Najveći izazov pri povratku na veliku scenu

"Ovo čekamo cijelo ljeto. Španija je velika ekipa, koja je imala problema sa povredama, a nadam se da će nam to omogućiti lakši pristup svemu i da stavimo sebe u poziciju da iznenadimo", poručuje Nemanja Đurišić
0 komentar(a)
Nemanja Đurišić, Foto: Filip Roganović
Nemanja Đurišić, Foto: Filip Roganović
Ažurirano: 01.09.2017. 09:14h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Kluž - Prije dvije godine, kada se Eurobasket prvi put igrao u četiri zemlje, košarkaši Crne Gore samo su mogli da gledaju spektakl u Francuskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Letoniji i sa sjetom ponavljaju onu čuvenu - šta bi bilo, kad bi bilo...

Tamo su na EP otišli košarkaši Liliputanci, Holanđani, koji su šokirali „crvene“ i ostavili ih bez trećeg učešća na kontinentalnim šampionatima. Luka Pavićević je otišao nakon očajnih kvalifikacija, a Bogdan Tanjević prošao nekako „ispod radara“ i latio se posla.

Nije, naravno, 70-godišnji Pljevljak tu slučajno. On je najveće trenersko ime koje je Crna Gora dala u svim sportovima, ali ni sam nije bio siguran da li može da postane četvrti selektor zemlje koju je davno napustio, jer je preživio tešku bolest. Nakon Igara malih zemalja na Islandu baš te 2015. je shvatio koliko mu nedostaje posao, da još može fizički i psihički da se nosi sa svim iskušenjima koje nosi ta uloga i preuzeo kormilo nacionalnog tima.

Nakon uspješno odrađenih kvalifikacija, Crna Gora je na žrijebu „upala“ u grupu C. I odmah, na povratku na veliku scenu, najveći mogući izazov za Bojana Dubljevića i drugove - obračun sa evropskim prvakom Španijom, meč pred koji je Tanjević najavio bitku za pobjedu. Koliko god to nekome zvučalo čudno...

Iskusni stručnjak i njegovi puleni su prije dvije noći stigli u Kluž, glavni grad čuvene pokrajine Transilvanije, u kojem su „hrabri sokoli“ otvorili kvalifikacije za Mundijal u Rusiji 2018. remijem sa Rumunijom (1:1). Ta utakmica je bila najava velikih rezultata tima Ljubiše Tumbakovića protiv Kazahstana pod Goricom (5:0) i Danske u Kopenhagenu (1:0), možda i ovaj obračun sa Španijom u Polivalentnoj sali, koja se nalazi tik uz fudbalsku „Kluž arenu“, bude vjesnik istorijskog Eurobasketa za Crnu Goru.

"Ovo čekamo cijelo ljeto. Španija je velika ekipa, koja je imala problema sa povredama, a nadam se da će nam to omogućiti lakši pristup svemu i da stavimo sebe u poziciju da iznenadimo. Možda nam je ovo i najlakša utakmica, jer su oni veliki favoriti, tako da je to šansa da pokažemo sve što znamo već na startu", poručuje Nemanja Đurišić.

Krilni košarkaš, koji je nakon nekoliko sezona u Poljskoj ovog ljeta zadužio opremu Telekoma iz Bona, smatra da njegovom timu odgovara što igra sa „crvenom furijom“ na startu. Tim Serđa Skariola, naime, nikada nije u top formi na početku šampionata, već diže formu kako utakmice odmiču.

"Ako bismo birali tajming za utakmicu sa Španijom, onda je to definitivno 1. kolo. Drago nam je što možemo da otvorimo prvenstvo protiv takve selekcije. Imamo veliki potencijal, samo je bitno da pokažemo ono što znamo, da se sklope kockice kako želimo. Možda iznenadimo, možda ne, ali je bitno da pružimo dobru partiju", dodaje 25-godišnji Podgoričanin.

Prije četiri godine u Sloveniji, Crna Gora je na startu pobijedila reprezentaciju zemlje koja na zastavi ima iste boje kao Španija - Makedoniju.

Nažalost, kasnije je tijesno izgubila od Letonije (72:73), Bosne i Hercegovine (70:76) i Litvanije (70:77, nakon produžetka), zbog čega joj je trijumf nad Srbijom bio samo utjeha na oproštaju.

Jedan od šestorice Tanjevićevih pulena koji su tada igrali u „deželi“ je Suad Šehović. Kapiten Budućnost Volija priznaje da je grupa C, u kojoj su osim Španije rivali još i Hrvatska, Mađarska, Češka i Rumunija, idealna da se konačno stigne do osmine finala.

Doduše, ni pred odlazak u Jesenice 2013. to nije izgledalo nemoguće. Naprotiv.

"I tada smo računali da nam je to najveća šansa, ali mislim da je više vrijeme da Crna Gora napravi iskorak. Napravili smo dobru podlogu za to tokom 50-ak dana priprema i kroz dosta trening utakmica u kojima su se pokazale i dobre i loše strane. Sada je došlo ono najvažnije, borba za bodove, i moramo da pokažemo punu snagu. Prva utakmica je najteža, cilj nam je da pokažemo dobru igru i volju, te da ne bude padova kao u pripremnim mečevima", istakao je momak koji je sa 30 godina i šest mjeseci najstariji crnogorski reprezentativac.

Šehović je svjestan težine zadatka u 1. kolu i vjeruje da „crveni“ sebi neće dozvoliti debakl.

"Igramo protiv jedne od najboljih reprezentacija. Svjesni smo njenog kvaliteta, ali i naše želje da pokažemo da možemo. Sigurno bi ubjedljiviji poraz loše uticao za nas, jer se za manje od 24 časa igra nova utakmica, možda i bitnija od ove prve, sa konkurentom za prolazak u osminu finala. Potrošićemo se maksimalno, ali moramo i da sačuvamo energiju za najbitnije utakmice", napomenuo je Šehović.

Đurišić je, s druge strane, jedan od šest debitanata, uz Marka Todorovića, Filipa Barovića, Dina Radončića, Nemanju Vranješa i Nikolu Pavlićevića. I priznaje da nikome u timu nije svejedno zbog početka Eurobasketa.

"Ima malo treme, malo straha, malo uzbuđenja. To je kombinacija svih emocija koje imamo, a bićemo fokusirani na sitnice koje mogu da nam pomognu da pobijedimo", poručio je momak koji je studirao u SAD-u.

Stručnjaci se slažu u ocjeni da će Crna Gora sigurno stići do Istanbula i nokaut faze, jer je igrački mnogo jača od Mađarske i Rumunije (ima devet utastopnih poraza, od Grčke sa čak 58 razlike, Letonije 34, Litvanije 30...), a bolja je i od Češke, za koju ne igra Jan Veseli. Trebalo bi da se dogodi čudo da joj izmakne makar 4. mjesto u grupi C, ali opuštanja nema.

"Kvalitet je na našoj strani protiv tih selekcija, ali ne pobjeđuje uvijek bolja. nego borbenija i u tom trenutku snalažljivija ekipa, sa više sreće u pojedinim trenucima", zaključio je Šehović.

Što manje "praznog hoda"

Košarkaši Crne Gore uglas govore da su sjajno trenirali, da su izvanredno pripremljeni, o čemu i govori činjenica da nemaju problema ni sa sitnijim povredama.

Možda je jak ritam treninga uticao na strmoglave padove u igri tokom pripremnih utakmica, pogotovo protiv Francuske, koja je za pet i po minuta dala 31 poen.

Bilo je padova, ali i uspona, kao protiv Turske na početku meča, kada smo vodili 16 razlike. Ako budemo imali takvu želju, mislim da imamo veliku šansu. Ukoliko smanjimo padove koji su se dešavali protiv Francuske u pet minuta, kada smo „skliznuli“ 15 razlike, ili protiv Turske, i u „praznom hodu“ provedemo što manje minuta, bićemo bliži pobjedama i osmini finala - poručio je Suad Šehović.

Đurišić: Da pričamo istim jezikom

Crna Gora je možda i jedina reprezentacija na Eurobasketu koja nije imala problema sa povredama i otkazima igrača. Možda baš ta činjenica donese prevagu u ključnim susretima.

"To definitivno može da bude naš adut. Ova ekipa ima veliki potencijal, uz imena koja imamo na papiru možemo dosta da pokažemo. U pripremnom periodu smo pokazali neke loše strane i slabe periode tokom utakmica, što je malo zabrinjavajuće. Nadam se da ćemo biti ujedinjeni na prvenstvu, da ćemo uz veliku euforiju na događaju kakav je Eurobasket naći način da pričamo istim jezikom na terenu i van njega. Prvi uspjeh bi bio da se prođe grupna faza, a onda bi dosta zavisilo od toga s kim bismo se sreli u osmini finala. Imamo vjeru u sebe i dosta samopouzdanja da bismo napravili dobar rezultat", naglasio je Nemanja Đurišić.

Vikipedija? Ne može u Turskoj zbog zabrane Tajipa Erdogana

Ko god hoće da brzo pronađe neke podatke iz prošlih vremena na internetu, prvo se obrati uglavnom pouzdanoj Vikipediji. U želji da vidimo koje je sve medalje osvojio Pau Gasol osvojio sa Španijom, na aerodromu „Kemal Ataturk“ u Istanbulu smo pokušali da „konsultujemo“ najpoznatiju onlajn enciklopediju.

Ali, to je bilo nemoguće - svemoćni predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan je 29. aprila zabranio Vikipediju, uz obrazloženje da tako štiti nacionalnu sigurnost.

Zbog toga smo do Gasolovih podataka morali zaobilaznim putem, preko sajta Fibe, na kojem se nije nimalo lako snaći.

I onda će neko reći da Erdogan nije diktator...

Bonus video: