Ljeto u Njemačkoj kada su padali rekordi

Tokom Evropskog prvenstva srušeno oko 30 rekorda, a čini se da će neki od njih biti aktuelni još dugo vremena

10361 pregleda 0 komentar(a)
Pomjerio granice: Lamin Jamal, Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters
Pomjerio granice: Lamin Jamal, Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters

Mišljenja da li je Euro 2024 bio spektakularan i da li je donio nezaboravan fudbal uvijek će biti podijeljena, ali jedna stvar je sigurna - ostaće da se pamti kao šampionat rekorda.

Tokom turnira koji je Španija osvojila pobjedom nad Engleskom u velikom finalu (2:1) srušeno je oko 30 rekorda, a čini se da će neki od njih još dugo “živjeti”.

Gdje su rekordi, naravno tu je špansko čudo od djeteta - tinejdžer koji je dan pred finale napunio 17 godina.

Vunderkind iz Matara

Riječ je naravno o Laminu Jamalu, dječaku koji je pomjerio granice velikog takmičenja kakvo je Evropsko prvenstvo. Maestro koji je odrastao u Mataru, gradiću na 30 kilometara sjeverno od Barselone, postavio je tri rekorda.

Kada je 15. juna istrčao na teren Olimpijskog stadiona u Berlinu na duel sa Hrvatskom imao je 16 godina i 338 dana i tako je postao najmlađi igrač koji je ikada nastupio na Euru.

Dvadsetak dana kasnije evrogolom protiv Francuske u minhnenskom polufinalu sebe je u istorijske knjige upisao i kao najmlađeg strijelca na evropskim prvenstvima (16 godina i 362 dana), da bi se u Berlin vratio sa 17 godina i jednim danom kada je zaigrao veliko finale protiv Engleske i tako postao najmlađi igrač koji je ikada nastupio u utakmici za pehar Eura.

Modrić, Ronaldo, Pepe...

Kada su u pitanju rekordi vezani za godine na drugoj strani u odnosu na Jamala nalaze se Luka Modrić i dva Portugalca - Kristijano Ronaldo i Pepe.

“Čarobnjak” iz Hrvatske golom protiv Italije sa 38 godina i 289 dana promovisao je sebe u najstarijeg strijelca na kontinentalnom šampionatu.

Portugal nije imao šampionat za pamćenje, još manje je to slučaj za Kristijanom Ronaldom, ali jednom od najboljih fudbalera svih vremena i nakon Njemačke ostaju brojke za pamćenje.

Tako je postao jedini igrač koji je odigrao šest evropskih prvenstava, ima najviše utakmica na turnirima (30), a sa 14 golova i dalje je nabolji strijelac Eura svih vremena.

Tu je i njegov saigrač Pepe kao najstariji fudbaler koji je zaigrao na Euru - na dan kada je “selesao” eliminisan od Francuske u četvrtfinalu imao je 41 godinu i 130 dana.

La roha i manšaft

Domaćin Eura i novi šampion simboli su ovog takmičenja i kroz istoriju, a tokom prethodnih 30 dana samo su popravili svoje rekorde.

Španija je sada jedina selekcija koja je EP osvojila četiri puta i tako je na vječnoj listi ostavila Njemačku na tri trofeja, a jedan njen rekord možda i najbolje govori koliko je ova selekcija bila pravi tim.

Tako Luis de la Fuente može da se pohvali da je na Euru imao čak 10 različitih strijelaca - za “La rohu” su pogađali Alvaro Morata, Dani Karvahal, Dani Olmo, Fabijan Ruis, Feran Tores, Lamin Jamal, Mikel Merino, Mikel Ojarzabal, Niko Vilijams i Rodri. Prethodni rekord sa devet strijelaca držala je Francuska iz 2000.

Računajući i prethodno prvenstvo Španija je na 12 utakmica zaredom postigla makar jedan gol, pa je srušila i taj rekord koji je držala Engleska započet 2012.

Iako “manšaft” nije imao uspješno prvenstvo, rekordi i dalje stoje pored imena ove zemlje, pa je tako Njemačka odigrala 14. zaredom Evropsko prvenstvo - brojka kojoj su najbliži upravo Španija i Rusija, odnosno Sovjetski Savez sa po 12 nastupa.

Njemci drže i rekord Eura sa najviše odigranih (58) i najviše dobijenih utakmica (30), kao i sa najviše postignutih golova (89), a upravo je Španija prati u dvije kategorije sa 28 pobjeda na šampionatima i 83 pogotka.

Gubitnici Engleska i Danska

Bilo je i onih koji su rekorde rušili u negativnom smislu, a tu prednjači upravo poraženi finalista Engleska...

Osim što i dalje ostaje selekcija koja nikada nije osvojila Euro, “gordi Albion” je ujedno i jedina ekipa koja je četiri puta bila među četiri najbolja na EP, a da na kraju nije bila šampion - 1968, 1996, 2020. i 2024.

Do sada je taj “rekord” držala zajedno sa Jugoslavijom koja je u polufinalu bila 1960, 1968. i 1976, s tim da su tada na završnim turnirima učestvovale ukupno četiri reprezentacije.

Engleska je takođe produžila “rekord” po broju odigranih utakmica na Eeru bez osvojene titule - 45.

Kada su u pitanju porazi, “rekord” drži šampion iz 1992 - Danska je do sada izgubila 18 mečeva na evropskim prvenstvima, najviše od svih.

Najbrži gol i ostali rekordi

U Njemačkoj je pao i najbrži gol u istoriji evropskih šampionata, a postigao ga je nakon 23 sekunde utakmice sa Italijom Albanac Nedim Bajrami.

Nešto kasnije stigao je i najbrži gol u istoriji postignut u nokaut fazi Eura, a za to se pobrinuo Merih Demiral iz Turske kada je mrežu Austrije zatresao nakon 57 sekundi.

Italija je ekipa sa najviše remija (19) u istoriji šampionata, dok Portugal drži rekord po broju uzastopnih plasmana u nokaut fazu, gdje su se našli svaki put od 1996. do 2024.

U nedjelju je spuštena zavjesa na 17. Evropsko prvenstvo, a sve pomenute brojke ostaju da da prepričavaju nezaboravno ljeto u Njemačkoj.

Bonus video: