Četvrto izdanje Lige nacija, nešto drugačije u odnosu na ranija, spustilo je zavjesu na prvu fazu, mart i jun 2025. daće posljednje odgovore - ko će biti novi šampion i ko će kroz baraž završiti u kojoj ligi.
Fudbaleri Crne Gore konačno dobrom igrom i pobjedom na Turskom (3:1) poslije četiri godine su se oprostili od Lige B, a već je poznato i devet potencijalnih rivala “sokola” u C društvu.
Tako će u sezoni 2026/27 naši fudbaleri dobiti nekog od sljedećih rivala - Albanija, Bjelorusija, Kipar, Estonija, Farska Ostva, Finska, Kazahstan, Moldavija i San Marino.
Preostala četiri mjesta u Ligi C biće popunjena nakon martovskog baraža između trećeplasiranih selekcija iz Lige B i drugoplasiranih i C divizije. U baražu su Gruzija, Irska, Slovenija, Island (B), Slovačka, Kosovo, Bugarska i Jermenija (C).
Novo izdanje najmlađeg Uefinog takmičenja za reprezentacije krenuće u septembru 2026, a za razliku od ovosezonskog trebalo bi i da donese mnogo više mjesta u baražu za Euro 2028.
Francuska, Španija, Portugal ili neko novi
Kada je u pitanju elitna A divizija ona će ovog puta donijeti spektakl, jer će se prvi put igrati četvrtfinale (dvomeč) koje je zakazano za mart, a nakon njega i već ustaljeni finalni turnir na ljeto.
Među osam najboljih nema “uljeza” već su se u četvrtfinale plasirale selekcije koje su velikani i favoriti - Portugal, Francuska, Njemačka, Španija (kao pobjednici grupa), Hrvatska, Italija, Holandija i Danska (drugoplasirani).
Ko će biti rivali u četvrtfinalu (i baražima) biće poznato sjutra nakon žrijeba u Nionu, a ko na kraju prođe u polufinale biće i potencijalni domaćin finalnog turnira.
Portugal, Francuska i Španija osvajali su prethodna izdanja Lige nacija, pa će na ljeto juriti drugu krunu, a ostali za prvo slavlje.
San Marino najljepša priča
Da je Uefa pogodila sa formatom Lige nacija najbolji primjer je San Marino koji konačno uživa u pobjedama i čak napreduje u viši rang.
Selekcija iz male republike sa Apenina uglavnom je od svoje prve utakmice 1990. služila za popravljanje gol razlike u kvalifikacijama, jer je iz posljednjeg šešira uvijek morala da igra protiv dosta jačih selekcija od sebe.
Zato je Liga D bilo pravo društvo za “republikance”, pa su sa dvije pobjede protiv Lihtenštajna, prve u istoriji kada su u pitanju takmičarski mečevi, izborili plasman u Ligu C. Iza ekipe koju vodi Roberto Ćevoli osim Lihtenštajna ostao je i Gibraltar, pa će kao pobjednik grupe imati šansu i da se kroz baraž bori za Svjetsko prvenstvo 2026.
Ovogodšnje izdanje Lige nacija u San Marinu će se pamtiti i po tome što su “neboplavi” prvi put na jednom meču postigli više od jednog gola - u drugom duelu sa Lihtenštajnom (3:1). Inače, sve pobjede u istoriji, a bilo ih je ukupno tri, “republikanci” su upisali protiv istog rivala. Prije trijumfa u Ligi nacija reprezentaciju Lihtenštajna savladali su i prijateljskom meču 2004.
San Marino je već godinama posljednjeplasirana selekcija na Fifa rang listi, na 210. poziciji, ali nakon dvije pobjede i remija u Ligi nacija trebalo bi konačno da preskoče neku od selekcija koje su joj najbliže - Američka Djevičanska Ostrva, Britanska Djevičanska Ostrva ili Terks i Kejkos Ostrva.
Žrijeb kvalifikacija za SP: Crna Gora u trećem šeširu
Liga nacija je završena, naredni izazov za naš nacionalni tim biće kvalifikacije za Mundijal 2026. “Sokoli” će imena rivala na putu ka Sjedinjenim Američkim Držvama, Meksiku i Kanadi saznati na žrijebu 13. decembra, a već je poznato i da će se na njemu nači u trećem šeširu.
Kuglice će odrediti 12 kvalifikacionih grupa - pobjednici svake plasiraće se na SP, dok drugoplasirane čeka baraž.
Prvi šešir: Španija, Njemačka, Portugal, Francuska, Italija, Holandija, Danska, Hrvatska, Engleska, Belgija, Švajcarska i Austrija.
Drugi šešir: Ukrajina, Švedska, Turska, Vels, Mađarska, Srbija, Poljska, Grčka, Rumunija, Slovačka, Češka i Norveška.
Treći šešir: Crna Gora, Škotska, Slovenija, Republika Irska, Albanija, Sjeverna Makedonija, Gruzija, Finska, Island, Sjeverna Irska, Bosna i Hercegovina i Izrael.
Četvrti šešir: Bugarska, Luksemburg, Kosovo, Bjelorusija, Jermenija, Kazahstan, Azerbejdžan, Estonija, Kipar, Farska Ostrva, Letonija i Litvanija.
Peti šešir: Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn i San Marino.
Bonus video: