Čeferin: Veza između evropskih i domaćih takmičenja mora biti potpuno zaštićena

Tokom svog govora Čeferin ohrabrio je ministre i Evropsku komisiju da preduzmu konkretne mjere ka sprovođenju rezolucije Savjeta iz 2021. godine kako bi zaštitili model „od onih koji nastoje da ga unište radi svoje moći i sebičnih interesa“

5189 pregleda 0 komentar(a)
Aleksander Čeferin, Foto: UEFA
Aleksander Čeferin, Foto: UEFA

Predsjednik Uefe, Aleksander Čeferin je u svom govoru pred Savjetom ministara sporta EU istakao potrebu za konkretnim mjerama kako bi se odbranio evropski sportski model.

Obraćajući se predstavnicima država članica EU u Briselu, Čeferin je pozvao evropske donosioce odluka da pravno zaštite model i njegove osnovne principe.

"Već 70 godina, evropski sportski model je izgrađen na principima otvorenih takmičenja, promocije i ispadanja zasnovanih na sportskim zaslugama, finansijske solidarnosti i prepoznavanja društvenog uticaja sporta. Ovi principi vode Uefu od njenog osnivanja", rekao je Čeferin.

Ministri sporta EU su u februaru ove godine zajedničkom deklaracijom izrazili snažnu političku podršku ovom modelu, a ove sedmice su održali debatu o pružanju dodatne političke podrške, s obzirom na to da je ta tema jedan od ključnih prioriteta novog mandata Evropske komisije za period od 2024. do 2029. godine.

Predsjednika Uefe pozvala je trenutno predsjedavajuća EU, Mađarska, da se obrati vijeću. Tokom svog govora Čeferin ohrabrio je ministre i Evropsku komisiju da preduzmu konkretne mjere ka sprovođenju rezolucije Savjeta iz 2021. godine kako bi zaštitili model „od onih koji nastoje da ga unište radi svoje moći i sebičnih interesa“.

"Evropski sportski model ima jedinstvenu moć da kombinuje sportske vrijednosti sa društvenim, obrazovnim i kulturnim aspektima. Ovaj model promoviše inkluziju, jednakost i integritet, i igra ključnu ulogu u izgradnji zajednica i povezivanju ljudi širom našeg kontinenta. Ponosan sam što Uefa i evropski fudbal predstavljaju ovaj model. Ali to ne možemo postići sami. Nacionalne vlade igraju ključnu ulogu u ovom naporu, osiguravajući da djeca imaju priliku da se bave sportom, da zajednice imaju koristi od sportskih objekata, i da se vrijednosti inkluzije i participacije prihvataju širom društva. Sport je mnogo više od 'novca' i 'tržišta'. Sport nije imovina za prodaju na aukciji. Fudbal nije 'proizvod'. Pitajte bilo kojeg navijača i reći će vam", poručio je Čeferin.

Čeferin je istakao kako svi akteri moraju raditi zajedno na zaštiti evropskog fudbala.

"Kad god pokušamo da ojačamo ovaj model solidarnosti, izloženi smo prijetnjama i pritiscima od strane operatora koji žele više za sebe i manje da dijele sa drugima. Sjećate li se reakcije kada je jedan sebični projekat odvajanja stavio evropski sportski model u fudbalu u rizik? U nekim sportovima, to se već desilo, ali ne možemo i nećemo dozvoliti da se isto dogodi evropskom fudbalu. Zato hajde da radimo zajedno kako bismo stvorili konkretne zakonske zaštite za ključne karakteristike evropskog sportskog modela u fudbalu", rekao je Čeferin.

Stavio je akcenat na domaća takmičenja.

"Prvo, veza između evropskih i domaćih takmičenja mora biti potpuno zaštićena. Godišnji učinak u domaćim ligama mora ostati jedini kriterijum za kvalifikaciju u Evropu. Dozvoliti da se ta veza na bilo koji način prekine ili izokrene bila bi razorna izdaja domaćih liga – ikoničnih aspekata evropske baštine. Za manje fudbalske lige i klubove, to je egzistencijalno pitanje", jasan je Čeferin.

Ravnoteža između reprezentativnih i klupskih takmičenja mora biti očuvana.

"Drugo, ravnoteža između reprezentativnih i klupskih takmičenja mora biti očuvana. Ova ravnoteža je temelj cjelokupnog modela solidarnosti i razvoja fudbala u vašim zemljama. Ako ne održimo zdravu ravnotežu između takmičenja reprezentacija i klubova, onda dovodimo u rizik sav razvoj na nivou amaterskog fudbala. Treće, jedinstveni model evropskog fudbala mora biti u potpunosti očuvan. Svi moramo shvatiti da je u javnom interesu da nastavimo da štitimo ovaj jedinstveni model. Evropski fudbal je jedna od najvećih uspjeha Evrope. On je jak i otporan. Imamo najpopularnija takmičenja, klubove i igrače – voljene i praćene od strane navijača širom svijeta", smatra predsjednik Uefe.

Pravna regulativa je jednako bitna.

"Međutim, potrebna nam je veća pravna sigurnost da bismo zaštitili i održali ovu uspješnu priču. Zakon treba da se koristi za podršku evropskom sportskom modelu – ne da se savija prema volji onih koji ga žele uništiti zbog svoje moći i sebičnih interesa."

O misiji UEFA-e koja nije vezana za profit, a nalazi se u srcu evropskog sporta.

"Naša glavna takmičenja nisu usmjerena ka ostvarivanju profita. Ona se bave solidarnošću, preraspodjelom i razvojem. Ovo nisu samo prazne reči. Solidarnost nije dobrotvorni prilog. Za Uefu solidarnost je naš razlog postojanja. Uefa nije profitna organizacija. Mi preraspodjeljujemo 97 odsto naših neto prihoda nazad u fudbal. Da, 97 odsto. Ono što preostane koristi se za pokrivanje troškova i održavanje ključnih oblasti sporta – ženski fudbal, omladinski fudbal i futsal. I kada zaradimo više, dajemo više. Ko još ovo radi? Ko još ulaže toliko veliki dio prihoda nazad u osnovne ciljeve kao što su finansiranje amaterskog fudbala, razvoj ženskog fudbala i podrška omladinskim takmičenjima? Ovo nije trošak. Ovo je investicija. Investicija u igru i investicija u ljude i zajednice. To je investicija u javni interes."

O važnosti slušanja prilikom vođenja.

"Uefa je demokratska i pluralistička organizacija. U Uefi, Malta sjedi uz Njemačku. Moldavija s Francuskom. Posvećeni, iskreni i inkluzivni dijalog je u središtu svega što radimo. Jer znamo da, da biste dobro vodili, morate slušati. Zbog toga je Uefa pružila glas svim relevatnim učesnicima – ligama, klubovima, igračima i navijačima. Prije samo mjesec, Uefa i FIFPRO Evropa, evropski sindikat fudbalskih igrača, potpisali su istorijsko partnerstvo kako bi uključili predstavnike igrača u upravu evropskog fudbala. Igrači su sada u srcu fudbala, i njihove perspektive oblikuju donete odluke. Ovaj pristup odražava savremeni model upravljanja gdje se odluke donose zajednički i inkluzivno", zaključio je Čeferin.

Bonus video: