Pijani sudija i bušne mreže: lude priče iz Bundeslige

Njemačka Bundesliga obilježava šest decenija postojanja u kojem je bilo bizarnih anegdota

10395 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Fantomski golovi koji su priznati, drvene stative koje se ruše, sudija što na utakmicu dolazi pripit i psi koji ujedaju igrače… Njemačka Bundesliga obilježava šest decenija postojanja u kojem je bilo bizarnih anegdota.

Kad je stativa pukla

U aprilu 1971. je na utakmici Borusije Menhengladbah i Verdera pao gol. Doslovno pao. „Čuo sam lomljavu, i stativa je pala u stranu“, prisjećao se kasnije igrač Menhengladbaha Herbet Laumen.

Naime, propustio je jedan centaršut pa je uletio u mrežu i drvena stativa je popustila. „Onda sam bio kao riba u mreži, nisam mogao sam da se ispetljam“, pričao je Laumen.

Nije bilo rezervnog gola, čekić i ekseri nisu pomogli pa je utakmica prekinuta – prvi prekid u istoriji Bundeslige. Utakmica je registrovana službeno 2:0 za goste iz Bremena, iako je u trenutku prekida bilo 1:1. Od tada su uvedeni aluminijumski golovi.

Kad je stativa zvečala

Ah, taj aluminijum. Verder je 1986. bio na najboljem putu da osvoji šampionat, trebalo je dobiti Bajern u pretposljednjem kolu. Dugo je bilo 0:0 kad je sudija u 89. minutu nepravedno dosudio penal za Bremen – svirao je igranje rukom, iako je lopta pogodila defanzivca u lice.

Igrači Bajerna bijesni degažiraju loptu, traje dok na teren ne stigne rezervna. „Možda sam imao previše vremena da razmišljam“, kaže tadašnji Verderov specijalista za penale Mihael Kucop. „Igrači Bajerna su mi pričali ljubaznosti u uho, gazili mi stopala, ali to nekako sve ide u rok službe.“

Kucop na kraju pogađa stativu. Nedjelju dana kasnije, Verder gubi u Štutgartu i Bajern je prvak na osnovu bolje gol-razlike. „Još danas čujem kako lopta udara u stativu“, pričao je kasnije Kucop. U životu je izveo 40 jedanaesteraca i dao je 39. Taj najvažniji nije.

Šampion na četiri i po minuta

Kakav su rolerkoster prošli igrači i navijači Šalkea 19. maja 2001. godine! Dobili su posljednju utakmicu kod kuće, a iz Hamburga je stigla vijest da je lider na tabeli Bajern primio gol u posljednjem minutu. Stiže vijest da je vrijeme isteklo, da je Šalke prvak posle 43 godine! Navijači su na terenu, veliko je slavlje…

Ali onda se na video-zidu stadiona uživo uključuje prenos iz Hamburga, još se igra. I svi u nevjerici gledaju kako Bajernov igrač Patrik Anderson jedan indirektni slobodni udarac uz pomoć živog zida pretvara u gol – 1:1, ipak je Bajern šampion.

Slavlje Šalkea trajalo je četiri minuta i 38 sekundi. „Ne vjerujem više u Boga fudbala“, rekao je potom Šalkeov menadžer Rudi Asauer. Velikan iz Gelzenkirhena je danas na najnižim granama, i još će čekati prvu titulu poslije 1958. godine.

Sirup protiv kašlja

Fudbalska utakmica traje dva puta po 45 minuta, a „nadoknada vremena“ je novijeg datuma. Međutim, u novembru 1975. je sudija Volf-Diter Alenfelder u susretu Verdera i Hanovera odsvirao kraj prvog poluvremena poslije samo 32 minuta. Ispostavilo se da je Alenfelder došao pripit.

„Jedno pivo i jedan Maltezer za ručak, pa valjda je to dozvoljeno“, rekao je sudija kasnije. Maltezer je marka žestokog pića. „Mi smo muškarci i ne pijemo Fantu“, pojasnio je sudija.

Istina, kad su se igrači pobunili što im je ukradeno trinaest minuta, Alenfelder je pustio da se igra još jedanaest. Savez je poslije zataškao stvar, rekavši da je sudija bio bolestan i pio sirup protiv kašlja.

Ali, legenda živi. Kažu da u barovima oko Verderovog stadiona i danas možete kod konobara poručiti „Alenfelder“. Dobićete pivce i Maltezer.

Ujed za zadnjicu

Rurski derbi Borusije Dortmund i Šalkea ionako je uzavreo, ali u septembru 1969. desilo se nešto dotada neviđeno. Kad je njihov tim poveo, gostujući Šalkeovi navijači su istrčali na teren, izbio je haos. Pas jednog redara se uspaničio i počeo da ujeda oko sebe. Reks, tako se pas zvao, dohvatio je i zadnjicu Šalkeovog igrača Fridela Rauša.

„Nisam imao pojma šta me snašlo. Neko je vikao: 'Pažnja, pušteni su psi', ali već sam osjetio pakleni bol“, pričao je Rauš kasnije. Dobio je injekciju tetanusa i igrao dalje – tad još nije bilo izmena igrača. Utakmica se završila 1:1, Rauš je od Borusije dobio buket cvijeća i 500 maraka kao odštetu za bol.

„Narednih noći sam mogao da spavam samo na trbuhu“, ispričao je igrač. Novinari su ga pitali šta bi bilo da je pas, umjesto zadnjice, zagrizao sprijeda. „E tad bi ostao bez zuba“, rekao je Rauš.

Tri fantomska gola

Lako je danas znati da li je lopta prešla gol-liniju. Drukčije je bilo 1994. kad je Bajernov igrač Tomas Helmer poslije jednog kornera protiv Nirnberga poslao loptu pored gola. Linijskom sudiji se učinilo da je bio gol, pa je tako i dosuđeno – Bajern je pobijedio 2:1.

Ali, izbio je veliki skandal jer se na televizijskom snimku jasno vidjela sudijska greška. Ninberg, koji se borio za opstanak u ligi, tražio je ponavljanje utakmice i dobio ga je – ali je tu ponovljenu utakmicu izgubio sa 5:0 i ispao iz lige.

Dvaput u istoriji Bundeslige su priznati pogoci iako je lopta ulazila u gol sa spoljne strane kroz pocijepanu mrežu. Prvo 1965. kad je Rajnhold Vosab iz Dortmunda tako „dao“ gol Karlsrueu. A onda i relativno skoro, 2014. godine, kad je priznat gol Leverkuzenovog Štefana Kislinga u Hofenhajmu. Uprkos protestima, te dvije utakmice nisu ponavljane.

Bonus video: