Djevojka sa Zlatnom loptom: Igrala sa dječacima, kada bi je udarili ne bi im ostala dužna, za Pepa je ženski Inijesta

Aitana Bonmati ili "čista elegancija" iz Barselone - djevojka koja je prošla težak put do Zlatne lopte, najbolje fudbalerke Svjetskog prvenstva, Lige šampiona...

11720 pregleda 2 komentar(a)
Aitana Bonmati na dodjeli Zlatne lopte, Foto: Reuters
Aitana Bonmati na dodjeli Zlatne lopte, Foto: Reuters

Bila je jedina djevojka koja je te večeri u Teatru Šatle u Parizu dobila nagradu, pomalo stidljivo, nakon što je proglašena za najbolju fudbalerku svijeta, obratila se planeti... Ipak, sva ta nesigurnost nestaje kada navuče dres i istrči na teren.

Aitana Bonmati je Zlatna lopta ženskog fudbala, dolazi iz Barselone, gdje je - baš kao i Lionel Mesi koji je iste noći osmi put zagrlio najvažnije individualno priznanje - stigla sa 13 godina.

I dok svijet zna sve detalje iz života "maestra iz Rozarija", Aitanina priča je posebna i na najbolji način govori koliko je teško iz svijeta djevojčica doći do zvijezda u sportu koji mnogi i dalje gledaju kao igru samo za muškarce.

A, upravo je Aitana prve fudbalske korake morala da napravi igrajući fudbal sa dječacima u mješovitim timovima. Iako je bila najsitnija na terenu, nije dozvolila da je to odvoji od fudbalske lopte. Kako je kasnije pričala kada bi je dječaci vrijeđali zbog rasta ne bi im ostala dužna verbalno, a ako bi se desilo da je udare, uzvratila bi im.

Njeni stav i ambicija još tada su rođeni.

Prije fudbala oprobala se i u košarci, ali na sreću brzo je shvatila da će u fudbalu moći mnogo toga više da pruži...

Kada je stigla u Barselonu, njen tata i ona svakog dana su po dva sata u oba pravca putovali javnim prevozom kako bi Aitana stigla na treninge.

"Naravno, da smo razmišljali i o tome da odustanemo, ali sada se najbolje vidi koliko se naš trud isplatio", govorila je svojevremeno Aitana.

Njena karijera išla je uzlaznom putanjom nevjerovatnom brzinom, toliko da je već u mlađim kategorijama Španije pokazala klasu i igrala nekoliko finala na svjetskim prvenstvima, da bi sve u dresu sa nacionalnim grbom krunisala ove godine kada je vodila "furiju" do trona na Mundijalu u Australiji i Novom Zelandu.

Velike stvari uradila je i u Barseloni sa kojom je dva puta osvajala Ligu šampiona, a 2023. zauvijek će pamtiti kao godinu u kojoj je osim Zlatne lopte osvojila i Uefinu nagradu za najbolju fudbalerku kontinenta, bila je najbolja igračica Lige šampiona i najbolja na pomenutom Mundijalu.

Njena visina zbog koje je kao djevojčica morala da trpi uvrede, sada je njena najveća snaga, pošto sa 162 centimetra podsjeća na mnoge omalene fudbalske majstore iz Španije koji su se pojavili tokom posljednje dvije decenije - poput Andresa Inijeste ili Ćavija Ernandesa.

Upravo je najbolji svjetski trener Pep Gvardiola Aitanu uporedio sa Inijestom.

"Moram da priznam da sam se zaljubio u njenu igru", nije krio Gvardiola, dok španski mediji njene pokrete, viziju i odluke na terenu opisuju kao čistu eleganciju.

Možda je Mesi bio zvijezda večeri u Teatru Šatle, ali naklon te večeri prije svih zaslužila je Aitana Bonmati.

Aitanini roditelji mijenjali tradiciju prezimena u Španiji

Nakon što je teniska zvijezda Novak Đoković pročitao njeno ime kao dobitnice Zlatne lopte, Aitana se zahvalila svojim roditeljima jer su se borili da promijene jednu tradiciju u Španiji.

Aitana Bonmati
foto: Reuters

A, o čemu se zapravo radi?

U toj zemlji djeca nose prezimena oba roditelja, s tim da je tradicija dugo godina bila da prvo ide prezime oca, a potom prezime majke.

Kada se Aitana rodila 1998. njeni roditelji imali su želju da njihova djevojčica nosi prvo prezime svoje majke, a potom oca. U početku to nije bilo moguće, ali samo dvije godine kasnije pravilo je promijenjeno i Aitana je od tada Bonmati (po majci) Konka (po ocu).

Bonus video: