj Ligi C biće jedna grupa od tri i tri grupe od četiri reprezentacije, dok će u Ligi D sve grupe imati četiri reprezentacije.
Crna Gora, na primjer, može da se žrijebom nađe u grupi sa Škotskom, Izraelom i Finskom.
Tumbakovićeva selekcija tako bi u septembru, oktobru i novembru 2018. odigrala šest utakmica - po dvije u svakom mjesecu, kući i na strani sa sva tri rivala.
Kako se prelazi u jaču grupu?
Pobjednici grupa u svim ligama plasiraće se u veći rang takmičenja. Ako recimo, Crna Gora bude prva u svojoj grupi, u narednom izdanju Lige nacija, 2020. godine, učestvovaće u Ligi B i sastaće se sa jačim reprezentacijama.
Istovremeno, po četiri najslabije reprezentacije iz svake grupe preseliće se u slabiju ligu - iz Lige A u Ligu B, Lige B u Ligu C...
Plasman u jaču kategoriju nije jedini benefit. Reprezentacije koje osvoje svoju grupu, kandiduju se za plasman na Evropsko prvenstvo.
La rivoluzione della Nazionali ha un nome: Uefa Nations League. Scopriamo il torneo https://t.co/kK1yiheZRJ pic.twitter.com/K73sAeYb4Z
— Nazionale Calcio (@NazionaleCalcio) February 8, 2017
Ko ide na Euro?
Svaka od četiri Lige daće po jednog učesnika Evropskog prvenstva. Plej-of mečevi (polufinala i finala) Lige B, D i C, u kojima će učestvovati pobjednici grupa, igraće se u martu 2019. godine. Fajnl-for Lige A igraće se u junu 2019. i daće pobjednika Lige nacija.
Na primjer, ako Crna Gora osvoji svoju grupu, igraće plej-of sa pobjednicima ostale tri grupe Lige C - recimo sa Srbijom, Češkom i Slovenijom. Najbolji ide na Evropsko prvenstvo. Tako iz svake od četiri lige, pa i iz Lige D, u kojoj su najslabije reprezentacije.
Time se dolazi do malo apsurdne situacije, jer bi Crnoj Gori, ali i ostalim selekcijama, bilo lakše da se probiju do Eura preko Lige D, nego preko Lige C ili B, ali Uefa smatra da je ovo prava prilika za reprezentacije srednjeg i najnižeg ranga da se plasiraju na Evropsko prvenstvo.
Uefa vjeruje da će navijači, igrači, savezi, mediji i svi ostali učesnici imati veći motiv i entuzijazam u mečevima koji će imati takmičarski karakter, umjesto u prijateljskim mečevima.
Kakva je veza Lige nacija i kvalifikacija za Euro?
Liga nacija i kvalifikacije za Euro su odvojena takmičenja, a neće se mnogo preklapati ni kalendarski.
Liga nacija počinje u septembru 2018. i mečevi po grupama završiće se već u novembru iste godine. Uefa je zato pomjerila početak kvalifikacija za Euro 2020, pa će one početi u martu 2019. i završiće se u martu 2020.
Kada počnu kavlifikacije za Euro, u martu 2019, igraće se plej-of mečevi Lige nacija, a reprezentacije koje budu učestvovale u plej-ofu počeće kvalifikacija od juna te godine.
Liga nacija će dati četiri učesnika Evropskog prvenstva, a to znači da će četiri reprezentacije igrati u kvalifikacijama, iako su se već kvalifikovale za Euro.
Format kvalifikacija nije isti kao u prošlom ciklusu - pobjednici i drugoplasirani iz devet grupa plasiraće se direktno na Euro, a za razliku od ranijih slučajeva, neće biti baraža za Euro.
Četiri mjesta na Evropskom prvenstvu koja su se ranije dobila kroz baraž, ubuduće će zauzeti reprezentacije preko Lige nacija.
Bonus video: