Crna Gora pregazila Izrael, sada čeka pobjedu Švedske

Da bi izabranici Miodraga Kadije nastavili put ka eliti, potrebno je da Švedska danas dobije Holandiju
81 pregleda 0 komentar(a)
Marko Mugoša, Foto: FIBAEUROPE.COM
Ažurirano: 28.07.2011. 13:05h

Da bi ostavili koliku, toliku nadu da mogu u polufinale, juniorima Crne Gore bila je potrebna pobjeda veća od 11 poena protiv Izraela.

Činilo se prije utakmice da je to nemoguća misija, ali su izabranici Miodraga Kadije odigrali najbolji meč u Varni i stigli do trijumfa.

Međutim, pet minuta prije kraja meča vjerovatno ni najveći optimisti nisu mogli sanjati da će duel biti završen većom razlikom nego što je “crvenima” bila potrebna.

Izrael je serijom 11:0 prišao na 59:58, a Kadija je bio primoran da zatraži minut odmora.

Na parket kao da je tada izašao neki novi tim.

Uslijedili su furioznih pet minuta u kojima je Crna Gora napravila seriju 19:0 i došla do ubjedljivih 78:58.

Da bi naša selekcija igrala u polufinalu šampionata, a samim tim i ostala u trci za plasman u A diviziju, potrebno je da Švedska dobije Holandiju.

Marko Mugoša je bio najzaslužniji za pobjedu Crne Gore.

Meč je završio sa 32 poena, 13 u posljednjih pet minuta, uz devet skokova.

Nikola Ivanoviće je dodao 16 (osam skokova), Danilo Nikolić 12, a Vasilije Vušović 10 koševa.

Miloš Pajović nije bio košgeterski raspoložen, dao je svega dva poena, ali je uhvatio čak 15 lopti.

Noam Leiš je bio najefikasniji kod Izraela sa 17 koševa, a četiri manje je djelo Rafaela Menka.

Na startu utakmice, Ivanović je bio izuzetno traspoložen za igru.

Dao je 11 poena u prvoj četvrtini i bio je najzaslužniji što je Crna Gora imala 13 poena prednosti (20:7) na kraju tog dijela meča.

U istom ritmu “crveni” su nastavili i u drugoj četvrtini, pa je u 16. minutu semafor pokazivao 28:14.

Međutim, tada je došlo do pada u igri, Izrael je to iskoristio i serijom 13:0 prišao na 28:27.

Danilo Nikolić se sa vezanih četiri vezana poena potrudio da naša selekcija na veliki odmro ode sa zalihom od 32:27.

Ponovo je Crna Gora podigla nivo igre u drugom poluvremenu, najmanja prednost bila je devet poena (38:29), a najveća u 26. minutu 46:32. U odlučujućih deset minuta Crna Gora je ušla sa zalihom od 11 poena (52:41).

Činilo se da “crveni” imaju potpunu kontrolu utakmice, jer su u 33. minutu imali 12 poena prednosti (59:47).

I opet je, kao u finišu prvog poluvremena, došlo do pada u igri naše selekcije.

Izrael je serijom 11:0 najavio da Crna Gora neće doći do trijumfa sa željenom razlikom.

Nakon minut odmora Crna Gora je krenula na sve ili ništa. Stvari u svoje uzeo je Mugoša, Izraelci su ušli u seriju promašaja.

Mugoša je dao 13 poena, Ivan Fatić četiri sa linije penala, a Pajović dva. Bilo je to dovoljno za seriju 19:0 i zlata vrijednu pobjedu.

Naši košarkaši su uradili što je bilo do njih, ostaje nada da će ostatak posla završiti Šveđani.

Izrael – Crna Gora 58:78 (7:20, 20:12, 14:20, 17:26)

Varna – Kongresna palata kulture i sporta. Gledalaca: 150. Sudije: Micu (Rumunija), Santos (Portugal), Davidov (Rusija).

Izrael: Zelikman 2, Majan, Lev 8, Koen 3 (1-1), O. Solomon 8 (2-1), Guterman, Leiš 17 (7-6), J. Solomon 2, Menko 13 (3-1), Kulečov, Elijas-Pur 3 (2-1), Altit 2.

Crna Gora: Fatić 4 (4-4), Vušović 10 (2-2), Ivanović 16 (6-5), Antić, Kasalica, Pajović 2, Mugoša 32 (17-10), Gavranić 2, Koprivica, Pavić, Nikolić 12, Latković.